Nakon izdavanja crvenog meteoalarma koji pokriva područje cijele Bosne i Hercegovine, proslavljeni meteorolog Nedim Sladić još jednom se oglasio putem različitih društvenih mreža.
Federalni hidrometeorološki zavod prognozirao je da bi temperature mogle doseći i 42 stupnja. Sladić je istaknuo da je gužvu na magistralnom putu u Sarajevu teško ignorirati. Atmosfera je zagušljiva, s temperaturama koje vrtoglavo rastu i primjetnim nedostatkom hladnoće tijekom noćnih i ranih jutarnjih sati, zbog čega je teško mirno naspavati. Nemilosrdna vrućina svima polako crpi vitalnost.
Za sve je ključno biti oprezan jer se očekuje da će ovo razdoblje ekstremnih temperatura potrajati najmanje do 20. srpnja. Na temelju svoje izjave predviđa da će temperatura u Bosni nakon 20. srpnja pasti na otprilike 28 do 30 stupnjeva, što bi ipak bilo relativno ugodno.
Osim toga, nema naznaka značajnijeg pada temperature u dogledno vrijeme. Izražavajući sumnju, Sladić sugerira da se kolovoz neće bitnije razlikovati od srpnja jer ni letimičan uvid u trenutne pokazatelje Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF) ne budi previše optimizma.
BONUS ČLANAK :
Otkrijte značenje ZELENOG KRUGA koji okružuje žumanjak kuhanog jajeta i odredite je li konzumacija takvog jajeta poželjna ili ne.
Jeste li ikada naišli na zeleni krug koji okružuje žumanjak jajeta i pitali se da li ga baciti ili konzumirati? Osim toga, jeste li ikada razmišljali o uzroku ove neobične promjene boje? Vjerojatno ste barem jednom primijetili ovaj fenomen dok ste pripremali obrok. Huffington Post nas uvjerava da iako je razvoj zelenkaste ili zelenkasto-sive nijanse u jajetu jasan znak prisutnosti željeznog sulfida, kemijskog spoja koji nastaje interakcijom između žumanjka i bjelanjka, nema razloga za zabrinutost kod konzumacije takvog jaja.
Ova reakcija događa se kao rezultat prekuhavanja, uzrokujući spajanje željeza u žumanjku s vodikovim sulfidom prisutnim u bjelanjku. Prema extension.umn.edu, vrijedan je spomena zeleni prsten koji se može stvoriti u vodi za kuhanje zbog visokog udjela željeza, iako je važno napomenuti da ne predstavlja nikakav zdravstveni rizik. Produženo kuhanje jaja može imati štetne učinke i na probavljivost i na kvalitetu proteina koje ono posjeduje.
Da biste dobili meko kuhano jaje, uronite ga u vodu koja je zagrijana, ali još nije ključala, pustite ga da se kuha otprilike četiri i pol minute nakon što voda dosegne točku vrenja. Nakon što jaja maknete s izvora topline, ostavite ih da odstoje jednu minutu. Ključno je napomenuti da se ohlađena jaja ne smiju kuhati izravno; umjesto toga, ostavite ih da dosegnu sobnu temperaturu prije.
Suprotno tome, ako preferirate tvrdo kuhano jaje, kuhajte ga ukupno osam minuta nakon što voda zavrije. Preporuča se nakon toga potopiti jaja u hladnu vodu, jer to olakšava proces uklanjanja ljuske.