Suvremeni način života karakterizira ubrzan tempo, što dovodi do povećanja razine stresa kod mnogih pojedinaca, što zauzvrat utječe na cjelokupno zdravlje. Jedna značajna posljedica ovog fenomena je nesanica; za one koji imaju ovo stanje, razmislite o primjeni našeg nadolazećeg prijedloga.

Unatoč pridržavanju zdravog načina života, pojedinci se i dalje mogu susresti s poremećajima spavanja, uključujući izazove u započinjanju sna, smetnje tijekom noći ili pojavu noćnih mora. Ovi problemi mogu biti i naporni i otežavajući; međutim, nije neophodno odmah se okrenuti lijekovima. Jednostavan i prirodan lijek, koji su često koristile naše bake, može pomoći u promicanju opuštanja i omogućavanju boljeg sna. Riječ “lavanda” izvedena je iz latinskog izraza “lavare”, što u prijevodu znači “prati” ili “ispirati”.
Ovaj višegodišnji grm potječe s područja Sredozemlja. Cvjetovi lavande sadrže obilje korisnih spojeva, kao što su tanini, koji pokazuju antibakterijsko i protuupalno djelovanje; kumarini, poznati po svojim umirujućim, antispazmatskim i antikancerogenim svojstvima; fitosteroli, koji imaju protuupalno i antipiretičko djelovanje, a istovremeno jačaju imunološku funkciju; antocijanini, poznati po svojim antialergijskim i antifungalnim svojstvima; zajedno s nizom esencijalnih minerala. Mnoštvo studija pokazuje da lavanda ima umirujuće djelovanje, što je čini vrlo učinkovitim prirodnim lijekom u borbi protiv nesanice.
Osobama koje imaju problema sa snom savjetuje se staviti osušene cvjetove i lišće lavande ispod jastuka prije spavanja. Kako bi lavanda zadržala svoj miris i učinkovitost tijekom duljeg trajanja, preporuča se čuvanje u platnenoj vrećici, što pomaže u očuvanju njezinog prepoznatljivog mirisa. Osim što daje umirujući miris spavaćoj sobi, lavanda potiče osjećaj opuštenosti i mira, čime pomaže u procesu uspavljivanja, osobito nakon užurbanog i stresnog dana. Ovaj prirodni pristup olakšat će vam prijelaz u san, omogućujući vam da se probudite osvježeni i revitalizirani.
Rijetko je postignuće za pojedince postići tako zapažen položaj na dva kontinenta u kratkom razdoblju, kao što je primjer Samuela Coleridge-Taylora.
Kačamak, koji se nekada smatrao hranom uglavnom za manje imućne, sada doživljava preporod kao “čista” egzotična delicija. Napravljen od kukuruznog brašna, koje može biti bijelo ili žuto, obično se naziva kukuruzno brašno ili palenta. Njegove karakteristike bez glutena čine kačamak ne samo izvrsnim izborom za doručak, već i jednom od najzdravijih dostupnih alternativa. Obiluje esencijalnim nutrijentima potrebnim tijelu, kukuruzno brašno je bogato raznim vitalnim vitaminima, uključujući A, E i nekoliko vitamina B, zajedno s nizom važnih minerala.
Kačamak je poznat po bogatstvu esencijalnih nutrijenata, uključujući fosfor, cink, kalij, magnezij, mangan i selen. Točnije, daje približno 380 kalorija na 100 grama, sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznom brašnu nude zdravstvene prednosti, posebice poboljšavajući rad crijeva. Znatna količina vlakana, zajedno sa složenim ugljikohidratima, potiče osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari postupno apsorbiraju, olakšavajući normalne probavne procese u crijevima.
Primarni čimbenik koji pridonosi korisnosti kačamaka kao izvora hrane je njegova lakoća konzumiranja, čak i uz prisutnost probavnih problema. Osim toga, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, ključni u olakšavanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i regulaciji probave. S obzirom na sastav zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao korisna opcija prehrane za osobe s povišenom razinom kolesterola.
Štoviše, prevencija kardiovaskularnih bolesti i poboljšanje zdravlja srca zahtijevaju pozornost. Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu jer pomaže probavi i jača imunitet čisteći i jačajući crijevnu floru. Osobe kojima je dijagnosticirana celijakija ili upalna bolest crijeva moraju priznati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebali uvrstiti u redovnu ishranu oboljeli od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi koji se nalaze u kukuruzu ključni su u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa.
Prednosti kačamaka u odnosu na mršavljenje su jasne. S obzirom na to da i kukuruz i kačamak imaju brojne dobrobiti za zdravlje probavnog sustava, često se preporučuju u inicijativama za smanjenje tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, bitne komponente za održavanje uravnotežene prehrane. Štoviše, daje značajnu energiju dok održava nizak kalorijski sadržaj, čineći energiju dobivenu iz njega posebno korisnom u režimu prehrane s ograničenim unosom kalorija.