Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sudjelovao je danas na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda na kojoj je usvojena rezolucija o Srebrenici koju je ocijenio sramotnom. Rezoluciju su podržale 84 zemlje, suočila se s protivljenjem 19 zemalja, a 68 zemalja je bilo suzdržano, što je rezultiralo nedostatkom konsenzusa i neusvajanjem rezolucije.
Posljedice prihvaćanja rezolucije o Srebrenici imaju ozbiljne implikacije za srpsko stanovništvo u cjelini. Određeni vanjski subjekti nastoje ih označiti kao počinitelje “genocida” u nastojanju da demontiraju Republiku Srpsku i nametnu nepravednu ratnu odštetu.
Posljedice ove sramotne rezolucije izazvale su snažne reakcije.
- Prema Dodikovim riječima, ova rezolucija se pokazala neuspješnom. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, izrazio je uvjerenje da rezolucija o Srebrenici danas nije dobila većinu u Generalnoj skupštini UN-a, pa je stoga neuspješna, unatoč tome što nas uči demokratski svijet.
Dodik je istaknuo da su rezoluciju podržale 84 zemlje, što ne čini odlučujuću većinu. Naglasio je da je njihova neuspjela namjera bila da Srbe nepravedno etiketiraju kao genocidan narod. Dodik je ponovio da je Vlada Republike Srpske pokrenula prijedlog za miran razlaz iz Federacije BiH.
Ovakav stav obrazložio je tvrdnjom da više nema opravdanja za ostanak i suživot unutar BiH. Dodatno, Dodik je istaknuo da je oko 110 zemalja ili bilo suzdržano, glasalo protiv ili nije sudjelovalo u glasovanju. Rezolucija o kojoj je riječ, nažalost, nije dobila potporu Ujedinjenih naroda, što ju je učinilo neuspjelim pothvatom.
Namjera da se Srbima nametne genocid i moralna diskvalifikacija nije urodila plodom, rekao je predsjednik Republike Srpske.
Nadalje, predsjednik je spomenuo da bi Amerikanci mogli tvrditi da bi 84 glasa za trebalo smatrati dovoljnim. Dodik je u razgovoru s novinarima u Istočnom Sarajevu doveo u pitanje princip po kojem se utvrđuje primjerenost i izrazio neponosnost ako je u koži onih koji su sudjelovali u izradi rezolucije.
- Pokazala se pogrešna procena onih koji su nam želeli slomiti kičmu, samouvereno je izjavio ministar Selaković. Nakon usvajanja sramotne rezolucije o Srebrenici, promptno je reagirao ministar kulture Nikola Selaković.
-Danas je na Generalnoj skupštini UN-a propalo nastojanje da se naše srpsko stanovništvo označi kao genocidno i podrije međunarodno pravo. Izašli smo iz ove moralne bitke s netaknutim integritetom i povijesnim značajem, dokazavši se kao pobjednici. Postavlja se pitanje kako smo postigli ovaj podvig protiv strašnog protivnika, koji se čini gotovo nepobjedivim.
-Odgovor, iako jednostavan, nažalost je endemičan u današnjoj Europi. Odgovor je da Srbiju vodi odlučan državnik, a kao narod nepokolebljive snage imamo lidera koji ima istu snagu. Pred izazovnom situacijom uspješno je ujedinio naše unutarnje društvo, mobilizirao naše diplomatske napore i razotkrio istinu o manipulacijama i prijevarama koje je orkestrirala njemačka politička mašinerija u Bosni i Hercegovini.
-Nastojali su ocrniti naš ugled na globalnoj razini, baš kao što su to učinili devedesetih, s krajnjim ciljem da nas pokore prvo svom zapadu, a potom i svom jugu. Njihova je namjera svesti nas na obične marionete koje se slijepo pokoravaju svakoj njihovoj zapovijedi, a pritom slave naš tobožnji “prozapadni” stav, svrstavajući se uz interese velikih sila, kako se prikladno izrazio jedan od njihovih suradnika u regiji.
-Unatoč ucjenama, prijetnjama i zastrašivanjima, većina članica UN-a stala je uz Srbiju, svaka na svoj jedinstven način. Izražavam zahvalnost svim narodima koji cijene slobodu i predvode ih hrabri pojedinci. Srbija će zauvijek pamtiti ovaj trenutak i čvrsto vjerujem da će današnji dan biti zapisan u analima povijesti UN-a kao značajna prekretnica. Služi kao svjedočanstvo onima koji su odbacili diktat i prijetnje, pokazujući da se svijet razvija u pozitivnom smjeru. Izreka kaže: „Svatko je rođen da jednom umre, čast i sramota žive vječno.