Na početku ljetne sezone vrtovi i cvjetnjaci često imaju problema s lisnim ušima. Ako vaši pokušaji s konvencionalnim raspršivačima za kućanstvo nisu dali rezultate, možda bi bilo vrijedno istražiti alternativne mogućnosti, poput Coca-Cole.

Iznenađujuće, ovaj nekonvencionalni sprej pokazao je izvanrednu učinkovitost u borbi protiv lisnih uši. Izrada Čudesnog spreja za lisne uši zahtijeva pažljivu pripremu. Sastojci: Za jednu bocu Coca-Cole preporuča se dodati tri žlice tekućeg sapuna; međutim, ako koristite manju bocu Coca-Cole, jedna žlica bi trebala biti dovoljna.

Postupak:

Kako biste spriječili moguće probleme s prskanjem, neophodno je ispustiti plin sadržan u Coca-Coli protresanjem boce ili njezinim prebacivanjem u otvorenu posudu. Nakon što se karbonizacija rasprši, nastavite s ugradnjom tekućeg sapuna u Coca-Colu, osiguravajući temeljito miješanje kako biste poboljšali prianjanje otopine na lišće. Što se tiče čišćenja povrća, poželjno je odlučiti se za organski tekući sapun.

Međutim, ako prskate ruže ili druge vrste cvijeća, možete koristiti i obični deterdžent. Za nanošenje otopine ulijte je u prskalicu nakon što ste je pripremili. Izravno poprskajte lisne uši, bez obzira nalaze li se na ružama, povrću, drveću ili bilo kojem drugom bilju.

Sprej se ne smije razrjeđivati ​​vodom, jer je ključno održati njegovu snagu. U kombinaciji sa sapunom Coca-Cola postaje smrtonosna smjesa koja učinkovito uništava lisne uši. Pripremite ovaj jednostavan i snažan domaći sprej za lisne uši i uvjerite se u njegovu izvanrednu učinkovitost iz prve ruke. Isprobajte ga i uvjerite se u učinkovitost iz prve ruke!

BONUS TEKST :

Rod Homoptera dom je lisnih uši, koje se naširoko smatraju najozloglašenijim štetnicima u carstvu biljaka. S nevjerojatnim brojem od više od 4000 podvrsta, vrlo je vjerojatno da niti jedna biljka neće ostati neozlijeđena njihovom prisutnošću, ostavljajući uzgajivačima drugog izbora nego da se bore protiv njih i da ih iskorijene.

Lisne uši imaju tendenciju pojavljivanja kao jedan od najranijih štetnika u prirodi, često se pojavljuju tijekom početnih faza sezone. To se može pripisati njihovom životnom ciklusu, kao i njihovoj sklonosti nježnim i novonastalim mladicama na bilju. Što uzrokuje da lisne uši postanu problematične? Problemi s lisnim ušima u stakleniku općenito nastaju kada se temperatura poveća kako bi se olakšalo klijanje i rast sadnog materijala. Ovi štetnici obično napadaju najmlađe dijelove biljke, pretežno se skupljajući na vrhovima najnovijih grana i lišća. Kako biljka nastavlja sazrijevati, lisne se uši vuku duž ovih dijelova u razvoju, proširujući svoj doseg do faza cvatnje i plodova.

Početak zaraze događa se kada mužjaci lisnih uši izađu iz svojih zimskih skloništa, obično tijekom ranog proljeća kada vrijeme dostigne dovoljno toplo da mogu poletjeti i migrirati. Vrijedno je napomenuti da postoje iznimke od ovog obrasca, kao što su slučajevi kada se lisne uši nenamjerno unose u područje uzgoja putem kupljenih biljaka, učinkovito djelujući kao nepoželjni putnici. Ne zaboravite uvijek temeljito pregledati svaki novi biljni materijal, bilo da se unosi u zatvorenom prostoru ili na otvorenom, kako biste utvrdili postoje li postojeće infekcije.

Razmjeri štete od ovih štetnika izravno su proporcionalni veličini kolonija, starosti lišća i temperaturi. Obilna gnojidba dušikom pokazala se povoljnom za lisne uši jer dovodi do rasta živahnih i sočnih biljaka, mameći ih sočnim lišćem koje je privlačnije za konzumiranje. Opseg štete koju nanose lisne uši raste izravno proporcionalno gustoći njihovih kolonija i razini vlage u okolini.

Kada je suočeno s teškim napadom, lišće biljaka uvene i postane prekriveno obilnom količinom medne rose, privlačeći čađave gljivice. Rast ovih biljaka je zaustavljen, što ih čini osjetljivijima na druge štetočine i bolesti. Izravna šteta uzrokovana lisnim ušima koje se hrane biljkama slabi njihove domaćine. Osim toga, ovi štetnici neizravno uzrokuju značajne štete prenoseći biljne viruse. S obzirom na to da nemamo načina za izravnu kontrolu virusa, jedina učinkovita metoda prevencije je suzbijanje njihovih nositelja, stoga je neophodna kontrola lisnih uši.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here