U suvremenom društvu većina pojedinaca nastoji se odlučiti za kratko tuširanje, a malo njih posjeduje sredstva za ležerno kupanje u toploj kupki. To je žalosno, jer takve kupke mogu značajno utjecati na naše zdravlje, osobito ako ih obogatimo određenim dodacima.
Ova posebna sol dobila je ime po vrućem izvoru koji se nalazi u Epsomu, Surrey, Engleska. Obično se naziva Epsom sol, a znanstveno se identificira kao magnezijev sulfat. Učinci Epsom soli koje tijelo doživljava variraju, što je razlikuje od ostalih soli zbog inherentnog sadržaja magnezija. Poznat po svojim izvanrednim svojstvima detoksikacije, posjeduje sposobnost pročišćavanja cijelog tijela. Ključna prednost je njegova lakoća apsorpcije kroz kožu, što mu omogućuje učinkovito prodiranje u krvotok.
Koža služi kao polupropusna barijera, sposobna apsorbirati sol dok istovremeno izbacuje razne toksine iz tijela. Kada se Epsom sol otopi u vodi, ona pokreće proces poznat kao reverzna osmoza. Ovim postupkom učinkovito se eliminiraju razne soli i štetne tvari, čime se olakšava bolja apsorpcija magnezija i sumpora u tijelu.
Magnezij je vitalni mineral neophodan za više od 325 enzimskih funkcija. Osim toga, pruža nekoliko dobrobiti, uključujući: – ublažavanje i smanjivanje upale u cijelom tijelu – ublažavanje bolova u zglobovima – poboljšanje rada mišića i živaca – poboljšanje ukupne cirkulacije i opskrbe tijela kisikom.
Nasuprot tome, sumpor pridonosi zdravijoj koži, pomaže u funkcioniranju živčanih stanica i pomaže u regeneraciji oštećenih zglobnih tkiva. Redovito prepuštanje kupki od Epsom soli osigurava olakšanje od bolova u mišićima i napetosti, kao i od bolesti kao što su gljivice na noktima, giht i modrice.
Ova praksa omogućuje liječenje raznih kroničnih stanja, smanjenje tjelesnih upala, čišćenje od toksina i postupno uspostavljanje ravnoteže minerala. Međutim, važno je napomenuti da postoji nekoliko kontraindikacija za ovu vrstu kupke.
Pojedinci koji su trudni, imaju srčane bolesti, imaju otvorene rane ili opekline ili doživljavaju dehidraciju trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom prije korištenja kupki od Epsom soli.
Kako biste se pripremili za kupku s Epsom soli, odvojite otprilike 40 minuta za proces. Ovo trajanje daje tijelu najmanje 20 minuta za detoksikaciju, nakon čega slijedi još 20 minuta za apsorpciju korisnih minerala iz vode. Započnite punjenjem kade toplom vodom, zatim dodajte Epsom sol u skladu s navedenim smjernicama:
Za djecu do 30 kg težine preporuča se koristiti 1/2 šalice (1 dcl) Epsom soli za standardnu punu kupku. Za osobe čija se težina kreće od 30 kg do 50 kg, odgovarajuća količina je 1 šalica (2 dcl) Epsom soli. Oni koji imaju između 50 i 75 kg trebali bi iskoristiti 1,5 čašu (3 dcl), dok bi pojedinci od 75 do 100 kg trebali dodati 2 čaše (4 dcl) Epsom soli. Dodatnih 0,5 šalica (1 dcl) Epsom soli treba dodati na svakih dodatnih 25 kg tjelesne težine. Za pospješivanje detoksikacije može biti korisno u kupku dodati pola čaše (1 dcl) maslinovog ulja koje je zbog svojih polifenolnih svojstava nježno za kožu.
Dodavanje naribanog đumbira i pimenta može pojačati znojenje i olakšati detoksikaciju. Preporučljivo je suzdržati se od korištenja sapuna ili gelova za tuširanje tijekom kupanja jer oni mogu ometati proces detoksikacije i otežati apsorpciju minerala. Nakon kupanja preporuča se odmor u trajanju od 1 do 2 sata. U slučajevima bolova u zglobovima povezanih s artritisom ili reumatizmom, potrebno je baviti se dovoljnom tjelovježbom kako biste zaštitili zglobove od ukočenosti.
BONUS TEKST:
Kroz povijest su razne kulture koristile Epsom sol, a također se može integrirati u vaše kućanske rutine. Ovaj jednostavan mineralni spoj, sastavljen od magnezija i sulfata, ima sposobnost davanja izvanrednih prednosti.
Prilikom rješavanja zaglavljenog čipa, postupak uklanjanja može se pojednostaviti. Primjenom Epsom soli na kožu koja okružuje ranu, možete pomoći da ona lakše izađe na površinu.
Dodatno, Epsom sol nudi brojne primjene izvan svojih uobičajenih upotreba. Jedna inovativna primjena uključuje punjenje prazne posude kristalima ove soli, koja može učinkovito funkcionirati kao držač za razne kozmetičke alate, poput olovaka i kistova koji se koriste za šminkanje očiju.
DIY sprej: praktičan kućni sprej koji poboljšava miris vašeg stambenog prostora može se stvoriti kombiniranjem Epsom soli s običnom vodom i eteričnim uljima citrusa. Omekšivač za rublje: Domaći omekšivač za rublje može se pripremiti miješanjem jedne šalice Epsom soli s deset kapi eteričnog ulja, pri čemu je četvrtina šalice dovoljna za jednu primjenu. Održavanje perilice rublja: Kako biste jamčili da će vaša odjeća biti dosljedno čista nakon pranja, neophodno je povremeno održavati perilicu rublja.
Učinkovit pristup održavanju čistoće u vašoj perilici uključuje korištenje Epsom soli pomiješane s toplom vodom. Preporučljivo je povremeno provoditi temeljito čišćenje perilice kako biste osigurali da vaša odjeća ostane netaknuta nakon svakog pranja. Pokretanje jednog ciklusa pranja dovoljno je da Epsom sol prodre i očisti sva skrivena područja unutar perilice rublja.