Oglasi - Advertisement

Pripremite se biti ugodno iznenađeni mnoštvom kućanskih predmeta koji se mogu prenamijeniti za stvaranje vlastitog organskog pesticida. Dopustite mi da s vama podijelim pregršt inovativnih ideja.

Gnojivo od koprive u tekućem obliku.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kopriva se posebno preporučuje za lisnato povrće zbog sadržaja dušika, ali i obilja mineralnih tvari. Da biste napravili gnojivo od koprive, koprivu treba potopiti u vodu i koristiti za prskanje. Važno je pustiti gnojivo da odstoji dok se ne prestane pjeniti, svakodnevno ga miješajući drvenim štapićem. Nakon nekoliko dana gnojivo od koprive će razviti jak i neugodan miris. Zbog toga ga je najbolje pripremati na otvorenom i djelomično pokriti posudu.

Nakon što prestane izbijati pjena, potrebno je gnojivo procijediti i razrijediti deseterostrukom količinom vode. Ova razrijeđena smjesa se zatim može primijeniti na biljke zalijevanjem. Tijekom cijelog ljeta, kada su rast i razvoj na vrhuncu, povrće je poželjno zalijevati jednom tjedno ovim gnojivom od koprive.

Za povećanje produktivnosti korisnih organizama i mineralizaciju tla u biovrtu preporuča se koristiti usitnjenu koprivu kao pokrov između redova povrća. Važno je napomenuti da kopriva ne daje sjeme, inače bi se mlada kopriva sadila uz tekuće gnojivo ili svježe biljke među povrće.

Listovi gaveza mogu se koristiti za proizvodnju tekućeg gnojiva.

Gavez obiluje esencijalnim mineralima poput željeza, kalija, kalcija, fosfora i mangana, zajedno s vitaminima B skupine. Koristeći lišće i stabljike ove biljke, može se stvoriti visoko učinkovito gnojivo koje jača biljke i prožima ih vitalnim mineralima. Proces proizvodnje gnojiva od gaveza sličan je postupku proizvodnje tekućeg gnojiva od koprive. Nakon što se nakon nekoliko dana pjenjenje smanji, nastala tekućina poprimi smeđu nijansu i zbog sadržaja bjelančevina odašilje jaku aromu koja podsjeća na gnojivo.

Da biste stvorili učinkovito tekuće gnojivo, bitno ga je razrijediti vodom. Preporučeni omjer je 1 litra gnojiva na 10 litara vode. Ova razrijeđena smjesa može se koristiti za gnojidbu povrća na tjednoj bazi. Važno je napomenuti da lišće i stabljike zrelih biljaka treba rezati samo do pet puta godišnje. Za svestrano i vrlo učinkovito tekuće gnojivo pomiješajte jednake dijelove gnojiva od koprive i gaveza. Ovoj smjesi dodajte deseterostruku količinu vode. Osim toga, ključno je kompostirati sve ostatke biljnog materijala. Usitnjeni listovi i stabljike gaveza također se mogu koristiti kao pokrivač tla između biljaka povrća.

Sprej od koprive.

Ova metoda ima dvostruku svrhu: iskorijenjivanje brojnih lisnih uši dok istovremeno jača biljke, povećava njihovu otpornost i osigurava hranu. Započnite potapanjem jednog kilograma svježe nasjeckane koprive u deset litara vode i ostavite da se natapa dvadeset i četiri sata. Važno je ne prekoračiti ovaj vremenski okvir jer se snaga otopine s vremenom smanjuje. Ako nemate svježu koprivu, istu količinu vode zamijenite sa 100 do 200 grama suhe koprive. Nakon što je razdoblje namakanja završeno, procijedite tekućinu i marljivo je raspršite po biljkama, osiguravajući temeljitu pokrivenost iz svih kutova. U tu svrhu može se koristiti prskalica ili prskalica za voćke. Po potrebi se postupak može ponoviti nakon nekoliko dana. Sav preostali biljni materijal treba kompostirati.

Sprej posebno dizajniran za korištenje pelena.

Pelen je učinkovito rješenje za suzbijanje raznih nametnika kao što su lisne uši, hrđa na ribizu, grinje na kupinama, gusjenice, te mravi koji prenose lisne uši na biljke. Za pripremu otopine 300 grama svježih listova i cvjetova pelena (ili 31 gram osušenih) močiti u 10 litara vode dva do tri dana. Nakon toga procijedite tekućinu i nanesite je izravno na biljke bez razrjeđivanja. Važno je napomenuti da se pelena nikako ne smije kompostirati jer će je gliste u kompostu aktivno izbjegavati.

Sprej od preslice.

Obilje silicijeve kiseline prisutne u ovoj biljci čini je učinkovitim lijekom protiv raznih biljnih bolesti, uključujući plijesan, hrđu i zaraze crvenim paukom. Za pripremu otopine potopite 1 kg svježe preslice ili 150 grama osušene preslice u 10 litara vode 12 sati. Sutradan izvadite preslicu i kuhajte je u malom dijelu vode od namakanja oko 30 minuta. Pustite da se smjesa poklopljena postupno ohladi, a zatim je pomiješajte s preostalom vodom za namakanje. Za upotrebu, jednu litru ovog čaja razrijedite s 5 litara vode, procijedite i nanesite kao sprej. Preslicom (rastavićem) preporučljivo je prskati biljke za sunčanih i ugodnih vremenskih dana. Za još bolje rezultate preporučljivo je kombinirati preslicu s koprivom. Ako početno prskanje ne daje zadovoljavajuće rezultate, preporučljivo je ponoviti postupak jer ne predstavlja nikakvu štetu, a donosi samo dobrobit.

Metode nanošenja fine maglice na cvjetove biljke vratica.

Učinkovitost ovog rješenja proteže se na tjeranje štetnika s vrtnih jagoda, borbu protiv grinja na kupinama, rješavanje prijetnje koju predstavlja kukac koji napada maline, iskorjenjivanje lisnog leptira (moljca), uklanjanje hrđe na biljkama i sprječavanje rasta plijesni. Za pripremu mješavine potopite 500 grama svježih listova, stabljika i cvjetova komorača (ili 30 grama suhog komorača) u 10 litara vode. Ovaj sastav može se koristiti i kao zamjena za hren i rastavić. Tijekom zime preporuča se koristiti nerazrijeđeni čaj za prskanje voćaka. Biljke ljeti treba prskati čajem, a tretirati samo tlo oko njih. Nakon završetka cvatnje biljaka iu jesen čaj treba razrijediti s dva dijela vode za prskanje. Važno je biti oprezan jer je ovako pripremljena tekućina otrovna za ljude.

Popularan izbor među vrtlarima, sprej za lišće rajčice obično se koristi za zaštitu bilja i kontrolu štetočina.

Za zaštitu biljaka kupusa od moljaca, leptira i gusjenica, rješenje se može napraviti pomoću lišća i bočnih izdanaka rajčice. Započnite zgnječenjem dvije šake ovih listova i izdanaka, zatim ih ostavite da se namaču u dvije litre vode tri sata. Nakon toga smjesu procijedite i prskanjem nanesite na povrće.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here