Ispovijesti su postali jedna od najpopularnijih stavki na Internetu, te zaokuplja znatnu publiku čitatelja. U okviru ovih ispovijesti korisnici pretežno anonimno dijele svoja iskustva i često traže smjernice.
U vrijeme koje je prethodilo mom rođenju, moj otac je donio odluku da se odrekne roditeljskog prava. Potaknut znatiželjom, nastojao sam otkriti detalje u vezi s njegovim identitetom; međutim, moja je majka odlučila ostati suzdržana. Naposljetku sam otkrio istinu kroz priče koje su podijelili drugi. Naš susret u živopisnom gradu bio je rezultat slučajne slučajnosti, ali on me je previdio kao da sam samo stranac među mnogima u gomili.
U vrijeme prethodnog događaja razbolio sam se i bila sam potrebna hospitalizacija. Tijekom tog vremena bio je očit nedostatak brige mog oca za moju dobrobit. Naime, prije nego što je moja majka zatrudnjela s njim, on je bio u braku nekoliko godina i imao je dva sina. Nevjerojatno, moja majka i on uspjeli su očuvati snažnu vezu tijekom nevjerojatnog razdoblja od trideset godina.
Tijekom privatnih okupljanja, moja bi majka tiho otišla, dodijelivši mi odgovornost da obavijestim baku o njezinoj odsutnosti, ako stigne. Zaista je žalosno imati roditelje takve prirode, jer nitko ne bi trebao podnijeti društvo takvog roditelja.
Odgovornost roditeljstva je ogromna i obuhvaća ne samo ispunjavanje djetetovih temeljnih potreba, kao što su prehrana i fizička sigurnost, već i njegovanje njihovih emocionalnih zahtjeva kroz obrazovne napore. Odgoj djeteta uključuje vitalne komponente kao što su naklonost, empatija, privrženost, pomoć i motivacija koju pruža roditelj, uz ključni aspekt usmjeravanja, koji obuhvaća roditeljska očekivanja, zahtjeve i nadzor.
Spektar roditeljstva obuhvaća raspon koji se proteže od autoritativne kontrole do napuštanja djeteta. Uzimajući u obzir ove dvije krajnosti odgoja djeteta, mogu se identificirati različiti stilovi roditeljstva, od kojih svaki ima poseban utjecaj na razvoj djetetovog karaktera. Mogu se prepoznati četiri primarna stila roditeljstva: autoritarni stil, koji se često naziva krutim i strogim, karakteriziraju roditelji koji imaju visoka očekivanja i postavljaju značajne zahtjeve svojoj djeci.
Ovi roditelji održavaju rigorozan nadzor i regulaciju, ali ne uspijevaju ponuditi odgovarajuću toplinu i podršku. Njihov naglasak je u postavljanju granica i pravila, popraćen izricanjem kazni kada se te smjernice prekrše ili zanemaruju. Najvažniji obrazovni cilj je usaditi djetetu samokontrolu i osigurati pokornost autoritetu, čime se potiče dinamika roditelj-dijete koju karakteriziraju dominacija i podložnost. Posljedično, djeca odgajana prema ovom pristupu često pokazuju osobine nesigurnosti i povlačenja, ali također mogu pokazati agresiju i posjedovati smanjenu sposobnost za upravljanje frustracijama.
Pojedinci se često susreću s emocijama nesigurnosti i nepovjerenja, suočavaju se s izazovima u rješavanju problema i stalno su zabrinuti željom da zadovolje roditelja ili autoritet. Obrazovni pristup koji se naziva autoritativan, koji je također poznat kao demokratski i dosljedan, obuhvaća mješavinu snažnog roditeljskog autoriteta u kombinaciji s emocionalnom toplinom.
Roditelji postavljaju očekivanja i zahtjeve prikladne za djetetovu dob, dok marljivo nadziru i vrše čvrstu kontrolu nad svim negativnim obrascima ponašanja koji se mogu pojaviti. To se postiže velikodušnom infuzijom ljubavi, podrške i emocionalne topline.
Potiču djetetovu znatiželju, kreativnost, samopouzdanje i emocionalnu neovisnost. Emocije djeteta se njeguju i potiču. Posljedično, ova djeca njeguju snažan osjećaj samopouzdanja, pokazuju značajan stupanj samodiscipline i pokazuju snažan osjećaj odgovornosti.
Kada roditelji prihvate permisivan ili popustljiv roditeljski pristup, to ukazuje na sklonost emocionalnoj toplini, a ne kontroli. Takvi roditelji pokazuju snažnu svijest o osjećajima svog djeteta, pružajući mu obilje ljubavi, podrške i privrženosti. Unatoč tome, oni održavaju minimalna očekivanja i postavljaju labave granice u pogledu ponašanja svog djeteta. Primarni naglasak im je na zadovoljenju svake želje i želje njihovog djeteta.
Kao rezultat toga, djeca odgajana u ovom roditeljskom stilu često pokazuju karakteristike nesigurnosti i impulzivnosti, zajedno s nedostatkom u samoregulaciji. Osim toga, mogu pokazati agresiju kada se suoče s ograničenjima ili neposrednim odbijanjem svojih želja i potreba.
Roditeljski pristup obilježen zanemarivanjem ili ravnodušnošću odražava odsutnost roditeljskog autoriteta i emocionalnu neangažiranost. Takvi roditelji postavljaju malo očekivanja, malo utječu na ponašanje svog djeteta i ne postavljaju jasne granice.
Njihova emocionalna odvojenost je očigledna, jer pokazuju minimalan interes za djetetove ciljeve i daju prioritet vlastitim potrebama. Nježni izrazi ovih roditelja su rijetki. Kao rezultat toga, djeca odgajana u ovakvom okruženju često pokazuju neposlušnost, neprijateljstvo, nisko samopoštovanje i sklonost delinkventnom ponašanju. U konačnici, podnose osjećaje nesigurnosti, doživljavaju fluktuacije raspoloženja i bore se sa samoregulacijom.