Unatoč tome što se općenito smatra hranjivom hranom, rajčice zapravo mogu imati negativne nuspojave. Prema Brightside.me, pojedinci koji imaju određene simptome mogu biti dio skupine kojoj se savjetuje da ne konzumiraju rajčice.

Stanje poznato kao želučani refluks

Rajčice spadaju u kategoriju visoko kiselih namirnica, što može dovesti do žgaravice kod osoba s gastritisom ili gastroezofagealnim refluksom. Čak i ako imate zdrav želudac i ne patite od ovih specifičnih stanja, konzumiranje prekomjernih količina rajčice ili umaka od rajčice svejedno može dovesti do pojave ovih neugodnih simptoma.

Osjećaj boli u zglobovima

Iznenađujuće, pretjerana konzumacija rajčice može dovesti do razvoja bolova u zglobovima. To je zbog prisutnosti alkaloida poznatog kao solanin, koji potiče nakupljanje kalcija u tkivima, a rajčice obiluju ovim spojem. Kada postoji prekomjerna količina kalcija u tkivima, to može rezultirati upalom, nelagodom i oticanjem zglobova.

Problemi s bubrezima.

Tema o kojoj se radi odnosi se na skladištenje kalcija. Rajčice sadrže visoku koncentraciju oksalata, spoja koji može biti teško preraditi ako se pretjerano konzumira, što dovodi do razvoja bubrežnih kamenaca. Nadalje, ovi jarko crveni plodovi obiluju kalijem koji može utjecati na rad bubrega. Ključno je biti oprezan, osobito ako već imate problema s bubrezima.

Neželjene reakcije na alergene

Histamin, blagotvorni spoj koji se nalazi u rajčicama, igra ključnu ulogu u jačanju obrane tijela od virusnih i bakterijskih infekcija. Iznenađujuće, alergijske reakcije na histamin u rajčicama prilično su raširene, a često se manifestiraju kao oticanje jezika, osip i drugi neugodni simptomi. Međutim, osobe kojima je dijagnosticirana alergija na rajčicu susreću se s mnogo težim manifestacijama.

Stanje poznato kao sindrom iritabilnog crijeva utječe na probavni sustav.

Za pojedince koji pate od sindroma iritabilnog crijeva, konzumacija rajčice može izazvati simptome poput proljeva, grčeva, nadutosti, plinova i zatvora. U takvim slučajevima preporučljivo je izbjegavati kisele namirnice, uključujući rajčice.

Likopenodermija

Ne samo da je likopen pigment koji se može naći u rajčicama, već je prisutan i u raznim drugim izvorima hrane. Ako se konzumira u odgovarajućim količinama, ima značajne prednosti za zdravlje kardiovaskularnog sustava. Međutim, pretjerana konzumacija može rezultirati pigmentacijom kože ili razvojem likopenodermije.

Problemi vezani uz mokraćni sustav.

Prema Brightside.me, važno je kloniti se kisele hrane, poput rajčice, ako imate iritaciju mjehura ili imate sklonost problemima s mokrenjem. To uključuje umak od rajčice i kečap, jer su u tom pogledu još štetniji.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here