Med kao pomoćno sredstvo za povećanje razine šećera i kolesterola Studija koju su 2022. proveli istraživači sa Sveučilišta u Torontu otkrila je da med ima potencijal povećati razinu šećera i kolesterola u krvi.
Objavljeno u uglednom časopisu “Nutrition Reviews”, ovo je istraživan
je ispitivalo 18 različitih kontroliranih ispitivanja koja su uključivala više od 1110 sudionika, s prosječnim trajanjem od dva mjeseca. Svrha istraživanja bila je procijeniti utjecaj meda na kardiovaskularne metaboličke čimbenike rizika.
Rezultati istraživanja pokazali su da med pozitivno utječe na zdravlje srca, posebice na regulaciju razine šećera i kolesterola u krvi. Sudionici u istraživanju konzumirali su otprilike dvije žličice meda dnevno, pri čemu se sirovi med—okarakteriziran kao neprerađen, nepasteriziran i nefiltriran— pokazao znatno učinkovitijim od prerađenog meda.
Prednosti sirovog meda Sirovi med je vrsta meda koja zadržava sve svoje prirodne hranjive tvari i antioksidanse netaknutima. Dijetetičarka Catherine Hervasio navodi da sirovi med obiluje antioksidansima, poput flavonoida i fenolnih spojeva, koji mogu pomoći u sprječavanju krvnih ugrušaka, smanjiti šanse za srčane bolesti i zaštititi stanice od oksidativnog stresa.
Istraživači su primijetili da med, koji se sastoji od približno 80 posto šećera, ima složen sastav koji sadrži šećere, proteine, organske kiseline i brojne bioaktivne spojeve koji nude značajne zdravstvene prednosti. Ova zamršena struktura meda igra ulogu u njegovim pozitivnim učincima na tijelo.
Preporučeni unos: Stručnjaci savjetuju da konzumirate jednu do dvije žlice sirovog meda dnevno kako biste dobili bitne hranjive tvari i antioksidanse koji promiču zdravlje. Za razliku od prerađenog meda, sirovi med nije podvrgnut nikakvim tehnikama obrade, što mu omogućuje da sačuva više hranjivih tvari.
Uključivanje meda u vašu prehranu, osobito u njegovom najčišćem obliku, može uvelike pomoći u kontroli razine šećera i kolesterola u krvi, uz promicanje zdravlja srca. Stručnjaci i znanstvenici slažu se da sirovi med nudi najviše prednosti zbog bogatstva antioksidansa i hranjivih tvari. Stoga dodavanje sirovog meda vašim svakodnevnim obrocima može biti laka i učinkovita metoda za poboljšanje vašeg blagostanja.
Istraživanje zdravstvenih dobrobiti meda: dubinsko ispitivanje Med je prepoznat po svojim ljekovitim svojstvima od davnih vremena, a suvremena znanstvena istraživanja progresivno potvrđuju njegove zdravstvene prednosti. Ovaj prirodni zaslađivač služi ne samo kao ukusno poboljšanje hrane i pića, već i kao snažna podrška u rješavanju niza zdravstvenih problema.
Pozitivan utjecaj meda na zdravlje srca je značajan. Ovaj prirodni zaslađivač bogat je antioksidansima, uključujući flavonoide i fenolne spojeve, koji mogu smanjiti vjerojatnost srčanih bolesti. Neutralizirajući slobodne radikale u tijelu, antioksidansi pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i upale, a oboje mogu pridonijeti oštećenju stanica i nastanku srčanih bolesti.
Kontrola razine šećera u krvi Dok se med sastoji od značajne količine šećera, studije pokazuju da on može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi. Složena struktura sirovog meda olakšava sporo otpuštanje šećera u krvotok, sprječavajući brze skokove u razinama šećera koji su često povezani s rafiniranim šećerima.
Kolesterol i med Redovita konzumacija meda može pomoći u snižavanju razine “lošeg” LDL kolesterola dok istovremeno povećava razinu “dobrog” HDL kolesterola. Ovo je važno za smanjenje vjerojatnosti ateroskleroze i raznih kardiovaskularnih problema.
Antimikrobna svojstva Med služi kao prirodno sredstvo s antimikrobnim učincima. Sirovi med ima enzime koji stvaraju vodikov peroksid, poznat po svojim jakim antiseptičkim svojstvima. Ova svojstva omogućuju medu učinkovitost u liječenju rana i smanjenju rizika od infekcija. Osim toga, med može pomoći u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Poboljšanje zdravlja probavnog sustava Med posjeduje prebiotičke kvalitete koje podržavaju dobrobit probavnog sustava. Ovi prebiotici potiču razvoj korisnih bakterija u crijevima, potencijalno dovodeći do bolje probave i apsorpcije hranjivih tvari. Osim toga, med može pomoći u liječenju čira na želucu i sindroma iritabilnog crijeva.