Institut za javno zdravlje Srbije službeno je objavio zamolbu građanima kojom se potvrđuju još 64 slučaja autohtone virusne bolesti Zapadnog Nila. Sljedeći odjeljak današnjeg članka pružit će dodatne pojedinosti o ovom problemu.

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” prijavio je ukupno 64 slučaja autohtone infekcije ljudi groznicom Zapadnog Nila na području Srbije do 14. listopada. Najveći broj tih slučajeva, 21, zabilježen je u Beogradu, dok su ostali slučajevi raspoređeni u nekoliko okruga, uključujući Južnobački, Južnobanatski, Podunavski, Srednjobanatski, Šumadijski, Sremski, Mačvanski i druge. Među oboljelima su 44 muškarca i 20 žena, prosječne starosti oko 57,6 godina.
Osim prijavljenih slučajeva u Srbiji, zabilježena su četiri slučaja groznice Zapadnog Nila koja se pripisuju infekcijama koje su se dogodile izvan zemlje — dva u Grčkoj, jedan u Hrvatskoj i jedan u Crnoj Gori. Ove informacije naglašavaju širenje virusa u regiji i naglašavaju potrebu za budnim praćenjem epidemiološke situacije.
Prema posljednjem izvješću Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, infekcije groznicom Zapadnog Nila dokumentirane su u 14 zemalja unutar Europske unije i Europskog gospodarskog prostora tijekom sezone nadzora 2024., do 9. listopada. Te zemlje uključuju Austriju, Bugarsku, Hrvatsku, Češku, Mađarsku, Rumunjsku, Francusku, Sloveniju, Sloveniju, Slovačku, Cipar, Grčku. Osim toga, slučajevi su prijavljeni izvan EU/EEA u Albaniji, Sjevernoj Makedoniji i Turskoj.
Groznica Zapadnog Nila je sezonska bolest koja se širi ubodom zaraženih komaraca, uglavnom vrste Culex pipiens, koja je i za naše krajeve autohtona. Sezona prijenosa obično traje od lipnja do studenog. S obzirom na to da virus primarno prenose ovi kukci, važno je poduzeti zaštitne i preventivne mjere.
Kako bi se smanjila vjerojatnost zaraze, savjetuje se nanošenje repelenta na izložene dijelove tijela dok ste na otvorenom, osobito u ranim jutarnjim i večernjim satima kada je aktivnost komaraca najveća. Osim toga, preporuča se nošenje majica dugih rukava i dugih hlača u svijetlim bojama, jer su te nijanse manje privlačne komarcima. Bitno je da odjeća bude udobna jer komarci mogu prodrijeti kroz usku odjeću.
Osim toga, preporuča se suzdržati se od aktivnosti na otvorenom tijekom razdoblja povećane aktivnosti komaraca te koristiti mrežasta vrata i prozore, osobito u spavaćim prostorima. Prisutnost komaraca u zatvorenom prostoru može se smanjiti korištenjem klima uređaja i raznim drugim tehnikama čiji je cilj minimiziranje populacije insekata.
Preporučljivo je minimizirati izvore stajaće vode u područjima koja posjećuju pojedinci jer su takva mjesta idealna mjesta za razmnožavanje komaraca. Dosljedno pražnjenje vode iz lonaca za cvijeće, bačava, kanti i drugih posuda koje mogu zadržati vodu igra ključnu ulogu ulogu u upravljanju populacijom ovih insekata.
Ako se jave simptomi koji bi mogli ukazivati na neuroinvazivnu varijantu bolesti, uključujući povišenu tjelesnu temperaturu, glavobolju, ukočenost vrata, smetenost ili slabost, potrebno je hitno potražiti liječničku pomoć. Pravovremena dijagnoza i intervencija ključni su za ublažavanje komplikacija i ozbiljnosti povezanih s bolešću.
- Javnozdravstvena strategija usmjerena na borbu protiv groznice Zapadnog Nila uključuje sve preporuke i mjere koje igraju ključnu ulogu u tom nastojanju. Iako ova bolest može biti teška, može se spriječiti odgovarajućim zaštitnim radnjama i osobnim zdravstvenim mjerama opreza. Građane savjetujemo da budu informirani, pridržavaju se uputa stručnjaka i provode mjere zaštite kako bi se zaštitili od ove opasne virusne infekcije.