Kupaonica je prostor koji karakteriziraju jedinstveni uvjeti. Prvenstveno je izložena povišenoj vlažnosti i temperaturi, što stvara idealno okruženje za razmnožavanje bakterija i gljivica.

Kako bi vaši ručnici ostali stalno suhi, jednostavan kućni lijek može biti od koristi. Objesite li vlažan ručnik u kupaonici nakon tuširanja, možete biti sigurni da se neće brzo osušiti, osobito ako je više ručnika obješeno na kuke u neposrednoj blizini zbog ograničenog prostora. U kupaonici se mokrim ručnicima dugo suši, dok suhi ručnici mogu postati vlažni. Rezultat? Neugodan miris. Scenarij se donekle poboljšava kada na grijani radijator stavimo vlažne ručnike.

Ova metoda im omogućuje brzo sušenje i istovremeno ih štiti od vlage. Nažalost, kada dijelite prostor s više osoba, malo je vjerojatno da će svi ručnici stati na radijator. Kada je riječ o povremenom pranju ručnika, razmislite o tome da ih spremite na neko drugo mjesto. Ako ih ostavite u toploj, vlažnoj kupaonici, mogu postati leglo bakterija i gljivica. Najbolje je ponijeti ručnik sa sobom u kupaonicu dok se tuširate, a zatim ga odmah objesiti u dobro prozračenom, suhom prostoru.

Iako bi se ovo u početku moglo činiti kao gnjavaža, shvatit ćete razliku kada vam postane navika. Ručnike je potrebno čuvati na dobro prozračenom i suhom mjestu, a kupaonica se svakako ne kvalificira. U toplim danima nakon kupanja korisno ih je objesiti na terasu da se suše. Tijekom hladnijeg vremena rasprostrite ih po kući da se osuše, ali izbjegavajte korištenje kupaonice u tu svrhu.

  • Ručnici zaraženi plijesni i gljivicama ispuštaju karakterističan, neugodan miris koji je teško ukloniti. Što je još važnije, oni predstavljaju značajan zdravstveni rizik i mogu pogoršati stanje kože. Česta izloženost našeg tijela bakterijskom okruženju može rezultirati raznim infekcijama. Korištenje kontaminiranog ručnika može pogoršati akne, često dovodeći do iritacije, crvenila i suhoće.

Osim toga, potiču masnu kosu. Koja je preporučena učestalost pranja ručnika? Značajan broj pojedinaca prije pranja čeka da njihovi ručnici zaudaraju ili pokažu vidljivu prljavštinu, što je često prekasno. Suprotno tome, neki ljudi vjeruju da se ručnici uopće ne smiju prati jer služe za sušenje tijela odmah nakon tuširanja. Međutim, tragovi stanica kože ostaju na tkanini. Štoviše, prisutnost vlage potiče razmnožavanje bakterija i gljivica. Osim toga, poznato je da će ručnik koji je predugo neopran neizbježno razviti neugodan miris, a to nema nikakve veze s činjenicom da je korišten na čistoj koži, napominje Krstarica. Koliko često treba prati ručnike? Mnogo toga ovisi o tome koliko se puta dnevno kupamo. Osim toga, značajnu ulogu igra namjena ručnika.

  • Ručnik za ruke treba prati svaka 2-3 dana. U kućanstvima s brojnim stanovnicima ili čestim gostima, možda će biti potrebno svakodnevno mijenjati ili prati ručnik. Budući da se ruke brišu više puta tijekom dana, nemaju se prilike temeljito osušiti. Kada ručnici ostanu vlažni, to potiče rast štetnih mikroorganizama.

Preporuča se da se ručnici za tijelo mijenjaju minimalno 1-2 puta tjedno. Ako se kupate više puta dnevno, onda ih treba mijenjati još češće. Prema Filipu Tiernu, mikrobiologu i patologu s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u New Yorku, bitno je promijeniti ručnike nakon što su korišteni tri puta. Imajte na umu da se ručnici moraju zamijeniti nakon svake upotrebe ako se radi o infektivnim stanjima, poput kožnih poremećaja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here