Univerzalno poznati simbol koji krasi vrata ženskog toaleta, a prikazuje obrise ženske figure, krije fascinantnu tajnu: nikada nije trebao označavati haljinu. Dopustite mi da bacim malo svjetla na pravo značenje iza ovog ikoničnog simbola.
U nastojanju da promiče rodnu ravnopravnost u zanimanjima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci, tvrtka sa sjedištem u Arizoni predložila je novi globalni dizajn znakova za ženske toalete. Prema Taniji Katan, simbol trokuta korišten za prikaz haljine na znaku ženskog zahoda nije izvorno trebao simbolizirati stvarnu haljinu.
Tvrtka je prenijela snažnu poruku pretvarajući haljinu u ogrtač na svom novom znaku, simbolizirajući ideju da žene imaju potencijal da budu superjunakinje. Prema tvrtki, žene često ostaju nezapažene, isključene ili zanemarene u raznim područjima kao što su znanost, tehnologija, umjetnost, matematika, politika, pa čak i u svakodnevnom životu. Tvrtka je također priznala da su djevojke i žene koje pokazuju interes za znanost, tehnologiju, mehaniku i matematiku često u manjini.
Večernji.hr prenosi kako kampanja ‘Nikad nije bilo haljine’ ima za cilj potaknuti rasprave o uključivanju žena u sva područja rada. Ova inicijativa nije usmjerena samo na postizanje ravnopravnosti spolova, već se također bavi značajnim nedostatkom mogućnosti zapošljavanja u različitim industrijama.
BONUS TEKST :
Godinama su žene u Iranu upravljale labirintnim sustavom ograničenja, zakona i tradicija u svojoj potrazi za autonomijom. Međutim, globalnu zajednicu potresle su šokantne smrti Mashe Amini i Hadisa Najafija, dvoje hrabrih pojedinaca koji su se usudili prkositi obaveznom hidžabu i drugim represivnim propisima.
Odjeci njihove tragične sudbine odjeknuli su diljem svijeta, ostavivši neizbrisiv trag u svijesti javnosti. U iznenadnom preokretu događaja, one su brzo postale simbol teškoća koje su podnijele žene, što je rezultiralo širokim demonstracijama diljem Irana. Bezbrojne žene izašle su na ulice, odbacujući dosadašnju šutnju i pasivnost. Uistinu je obeshrabrujuće da su dvije mlade osobe morale izgubiti živote kako bi se ukazala mogućnost buduće transformacije.
Nakon preuzimanja vodstva, ayatollah Ruhollah Khomeini, novoimenovani vrhovni vođa Irana, izdao je dekret kojim se nalaže obavezno nošenje vela za sve žene, bez obzira na njihova vjerska uvjerenja ili nacionalnost. Tako su nakon Islamske revolucije 1979. godine iranske žene i djevojčice starije od devet godina morale nositi hidžab u javnosti.
Unatoč tome što je prošlo više od četiri desetljeća, ženama u Iranu i dalje je uskraćena prilika da žive neograničenim životom, što je dovelo do snažnog negodovanja za promjenom. Tragično, ovaj je pokret rezultirao brojnim žrtvama i uhićenjima, pretvarajući te pojedince preko noći u simbole teškoća koje su žene podnijele. Tijekom mnogih desetljeća, žene u ovoj naciji bile su uključene u upornu bitku protiv niza ograničavajućih ograničenja. Čin sudjelovanja u oglasima je strogo zabranjen. Iranska vlada je nedavno dala značajnu najavu u srpnju, navodeći da će se žene suočiti s potpunom zabranom sudjelovanja u reklamama.
Ovakvu odluku potaknuo je promotivni video koji je objavila tvrtka za proizvodnju sladoleda “Domino”, a na kojem glumica odjevena u zimski kaput i šešir uživa u osvježavajućoj ljetnoj poslastici. Vladina agencija ovaj je materijal ocijenila “zločinom”, tvrdeći da takve reklame doprinose “promicanju nemorala” u društvu. Važno je napomenuti da se ovaj razvoj događaja podudara s rastućim napadima na žene za koje se smatra da krše zakon o javnom nošenju hidžaba.
Nevinost
Očuvanje nevinosti do braka ima značajnu vrijednost za brojne djevojke i njihove obitelji u Iranu. Većina žena ulazi u brak s netaknutom nevinošću, a samo mala manjina odlučuje odstupiti od ove duboko ukorijenjene kulturne norme. U uobičajenoj praksi koju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) smatra kršenjem ljudskih prava, muškarci često od svojih budućih supruga traže potvrdu ginekologa da nisu upuštale nikakvu seksualnu aktivnost s drugim muškarcima.
Ovaj zahtjev, koji je u suprotnosti s utvrđenim normama, često je preduvjet za dobivanje putovnice. Danas se žene u Iranu susreću s mnoštvom izazova, od kojih je jedan primjer teškoće s kojom se susreće kapetanica nacionalnog ženskog nogometnog tima.
Unatoč njezinim težnjama da sudjeluje na Azijskom kupu, nije uspjela produžiti putovnicu jer njezin suprug nije dao potreban potpis. Obrazovni sustav trenutno je pod intenzivnim ispitivanjem i analizom.
Žene u Iranu imaju slobodu dobiti vozačku dozvolu i voziti bez značajnih ograničenja. Ohrabrujuće je da ženama nema ograničenja u stjecanju osnovnog i srednjeg obrazovanja. Unatoč tome, postoje ograničenja u pristupu žena određenim sveučilišnim predavanjima, posebice onima koja se odnose na tehnologiju i inženjerstvo.