Doživite užitak stvaranja vlastitog ukusnog domaćeg sira, dočaravajući okuse omiljenog i slavnog feta sira. Otkrijte detaljne recepte koje je lako slijediti ponuđene na platformi souspark i krenite na uzbudljivo kulinarsko putovanje u udobnosti vlastite kuhinje.

Nedostatak sirila, komponente koju neki pojedinci povezuju s potencijalnim probavnim problemima, primjetan je kod domaćeg sira. Ova divna mješavina može se pohvaliti obiljem proteina, kalcija i vitalnih vitamina, a sve to bez uključivanja ikakvih umjetnih dodataka ili konzervansa.

Prava privlačnost izrade vlastitog sira leži u mogućnosti odabira vrhunskih sastojaka koji savršeno odgovaraju vašim jedinstvenim preferencijama okusa. Doživite predivan i nježan okus ovog sira koji je savršena podloga za vaš osobni pečat s raznim biljem i začinima. Njegova svježina i istančan okus jamče iznimno kulinarsko putovanje. Proizvodnja vlastitog sira bez potrebe za sirilom pokazala se kao financijski povoljnija alternativa u usporedbi s njegovom kupnjom.

To vam daje slobodu stvaranja manjih količina koje su točno usklađene s vašim individualnim potrebama. Da bismo krenuli na naše gastronomsko putovanje, prvi korak recepta zahtijeva uključivanje sljedećih komponenti:

Za pripremu ovog jela potrebni su

2 litre mlijeka,

otprilike 1,5 do 2 žlice soli,

400 grama kiselog vrhnja i

6 jaja.

Kako biste sačuvali mlijeko, započnite s prebacivanjem u posudu i dodavanjem male količine soli. Nastavite miješati sadržaj i zagrijavajte dok smjesa ne dosegne točku vrenja. Kako biste postigli manje intenzivan okus sira, izostavite dodavanje soli. Umjesto toga, možete odlučiti dodati sol prema svojim osobnim željama.

Snažno tucite jaja dok se dobro ne sjedine. Nakon što mlijeko dosegne točku vrenja, umiješajte jaja narezana na kockice i vrhnje, pažljivo promiješajte kako biste spriječili zgrušavanje. Nakon otprilike 5 minuta kuhanja počet će se stvarati grudice i sirutka će se odvojiti.

Nastavite stavljanjem dodatne gaze na cjedilo. Smjesu ravnomjerno ulijte u posudu, zatim procijedite i pritisnite kako biste izvukli višak tekućine. Nanesite završni sloj gaze na površinu i čvrsto pritisnite. Nakon što se sir ohladi na sobnu temperaturu, izmjerite njegovu težinu i prebacite ga u hladnjak.

Za baršunastiju konzistenciju sira, razmislite o zamjeni vrhnja s 200 g kefira. Ova jednostavna izmjena ima potencijal pretvoriti vaš domaći sir i ocat u isplativu opciju koja se može natjecati s alternativama iz trgovine. potrebno:

Za pripremu ovog recepta trebat će vam litra punomasnog, homogeniziranog mlijeka, kao i 100 ml octa (bijelog, vinskog ili jabučnog), pola žličice soli i niz začina poput peršin, vlasac, origano i bosiljak. Mogućnost stjecanja potrebne obuke i spremnosti. Započnite zagrijavanjem mlijeka u tavi, pazeći da dosegne temperaturu od približno 80°C, pazeći da ne zakipi. Pomiješajte ocat s malo hladne vode i dodajte u zagrijano mlijeko. Uz stalno miješanje nastavite zagrijavati mlijeko dok se gruš ne odvoji od sirutke, što obično traje oko 5-10 minuta.

Maknite tavu s vatre i ostavite da nesmetano odstoji 10 minuta. Postavite cjedilo obloženo gazom i procijedite preostalu tekućinu. Nakon što je prekrijete gazom, ostavite smjesu da se ocijedi u cjedilu iznad zdjele otprilike 30 minuta. Nakon što ste sir izvadili iz gaze, oblikujte ga po želji. Sir potopite u posudu napunjenu posoljenom sirutkom u omjeru otprilike 2 žlice soli na litru vode i ostavite da odstoji 12 sati.

Nakon što je sir odvojen od sirutke, treba ga pustiti da se osuši, a zatim ga staviti u hladnjak na otprilike 2-3 tjedna kako bi se olakšao proces zrenja. Kako biste ubrzali uklanjanje vode iz sedimenta, možete upotrijebiti gazu da ga objesite iznad zdjele. Nadalje, sir se može prožeti raznim biljem, začinima ili dehidriranim rajčicama za dodatni okus. Kako sir stari, njegova tekstura postaje kompaktnija, a okus sve izraženiji. Iako je domaći sir bez sirila sladak i hranjiv, nedostaje mu ista tekstura kao sir koji sadrži sirilo.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here