Madraci su neophodni za naše krevete i dnevni odmor, ali često postaju mjesto nakupljanja prljavštine. Iako se čini da pokrivači nude zaštitu, različiti čimbenici dovode do sporog skupljanja prljavštine. Posljedično, ključno je dati prioritet njihovom redovnom održavanju i čistoći kako bi bili sigurni i higijenski za dulju upotrebu.
- YouTube kanal It’s Ekcho otkrio je metodu koja može revitalizirati i najstariji madrac, vraćajući ga u stanje kao nov! Postoji nekoliko razloga zašto se madraci mogu zaprljati; jedan od glavnih faktora je znojenje tijekom spavanja, koje za sobom ostavlja vlagu i soli. Dodatno, problemu pridonosi i prašina koja se taloži na površini madraca, zajedno s mrtvim stanicama kože koje prirodno izbacuje tijelo.
Stanice koje pojedu grinje mogu za sobom ostaviti ostatke koji se manifestiraju kao alergeni. Osim toga, prolivene tekućine poput kave ili vode mogu rezultirati mrljama i povećati rizik od razvoja plijesni. Nadalje, madraci imaju tendenciju upijanja mirisa iz okoline, pridonoseći njihovoj kontaminaciji. Slijedeći ovu metodu, možete postići izvanredne rezultate, osiguravajući da vaš madrac bude besprijekorno čist.
Potrebni sastojci su: 2 žlice sode bikarbone, 1/2 šalice gela za čišćenje od kave, 4 žlice regeneratora za rublje i pola čaše vode. Za nastavak pomiješajte sve ove komponente dok ne nastane gusta smjesa.
- Zatim uzmite čisti ručnik, umočite ga u smjesu i omotajte oko pegle. Na kraju kliznite peglom prekrivenom ručnikom preko madraca dok aktivirate funkciju pare. Pomoću pare madrac se može vratiti u prvotno stanje, a prljavština nestaje pred vašim očima. Rezultat će vas sigurno zadovoljiti! Cijeli postupak možete pogledati u video prilogu na kraju članka. Još jedna učinkovita tehnika za čišćenje madraca za koju nije potrebna tresilica je upotreba sode bikarbone, ovoga puta u kombinaciji s nekoliko kapi eteričnog ulja.
- Započnite temeljitim usisavanjem madraca kako biste uklonili prašinu i krhotine. Zatim pomiješajte sodu bikarbonu s nekoliko kapi eteričnog ulja, poput lavande, i ravnomjerno rasporedite smjesu po površini madraca. Ostavite da odstoji nekoliko sati, idealno tijekom dana, kako bi soda bikarbona apsorbirala vlagu i mirise. Na kraju, ponovno usisajte madrac kako biste uklonili ostatke sode bikarbone, osiguravajući da ostane svjež i čist.
DODATNI TEKST
Visoki kolesterol ističe se kao jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema današnjice. Čimbenici koji doprinose variraju od neadekvatne prehrane do stila života punog stresa. Stručnjaci sugeriraju da promjene u prehrani mogu dovesti do poboljšanja ovog stanja. Među preporučenim sastojcima prehrane su biljni steroli i stanoli, koji su prisutni u različitim biljkama; ovi spojevi imaju kemijsku strukturu sličnu onoj kolesterola, što pomaže u smanjenju njegove apsorpcije.
Ove hranjive tvari mogu se pronaći u nerafiniranim biljnim uljima, orašastim plodovima, žitaricama, sjemenkama i jogurtu. Kako bi se postigla vidljiva korist, savjetuje se uključivanje najmanje jednog grama u dnevnu prehranu.
Vlakna, iako klasificirana kao ugljikohidrati, značajno se razlikuju od nezdravih ugljikohidrata kao što su šećer i škrob, jer biljna vlakna putuju kroz cijeli probavni sustav bez podvrgavanja razgradnji. Vlakna se kategoriziraju u dvije vrste: topiva i netopiva. Topiva vrsta uključuje hranu poput graha i kaše, dok netopiva vrsta uključuje pšenične mekinje.
Ovaj esencijalni nutrijent ključan je za naše zdravlje jer pomaže u eliminaciji otpada iz tijela. Brojne studije pokazale su da vlakna smanjuju razinu kolesterola u krvotoku, a mogu poslužiti i kao preventiva. Preporučuje se uključivanje hrane bogate vlaknima kao što su mahunarke, grah i zobene mekinje u vašu prehranu.
Brojna istraživanja pokazuju da vlakna smanjuju razinu kolesterola u krvi i mogu djelovati kao preventivna strategija. Razni orašasti plodovi, uključujući bademe, orahe i kikiriki, korisni su za smanjenje kolesterola.
Ipak, preporuča se izbjegavati njihove slane verzije, osobito onima koji su osjetljivi na visoki krvni tlak. Smatra se da se prednosti orašastih plodova kriju u njihovom sastavu. Orašasti plodovi posebno su bogati mononezasićenim mastima i sterolima, koji štite krvne žile od oštećenja. Oni također pružaju obilje vlakana i vitamina E.
- Neophodno je stalno imati pri ruci orašaste plodove, jer oni djeluju kao jaki saveznici u borbi protiv kolesterola. Nadalje, u usporedbi s čipsom, orašasti plodovi predstavljaju zdraviju i superiorniju alternativu za grickanje, što ih čini privlačnijom opcijom. Istraživanja pokazuju da soja i njezini derivati igraju ključnu ulogu u smanjenju razine kolesterola u krvi. Tajna se nalazi u biljnim bjelančevinama koje ljudskom tijelu daju brojne prednosti, uključujući sposobnost snižavanja kolesterola.
Za vidljive i konkretne rezultate ključna je redovita konzumacija soje. S obzirom na njegov jedinstveni okus, preporučljivo ga je postupno uvoditi u prehranu, svaki dan lagano povećavajući količinu. Pobrinite se da pri ruci imate razne proizvode od soje, kao što su sojino mlijeko, jogurt, tofu i tempeh. Stručnjaci sugeriraju da možete očekivati pozitivne rezultate za otprilike 15 dana.