Oglasi - Advertisement

Većina domova na Balkanu imaju razne biljke u svome domu  kloje mogu da privlače razne štetočine u obliku insekata  koji imaju potencijal razmnožavanja po cijelom stanu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Neke od njih uzgajamo u stanu, a neke na terasi; međutim, važno je obratiti pozornost na sve njih jer mogu privući značajan broj insekata.

Aloe vera

Aloe vera je poznata po svojoj izvanrednoj ljekovitosti i iznimnoj trajnosti. Ova biljka je gotovo neuništiva, što je čini idealnim izborom za one koji često zanemaruju zalijevanje zelenila. Međutim, prekomjerno zalijevanje može stvoriti idealno stanište za gljivične komarce. Ove male crne mušice uspijevaju u vlažnom tlu i razmnožavaju se velikom brzinom.

Iz tog razloga, glavna smjernica u vezi s aloe verom je: umjerenost je ključna. Ostavite tlo da se temeljito osuši prije sljedećeg zalijevanja. Stavite posudu na mjesto koje nudi odgovarajuću cirkulaciju zraka i provjerite drenažne otvore.

Povrće uzgojeno u saksijama

Uzgoj rajčica, luka ili začinskog bilja u vašoj kuhinji odličan je način da osigurate stalnu opskrbu svježim proizvodima. Međutim, ove biljke, posebno rajčice, značajna su atrakcija za štetočine kao što su lisne uši, bijele mušice i ljuskari.

Ovi se kukci lijepe za stabljike i donje strane lišća, isisavaju sok iz biljke i mogu brzo potkopati sve vaše marljive napore. Preporuča se pažljivo pregledati svoje biljke svaki tjedan. Ako primijetite insekte ili ljepljive ostatke, isperite lišće mlakom vodom i uklonite zahvaćene dijelove. Ako je potrebno, može se koristiti otopina blagog sapuna i vode; ovaj pristup je i prirodan i učinkovit u borbi protiv ovih štetnika.

paprati

Paprat je primjer pravog zelenog kraljevstva kojeg karakterizira bujan, bogat i elegantan izgled. Oni uspijevaju u kutovima soba i cvjetaju u vlažnim uvjetima. Međutim, vrlo vlažno okruženje koje preferira paprat jednako je pogodno za štetočine kao što su brašnari, brašnaste stjenice i paukove grinje.

Pretjerano zalijevanje i neadekvatna ventilacija mogu pogoršati situaciju. Ako primijetite bijele mrlje, mreže ili venuće vrhova lišća, morate odmah djelovati: potopite lišće u toplu vodu, nježno uklonite štetnike mekom krpom i smanjite zalijevanje dok se stanje ne normalizira.

Božuri

Božuri su nedvojbeno luksuzni, romantični i vizualno zadivljujući, bilo da su izloženi u posudi, složeni u buket ili cvjetaju u vrtu. No, važno je napomenuti da njihovi cvjetovi izlučuju nektar koji velikom privlačnošću privlači mrave. Stoga, ako ih odlučite unijeti unutra, budite posebno oprezni jer je najezda mrava u kuhinji nepoželjan scenarij.
Prije no što božure unesete u kuću, preporučljivo je cvjetove lagano protresti okretanjem. Mravi se često skrivaju unutar latica, a one upornije možete ukloniti ispiranjem mlakom vodom. Dok se božuri optimalno održavaju u vazi, važno ih je redovito pregledavati.

Sukulenti

Sukulenti su idealan izbor za vrtlare početnike. Zahtijevaju minimalnu njegu, imaju niske potrebe za vodom i mogu uspijevati u područjima s ograničenom svjetlošću. Unatoč tome, određene sorte — osobito one koje proizvode slatki sok — mogu privući mrave i postati njihovi “domaćini”.

Ako primijetite rupe na lišću ili primijetite zadebljalo ili potamnjelo korijenje, ovi pokazatelji upućuju na to da je vaša biljka napadnuta štetočinama. Kako biste riješili ovaj problem, pomiješajte jednake dijelove alkohola i vode u bočici s raspršivačem i nanesite smjesu na zahvaćena područja. Također, pazite da spriječite “skupljanje” u posudi kada radite sa sukulentima; održavanje tla suhim značajno će smanjiti vjerojatnost prisutnosti insekata.

 

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here