Nemojte zanemariti važnost čišćenja kada se radi o održavanju glačala u dobrom stanju. Slijedite ove jednostavne i učinkovite korake kako biste osigurali njegovu čistoću.
Kako biste održali optimalne performanse, savjetuje se temeljito čišćenje glačala jednom godišnje ili dvaput godišnje, pridržavajući se smjernica proizvođača. Kada primijetite nedostatak glatkog klizanja ili prisutnost ostataka kamenca na podnoj ploči glačala, to je znak da je potrebno sveobuhvatno čišćenje.
Tvrdokorni ostaci mogu se stvoriti na površini glačala kada se sintetički materijali, ljepila i škrob zalijepe za njega te se naknadno zagrijavaju. Osim toga, ako glačalo ne proizvodi paru prema očekivanjima ili ostavlja ružne tragove na odjeći, to može biti znak začepljenih otvora za paru. U tim je slučajevima ključno upoznati se s pravilnim metodama čišćenja unutrašnjosti glačala, prema preporukama Good Housekeepinga.
Za učinkovito čišćenje glačala octom bit će potrebni sljedeći predmeti:
Čačkalica
Za čišćenje stare četkice za zube trebat će vam destilirani bijeli ocat, destilirana voda i upijajuća krpa ili ručnik. Započnite stavljanjem hladnog glačala, koje nije priključeno na struju, na ručnik. Pomiješajte pola šalice destiliranog bijelog octa s pola šalice destilirane vode i ulijte smjesu u glačalo. Koristite čačkalicu ili četkicu za zube umočenu u ocat kako biste uklonili sve bijele ostatke ili naslage iz otvora za paru. Uključite glačalo i odaberite najjaču postavku pare. Pričekajte pet minuta, zatim više puta pritisnite gumb za paru i držite ga 30 sekundi. Ponovite ovaj postupak pet puta, zatim isključite glačalo i ostavite ga da se ohladi. Na kraju ocijedite preostalu vodu i ocat iz glačala.
BONUS TEKST:
Ako ste ikada naišli na poteškoće pri pokušaju uklanjanja ljepljivih naljepnica sa staklenih posuda, ova jednostavna tehnika značajno će pojednostaviti zadatak koji imate.
Jednostavno možete napraviti jednostavan recept koristeći samo dva uobičajena sastojka koja se nalaze u vašoj kuhinji: sodu bikarbonu i bilo koju vrstu jestivog ulja, poput maslinovog ulja, suncokretovog ulja ili ulja avokada.
Napravite smjesu kombiniranjem sode bikarbone i ulja u jednakim količinama. Namažite smjesu na naljepnicu zalijepljenu na posudu i ostavite da odstoji najmanje 20 minuta kako bi se ljepilo olabavilo. Nakon toga, četkom ili žlicom ostružite naljepnicu, nakon čega očistite spremnik toplom vodom i deterdžentom za pranje posuđa.
Uz ovaj pristup, postoje i razne nekonvencionalne tehnike koje se dijele na internetu, a koje navodno daju pozitivne rezultate. Među njima je osebujna metoda koja uključuje korištenje maslaca od kikirikija.
Da biste izveli ovu pametnu tehniku, namažite obilnu količinu maslaca od kikirikija na naljepnicu i ostavite je da kratko stoji nesmetano. Gusta konzistencija maslaca od kikirikija sprječava brzo isparavanje, omogućujući ulju da učinkovito prodre u ljepilo i postupno oslabi njegovo prianjanje. U slučaju da maslac od kikirikija nije lako dostupan, majoneza može poslužiti kao prikladna zamjena. Jednostavno nanesite sloj majoneze na naljepnicu, ostavite je netaknutu otprilike 10 do 15 minuta, prije nego što je nježno obrišete vlažnom spužvom ili ručnikom. Slijedeći smjernice D&D-a, naljepnica bi se trebala bez napora odvojiti od površine.