Ljudsko tijelo može se smatrati složenim, ali besprijekornim mehanizmom koji kada ne funkcionira ispravno, emitira signale koji se očituju kao simptomi koji zahtijevaju pravovremeno prepoznavanje. Dodatne informacije o ovoj temi možete pronaći u nastavku današnjeg članka.

Jeste li svjesni signala koje vaše tijelo šalje? Nastavite čitati kako biste otkrili poruke koje prenosi vaše tijelo. Naša su tijela u stalnom stanju fluksa; svaki dan odašilju niz suptilnih, ali ponekad prilično izraženih signala koji upućuju na neravnotežu. Umjesto da zanemarimo ove pokazatelje ili ih pripišemo isključivo stresu i umoru, bitno je zastati, razmisliti o njima i razmisliti: Što mi zapravo nedostaje? Često, umjesto da budu skriveni u teškim zdravstvenim stanjima, značajni problemi se predstavljaju kao manji, naizgled bezazleni simptomi koji ukazuju na nedostatke određenih hranjivih tvari.
Brzo prepoznavanje ovih znakova olakšava trenutnu intervenciju kroz prilagodbe prehrane i male izmjene navika, čime se sprječava napredovanje stanja. Ispucali kutovi usana predstavljaju problem koji nadilazi jednostavne kozmetičke probleme. Ponavljajuće pojavljivanje fisura ili rana na rubovima usana sugerira da se stvar proteže dalje od puke nelagode ili izlaganja niskim temperaturama. Ovi simptomi mogu ukazivati na niz osnovnih zdravstvenih problema, uključujući nedostatak vitamina B (osobito B2, B3 i B12), anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza, kao i infekcije koje potječu od bakterija poput stafilokoka i streptokoka ili gljivica poput kandide.
Štoviše, neadekvatna oralna higijena ili dijabetes također mogu igrati ulogu u ovim manifestacijama u određenim slučajevima. Nakon što se isključe infekcije i kronične bolesti, može se utvrditi da postoji manjak vitalnih mikronutrijenata. Obično ti nedostaci obuhvaćaju željezo, cink i vitamine B kompleksa. Bez ovih esencijalnih hranjivih tvari, koža se bori da učinkovito obnovi svoje stanice, a osjetljivi slojevi oko usana su prva pogođena područja. Preporučljivo je uključiti odabire prehrane koja obiluje željezom i vitaminima B skupine. Preporučeni izbor hrane uključuje blitvu, špinat, tofu, kvinoju, kikiriki, nemasni sir, suhe marelice, šparoge, sjemenke i mahunarke.
Kako bi se poboljšala apsorpcija željeza, preporuča se kombinirati ove namirnice s izvorima vitamina C, poput kelja i brokule. Također treba uzeti u obzir čimbenike okoliša; često lizanje usana, zajedno s izlaganjem hladnom zraku, vjetru ili suhim uvjetima, može pogoršati problem i spriječiti proces ozdravljenja. Što se može zanemariti kada je crvenilo lica popraćeno neočekivanim gubitkom kose? Ako primijetite ljuskavi, crveni osip na obrazima ili čelu u kombinaciji s pojačanim gubitkom kose, to može značiti nedostatak biotina (vitamin B7). Biotin je neophodan za održavanje zdrave kože, kose i noktiju.
Nedostatak ovog vitamina može dovesti do simptoma uključujući suhu kožu, svrbež i gubitak kose, zajedno s mogućim osjećajem slabosti i razdražljivosti. Preporučljivo je pojačati unos namirnicama poput kikirikija, badema, blitve, kozjeg mlijeka, jogurta, rajčice, mrkve, luka, banane, sjemenki sezama, avokada i gljiva. Ove tvari obiluju biotinom i igraju značajnu ulogu u održavanju zdrave kože i kose. U odraslih, pojava upornih crvenih ili bijelih kvržica na obrazima, nadlakticama ili bedrima može značiti dublje probleme, koji nadilaze površinske kozmetičke probleme.
- Manifestacije ove prirode mogu upućivati na nedostatak vitamina A i D, kao i esencijalnih masnih kiselina, koji su svi ključni za održavanje zdrave kože. Ove hranjive tvari pridonose ne samo regeneraciji stanica, već i kritičnoj regulaciji upale i održavanju hormonalne ravnoteže. Dijetetske smjernice preporučuju uključivanje dodatnih zdravih masnoća u obroke; korisne opcije uključuju orašaste plodove, sjemenke lana, masnu ribu i hladno prešana ulja.
Štoviše, bitno je uključiti lisnato zeleno povrće, mrkvu i papriku, koji su izvanredni izvori vitamina A. Osim toga, mliječni proizvodi mogu ponuditi vrijedne hranjive tvari poput vitamina D i kalcija. Simptomi kao što su trnci, utrnulost i osjećaj pečenja mogu ukazivati na mogući nedostatak vitamina B. Iskustva koja podsjećaju na osjećaj gmizanja mrava u rukama ili nogama, trnce u stopalima ili prolaznu obamrlost mogu ukazivati na to da živčani sustav ne prima dovoljno hranjivih tvari. Najčešći nedostaci uključuju folnu kiselinu (vitamin B9), piridoksin (B6) i kobalamin (B12).
Učinkovit prijenos živčanih impulsa oslanja se na ove bitne vitamine; njihov nedostatak može dovesti do različitih stanja, uključujući tjeskobu, depresiju, anemiju i kronični umor. Predloženi prehrambeni izvori ovih vitamina uključuju špinat, šparoge, ciklu, grah, leću, mliječne proizvode i jaja. Ako postoji sumnja na značajan nedostatak, mudro je potražiti savjet liječnika u vezi s mogućim uvođenjem suplementa.