Savršena za jačanje imuniteta, metvica je također korisna za čišćenje pluća, bronha i gornjeg dišnog sustava. Ova poznata ljekovita biljka, rasprostranjena na našim prostorima, koristi se za liječenje dišnih i probavnih tegoba.
Blaga metvica, koja se obično uzgaja kao lončanica, odiše snažnom aromom mentola i često se koristi kao začin raznim kuhanim jelima. U kombinaciji s medom, služi kao snažna obrana od virusa i bakterija. Za one koji žele ojačati svoj imunitet i pročistiti bronhije i pluća – osobito pušače – razmislite o pripremi melema od mente i meda prema ovom tradicionalnom receptu.
Deset žlica svježih listova mente (ili pet žlica ako koristite sušenu) i pola kilograma meda.
Spremnost i provedba:
- Stavite listove mente u suhu staklenu teglu, pa ih prelijte medom. Promiješajte smjesu drvenom kuhačom, dobro zatvorite staklenku i ostavite da odstoji mjesec dana. Nakon što prođe mjesec dana, melem će biti spreman za upotrebu (ne vadite listiće mente!). Svako jutro prije doručka uzmite jednu žlicu ovog melema.
BONUS TEKST:
Natalija Nefedova, nutricionistica, raspravljala je o tome tko smije uključiti luk u svoju prehranu, a tko bi trebao ograničiti njegovu konzumaciju.
Luk je bogat vitaminima, mineralima, folnom kiselinom, željezom, dijetalnim vlaknima i raznim nutrijentima. Njihov prepoznatljiv sastav pomaže u smanjenju upale u tijelu i jačanju imunološkog sustava. Medicinski stručnjaci predlažu uključivanje luka u prehranu osoba koje pate od raznih bolesti.
Prema Nataliji Nefedovoj, dijetetičarki, nutricionistici i članici Udruge dijetetičara Kanade, “luk ne samo da osigurava vitamine i minerale kao što su vitamin C, vitamini skupine B i vlakna, već sadrži i flavonoide koji djeluju kao antioksidansi, Pomažući u smanjenju upale u tijelu, ovi spojevi prvenstveno utječu na kardiovaskularno zdravlje, dijabetes i stanja povezana s rakom imunološki sustav”, izjavila je za Sputnjik.
Spominje da luk može pomoći u smanjenju potrošnje soli u tijelu.
Luk ne bi trebao biti rezerviran samo za medicinsku upotrebu tijekom bolesti, bez obzira na okolnosti. Prema riječima nutricionistice, treba ih redovito konzumirati kako bi preventivno djelovali u borbi protiv bolesti.
“Glavni problem je neugodan miris tijela, koji ne dolazi iz usta, već iz kože, budući da se miris luka širi kroz pore”, objasnila je Nefedova.
Neki pojedinci imaju poteškoća s probavom luka.
- “Ako imate osjetljiv želudac, patite od gastritisa ili imate problema s kiselinom, preporučljivo je ograničiti unos luka. Međutim, to ne znači da luk treba potpuno izbjegavati, nego je važno jesti količinu koju tijelo smatra prihvatljivim”, izjavila je Nefedova.
Kako bi luk zadržao svježinu i sačuvao svoje zdravstvene dobrobiti, treba ga čuvati u hladnjaku, a glavice luka treba držati odvojene, rekao je nutricionist, prema Steeleu.