Budite oprezni pri konzumiranju marelica zbog visokog sadržaja kalija. Imunološki sustav ima velike koristi od antioksidansa prisutnih u marelicama, jer pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa, povećavaju otpornost na infekcije, smanjuju upale i sprječavaju nastanak teških bolesti. Marelice su poznate po svojoj iznimnoj nutritivnoj vrijednosti, potiču zdravu probavu i podržavaju optimalno zdravlje očiju.

Prepuno vitalnih nutrijenata, ovo jedinstveno voće nudi hranjiv izbor koji vas neće opteretiti. Samo 70 grama, što odgovara dvjema zrelim marelicama, sadrži samo 34 kalorije. Osim toga, ovo sočno voće sadrži 8 grama ugljikohidrata i 1 gram proteina, dok je udio masti minimalan. Konkretno, marelice su izvrstan izvor kalija, s 4 posto preporučenog dnevnog unosa. Iako njihov sadržaj vlakana može biti umjeren, njihova obilna opskrba vitaminima A, C i E to više nego kompenzira.

U carstvu voća i povrća postoji jedno koje se posebno ističe svojim impresivnim nizom antioksidansa, kao što su beta karoten, lutein i zeaksantin. Ovi snažni spojevi neophodni su u borbi protiv štetnih slobodnih radikala i smanjenju oksidativnog stresa. I ne samo to, marelice također nude značajnu količinu dijetalnih vlakana, što može uvelike koristiti cijelom probavnom sustavu, uključujući i crijeva. Kako biste iskoristili maksimalnu nutritivnu korist, savjetuje se konzumiranje marelica s netaknutom korom, jer bi njihovo guljenje rezultiralo propuštenim prilikama.

Prije konzumacije marelice je ključno dobro očistiti, što preporučuju nutricionisti. Osim ako ne postoje posebne okolnosti koje to preporučuju protiv toga, snažno se preporučuje uključivanje marelica u našu redovitu prehranu. Ipak, treba biti oprezan zbog visoke razine kalija koja se nalazi u marelicama. Ovaj elektrolit i vitalni mineral igra ključnu ulogu u prijenosu živčanog signala, regulaciji kontrakcije mišića i održavanju odgovarajuće ravnoteže tekućine u tijelu (24, 25).

Pojedete li samo dvije marelice, težine oko 70 grama, osigurat ćete 181 mg kalija. Ova količina zadovoljava 4 posto vaših dnevnih potreba za kalijem. Održavanje pravilne ravnoteže između natrija i kalija ključno je za ravnotežu tekućine, a unos dovoljne količine kalija može učinkovito spriječiti nadutost i pospješiti optimalnu razinu krvnog tlaka (24).

Nakon pažljivog ispitivanja 33 različita istraživačka istraživanja, utvrđeno je da je integracija prehrane s visokim udjelom kalija dala zapažene rezultate u domeni sniženja krvnog tlaka, kao i značajno smanjenje od 24 posto u vjerojatnosti moždanog udara (26). . Međutim, od iznimne je važnosti priznati da osobe s kardiovaskularnim ili bubrežnim problemima moraju biti oprezne pri uvrštavanju ovog voća u svoj režim prehrane, au određenim slučajevima može čak biti potrebno potpuno se suzdržati od njegove konzumacije, osobito ako su prolazi kroz stalne terapijske intervencije.

BONUS TEKST:

Raznolikost, dobrobiti za zdravlje i kulturni značaj jabuka teme su koje vrijedi istražiti.

Svojom sočnom teksturom, osvježavajućom hrskavošću i predivnom ravnotežom slatkih i pikantnih okusa, jabuke su zaslužile svoj status jednog od najomiljenijih i najprisutnijih voća diljem svijeta. Njihova bogata povijesna pozadina, prehrambene prednosti i duboka kulturološka važnost čine ih intrigantnom temom vrijednom dubljeg istraživanja.

Konzumacija jabuka duga je tradicija u ljudskoj povijesti, koja se proteže tisućama godina. Jabuke se mogu pratiti do drevnih civilizacija poput Egipta i Mezopotamije, ostavljajući za sobom ostatke svog postojanja. Najraniji poznati dokazi o konzumiranju i uzgoju jabuka datiraju prije 4000 godina iz regije između rijeka Tigris i Eufrat. Kako je Rimsko Carstvo cvjetalo, jabuke su postale žarište sustavnog uzgoja, pri čemu su se pažljivo njegovale razne sorte. Kroz srednji vijek jabuke su ostale značajna komponenta ljudske prehrane, a tijekom renesanse europski vrtlari posvetili su se razvoju brojnih sorti jabuka.

Jabuke, sa svojim različitim karakteristikama, mogu se kategorizirati na temelju boje, veličine, teksture i okusa. Iako diljem svijeta postoje bezbrojne sorte jabuka, one se mogu grupirati u nekoliko temeljnih klasifikacija.

Ukusne jabuke: poznate po svom ugodnom okusu i sočnoj konzistenciji, ove su jabuke omiljene među ljubiteljima voća. Značajne sorte kao što su Fuji, Honeycrisp i Gala naširoko se uživaju. Savršeno za kušanje kao osvježavajući međuobrok ili ubacivanje u voćne salate.

Granny Smith jabuke, poznate po svom ljutom i kiselom okusu, obično se koriste u stvaranju slatkih pita i pečenih poslastica. Njihova iznimna sposobnost da zadrže svoj oblik kada su izloženi toplini čini ih idealnim izborom za takve kulinarske pothvate.

Jabuke Braeburn i Jonathan poznate su po svom uravnoteženom profilu okusa, koji kombinira slatkoću i trpkost, što ih čini vrlo svestranim za razne kulinarske svrhe.

Kada je riječ o pečenju i kuhanju, određene sorte jabuka posebno su pogodne zbog svoje iznimne sposobnosti održavanja oblika. Jabuke kao što su McIntosh i Cortland često se biraju zbog svoje pouzdanosti u receptima za pite i umake.

Jabuke nude bogatu nutritivnu vrijednost i pridonose općem blagostanju. Imaju visoku razinu vlakana, vitamina C i raznih antioksidansa. Pogledajmo pobliže bitne prehrambene detalje:

Dijetalna vlakna, posebice pektin koji se nalazi u jabukama, igraju značajnu ulogu u promicanju zdravlja probavnog sustava i smanjenju razine kolesterola u krvi. Osim toga, vitamin C, poznat po svojstvima jačanja imuniteta, igra vitalnu ulogu u proizvodnji kolagena i zaštiti stanica od oksidativnog stresa.

Jabuke su bogate antioksidansima poput flavonoida i polifenola, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i potencijalno smanjuju šanse za razvoj kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti i raka.

Redoviti unos jabuka može doprinijeti zdravlju srca smanjujući rizik od srčanih bolesti. To je zato što jabuke sadrže vlakna i antioksidanse koji pomažu u snižavanju krvnog tlaka i povećanju razine kolesterola.

Kada je riječ o kontroli težine i suzbijanju gladi, jabuke su najbolji izbor zbog niskog udjela kalorija i visokog udjela vlakana.

Hranjive tvari koje se nalaze u jabukama, uključujući vitamin C i niz minerala, mogu poboljšati zdravlje kostiju i smanjiti šanse za razvoj osteoporoze.

Istraživanja pokazuju da redovito uključivanje jabuka u prehranu može pridonijeti regulaciji razine šećera u krvi i potencijalno smanjiti vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here