Oglasi - Advertisement

Kako bismo održali dobro zdravlje, naše tijelo zahtijeva dovoljan odmor i kvalitetan san. Ipak, značajan broj pojedinaca ima problema sa spavanjem iz raznih razloga. Neki se suočavaju sa stresom, dok se drugi tijekom noći bude zbog fizičkih potreba.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Koncept “sata bioloških organa”, koji se često naziva i kineski sat, mogao bi rasvijetliti ove osjećaje. Ova teorija segmentira dan u dvosatne blokove, pri čemu je svaki blok povezan s određenim organom. U dijagnostici akupunkture, vrijeme pojave simptoma ima značaj; problemi koji se ponavljaju u isto vrijeme mogli bi ukazivati ​​na problem s organom koji je najviše angažiran tijekom tog određenog intervala. Kao rezultat toga, dosljedno buđenje otprilike u isto vrijeme svaki dan (ili gotovo svaki dan) može značiti da jedan od naših organa pokušava prenijeti poruku.

Muči se zaspati između 21 i 23 sata. može signalizirati probleme s imunološkim sustavom, štitnjačom, nadbubrežnim žlijezdama i metabolizmom. Osim toga, poremećaji spavanja mogu biti povezani sa stresom, a korištenje tehnika opuštanja može biti od pomoći. Ako se budite između 23:00 i 1:00 ujutro, to bi moglo biti povezano s radom žučnog mjehura. Biti budan tijekom tog razdoblja može ukazivati ​​na moguće probleme s vašim folikulima. U tim bi situacijama moglo biti korisno preispitati svoju prehranu i ukloniti nezdrave masnoće.

Kineski sat sugerira da snažan osjećaj sažaljenja (žuč) za druge može djelovati kao signal. U tom kontekstu, prakticiranje prihvaćanja i opraštanja moglo bi biti korisno. Preporučljivo je ustati u bilo koje vrijeme između 1:00 ujutro i 3:00 sata ujutro, jer je to razdoblje ključno za održavanje zdravlja jetre. U tom vremenskom razdoblju može doći do poremećaja u njenom radu. Osim toga, moglo bi biti mudro preispitati svoje prehrambene navike i sudjelovati u procesu detoksikacije.

Osim toga, ustajanje između 3:00 ujutro i 5:00 ujutro može ponuditi dodatne prednosti. Mnogi ljudi daju prioritet čišćenju debelog crijeva i iz tog razloga započinju dan korištenjem kupaonice. Ovaj vremenski okvir često je povezan s osjećajem nestrpljenja, zajedno s osjećajem nelagode i zatvorenosti koji proizlaze iz ograničenih šansi za osobni razvoj. Jeste li čuli za izraz “vučji sat”? Odnosi se na fenomen zbog kojeg se svake noći budite u isti sat. Otprilike tri sata iza ponoći dolazi do značajnog pada tjelesne temperature, dok razina melatonina doseže svoj vrhunac tijekom sna.

  • Možda ste primijetili da se često budite u isti sat više noći. Ova pojava nije samo slučajnost; može se medicinski objasniti. Sklonost buđenju u određeno vrijeme tijekom noći povezana je s razinama hormona, posebice interakcijom između kortizola, serotonina i melatonina. Često nazivan hormonom sna, melatonin proizvodi naše tijelo u odsutnosti svjetla i potom se pretvara u serotonin, poznat kao hormon užitka.

Nasuprot tome, tijelo oslobađa kortizol kao odgovor na stres. Otprilike tri sata nakon ponoći dolazi do značajnog pada tjelesne temperature koji se poklapa s vršnom razinom melatonina.

Tijekom tog vremena razine kortizola i serotonina su niske, što rezultira hormonskom neravnotežom koja je ključna za postizanje mirnog sna i mirnijeg buđenja. Osim toga, dolazi do blagog smanjenja protoka krvi u određenim područjima mozga, što povećava našu osjetljivost na negativne emocije poput straha ili pesimizma nakon buđenja. Kako napominje Krstarica, ova faza ne samo da olakšava buđenje tijekom noći, već i otežava proces povratka u san jer često padamo u negativne obrasce razmišljanja.

To se događa kada se većina životinja odmara, ostavljajući samo vukove budnima. Ako ste budni tijekom “vučjeg sata”, korisna tehnika smirivanja je metoda svjesnog disanja 4-7-8 koju je kreirao dr. Mike Breus, poznat kao @sleepdoctor na TikToku. On preporučuje da, ako ste budni između tri i četiri ujutro, udahnete oko četiri sekunde, zadržite dah sedam sekundi, a izdahnete osam sekundi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here