Oglasi - Advertisement

Legionela je vrsta bakterije za koju se zna da uzrokuje velike zdravstvene probleme, posebno u bolničkim okruženjima. Nedavni slučajevi i istraživanja u Zagrebu još su jednom naglasili važnost prevencije i pravovremenog rješavanja infekcija koje se pripisuju ovoj bakteriji.


Posljednja izvješća KBC-a Rebro u Zagrebu pokazuju da je pet pacijenata primljenih u bolnicu pozitivno na legionelu. Dvije od ovih osoba trenutno su u teškom stanju. Nakon otkrivanja bakterija u vodovodu, bolnica je odmah obavijestila Hrvatski zavod za javno zdravstvo, koji je potom napravio analize i izolirao bakterije. Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu, rekao je da je u tijeku proces pasterizacije koji uključuje protok tople vode iz svih slavina kako bi se iskorijenile bakterije.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Učinak na pacijente Oni koji već imaju ozbiljne zdravstvene probleme susreću se s dodatnim komplikacijama kao posljedicom legionele. Prisutnost ove bakterije može uvelike pogoršati njihovo cjelokupno zdravlje, zbog čega je ključno poduzeti brze mjere za njezino rješavanje.

Izvori zaraze i prevencija Legionela je često povezana sa sustavima za opskrbu vodom u bolnicama, hotelima, javnim kupalištima i bazenima. Iako je prijenos s osobe na osobu rijedak, bakterije se mogu prenijeti putem klimatizacijskih sustava i izvora vode. Kako bi se rizik od zaraze sveo na najmanju moguću mjeru, bitno je redovito održavati i dezinficirati sustave za vodu i klimatizaciju.

  • Simptomi i liječenje Infekcija legionelom može rezultirati simptomima koji nalikuju upali pluća, kao što su visoka temperatura, suhi kašalj, proljev, mučnina, povraćanje, glavobolja, bol u mišićima, bol u prsima i problemi s disanjem. Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, starije osobe, pušači i kronični bolesnici suočeni su s posebno povećanim rizikom od zaraze.

Antibiotici poput azitromicina, kinolona ili rifampicina obično se propisuju za liječenje legionarske bolesti. Kako kaže epidemiolog Mata Lakić, najpouzdaniji način potvrde infekcije je uzgoj bakterija iz sputuma oboljelog uz dopunske mikrobiološke pretrage koje uključuju analizu urina na antigene legionele.

Optimalni uvjeti za razmnožavanje bakterija Legionela se razvija u temperaturama vode od 20 do 50 °C, a najpovoljniji raspon je 35 do 46 °C. Štoviše, rast ovih bakterija dodatno potiče prisutnost kamenca, hrđe, biofilma i raznih drugih mikroorganizama.

Prijenos i metode prevencije Bakterija se širi udisanjem vodenih aerosola, koji se mogu sastojati od malih kapljica vode na koje naiđete tijekom tuširanja, plivanja u bazenima ili korištenja klima uređaja i rashladnih tornjeva unutar opsežnih vodoopskrbnih sustava. Kako bi se izbjegla infekcija, ključno je redovito održavati te sustave za vodu i klimatizaciju te provoditi postupke dezinfekcije.

Savjeti za prevenciju uključuju rutinsko čišćenje i održavanje klimatizacijskih jedinica i sustava vode. Važno je eliminirati naslage oko slavina i tuševa te često prati one tuševe i slavine koji se ne koriste često.

Dosljedno čistite, sušite i dezinficirajte hidromasažne kade ili kućne toplice. Osigurajte održavanje toplovodnih kotlova pražnjenjem, čišćenjem i dezinfekcijom, uz povremeno podizanje temperature na 60 do 70 °C u trajanju od dva sata radi toplinske dezinfekcije.

Infekcije legionelom mogu dovesti do teških ishoda, osobito za rizične populacije. Sprječavanje širenja ove bakterije ovisi o brzoj identifikaciji, dosljednom održavanju sustava za vodu i klimatizaciju te odgovarajućem liječenju.

Svjesnošću povezanih rizika i provedbom potrebnih mjera opreza moguće je uvelike smanjiti pojavu infekcija i stvoriti sigurnije okruženje za sve. Osim toga, educiranje pojedinaca o pravilnoj higijenskoj praksi i održavanju sustava može dodatno smanjiti vjerojatnost infekcije.

Zdravstvene ustanove moraju redovito pregledavati i održavati svoju opremu kako bi zaštitile i pacijente i osoblje. Za učinkovito upravljanje i prevenciju legioneloze ključno je ulagati u preventivne strategije i brzo reagirati na početne znakove infekcije. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati zaštitu naših zajednica od ove štetne bakterije.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here