-Cela Srbija , kao i region je potrešena vešću o nestanku dvogodišnje devojčice po imenu Dnaka . Naime , od utorka u 13.45, kada je njena majka prijavila njen nestanak, za sve nas je goruće pitanje gde se nalazi dvogodišnja Danka Ilić. Malenoj devojčici koja ima samo dve godine se gubi svaki trag , a porodica i meštani koji je traže su više izbezumljeni.
Aktiviranjem sistema “Nađi me” i dolaskom brojnih policajaca i novinara, cjelokupna javnost je upozorena na situaciju u Banjskom Polju. Uprkos preko 50 sati neprekidne danonoćne potrage, dijete je i dalje nestalo.
Tokom tog perioda, intervjuisani su pojedinci poznati porodici, uključujući prijatelje i obližnje stanovnike. Otac je dobrovoljno prošao poligrafsko testiranje, dok je majka, koja je trenutno trudna, odbila zbog svog stanja. Pored toga, njen telefon je oduzet radi dalje analize od strane vještaka. Okolnosti oko ovog slučaja su duboko uznemirujuće, a s vremenom i pojavom novih detalja, on postaje sve zagonetniji.
Tokom detaljne analize ove teme, učesnici „Usijanja“ bili su Slavica Radovanović, pukovnik MUP-a u penziji, Rajko Nedić, narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije, dr Ana Budak, urednica -šef Kurira i advokat.
Nedić je iznio detalje o rupama u neposrednoj blizini kuće, uz zapaženu informaciju da su ekipe vatrogasaca upućene na te kanale u potrazi za bilo kakvim tragom nestale Danke.
U rotaciji smo posmatrali prolaz vatrogasnih vozila i novih policijskih vozila. Cijelo polje je iskopano od strane kopača, otkrivajući rupu na imanju. Ova rupa je dio mreže kanala u dužini od oko 10 kilometara, koji su povezani sa lokalnim rudnikom. Kada je jedna od ovih rupa otkrivena, vatrogasci su odmah stigli i spustili se u nju. Ovi kanali služe kao kanali za transport vode do i iz rudnika, koji je podržan od strane opsežnog sistema podzemnih tunela. Postoje brojna okna, od kojih svaka ima vertikalni pad koji vodi ispod zemlje. Kako bi se ispitala mogućnost da je djevojčica upala u jednu od ovih okna, upućene su dodatne vatrogasne jedinice i ekipe. Opremljeni kamerama i reflektorima, pokušat će se spustiti i istražiti tunele. Područje oko rupe ličilo je na šumu, ispunjenu krhotinama i otpadom. Međutim, nakon iskopavanja otkriveno je prisustvo tunela. Na osnovu njihovog nalaza, utvrđeno je da se radi o jednoj od pristupnih tačaka kanalu od 10 kilometara.
Budak je primijetio da su roditelji dva dana uzastopno bili privedeni u policiju,pa pušteni, potom se opet vratili i na kraju pritvoreni.
Iako možda nije norma da se dva puta obraćate policiji u ovakvoj situaciji, nije ni protiv zakona. U složenim slučajevima kao što su ovi, to se može smatrati pozitivnim korakom, koji ukazuje na to da organi vlasti, posebno tužilac koji nadgleda slučaj, imaju jasan plan i konkretan put za istragu. Važno je napomenuti da roditelje ne treba prerano osuđivati na osnovu odluke da se dva puta obrate policiji, jer je to u njihovom pravu.
Usred naše trenutne situacije, suočeni smo sa značajnim stvarima koje su se pojavile. Prvobitno ispitivanje se vrti oko posebnosti iznenadne pojave majke u selu, u pratnji svoje djece na dan igre. Dozvolite mi da pojasnim: prvobitno smo shvatili da je kuća pripadala Dankinom ocu i da su ih povremeno posjećivali. Iskoristivši ugodno vrijeme, odlučili su da iskoriste vikendicu, zbog čega je majka dovela sina i kćer Danku. Međutim, došlo je do nepredviđenih okolnosti jer se tog dana vrijeme pogoršalo, a po dolasku su otkrili da je kuća sigurno zaključana. U pokušaju da obezbedi vodu za svog sina, majka je ušla unutra, samo da bi otkrila da je Danka misteriozno nestala. Ovo su informacije koje smo do sada dobili. Ispostavilo se da je ključ zaista bio zaključan unutar kuće, a majka je koristila vodu iz bijelog Ford vozila kako bi utažila žeđ svog sina. Zanimljivo, majka je odlučila da parkira svoj auto iza kuće, uprkos dovoljnom prostoru ispred kuće. To izaziva sumnju, jer sugerira želju da se nešto prikrije.
S obzirom na svoje bogato iskustvo u MUP-u, Radovanovićeva je ispitala da li slučaj predstavlja neuobičajeno veliki broj neriješenih pitanja.
- U ovakvim situacijama prve akcije policije nisu jednostavne zbog odsustva osumnjičenih. Mora se provesti mnoštvo istraga koje uključuju brojne pojedince. U određenim slučajevima, kao što je ovaj, postaje neophodno intervjuisati pojedince više puta kako bi se potvrdile date informacije. Vremenom se kroz razgovore i operativne procedure prikupljaju nove informacije. Međutim, nije izvodljivo odmah provjeriti svaki aspekt istovremeno, što zahtijeva značajno vrijeme. U početku je nezamislivo da bi roditelji bili umiješani u bilo kakav prekršaj prema svom djetetu. Ipak, kako vrijeme odmiče, nedosljednosti počinju da isplivavaju na površinu, a odgovornost policije je da se pozabavi ovim neizvjesnostima.