Kada su gledatelji Google Mapsa ugledali “crnu rupu” na videu, počeli su nagađati o raznim mogućnostima, uključujući zvijezdu petokraku, skriveni otok i komad zemlje. Smješteni usred Tihog oceana, znanstvenici su naletjeli na ogromnu prazninu koja izgleda prilično neobično nakon prvog promatranja.

Crna rupa, koja se naizgled spušta u Zemlju, okružena je grebenima na slici snimljenoj iznad središnjeg Pacifika. Promatrači koji su vidjeli ovu scenu na Google kartama isprva su nagađali da se radi o skrivenom vojnom objektu zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Međutim, ovaj spektakl koji oduzima dah samo je optička varka. U stvarnosti, “rupa” je gusta šuma Pitonije koja se nalazi na udaljenom otoku Vostok, smještenom 400 milja sjeverozapadno od idiličnog tropskog utočišta Tahitija. Istočno područje ovog slikovitog krajolika jednako je privlačno, ali i opasno. Nazivaju ga ubojicom ptica, piton hvata skeletne ostatke svog plijena unutar zamršenosti svoje bujne krošnje.

Razlog iza ovog fenomena leži u izvanrednim ljepljivim svojstvima njihovih sjemenki. Drveće ima različite metode raspršivanja sjemena, poput oslanjanja na vjetar ili mamljenja životinja da ih pojedu i prenesu. Međutim, na ograničenom otoku kao što je Orijentalni otok, postoje ograničene mogućnosti prirodnog raspršivanja sjemena. Kao posljedica toga, drveće je razvilo jedinstveno “rješenje” za ovu nevolju. Oni proizvode sjeme koje se lijepi za morske ptice koje nastanjuju udaljene otoke, koristeći ih kao nosače. Unatoč tome, ove sjemenke posjeduju izvanrednu razinu ljepljivosti, što često dovodi do toga da se ptice zapetljaju u njih.

Ptice mogu biti onesposobljene i prizemljene zbog same težine sjemena koje proizvode određena stabla, poznata kao stabla “hvatači ptica”. Utjecaj ovih stabala na populacije ptica može biti katastrofalan. Istraživanje provedeno na jednom otoku na Sejšelima, na kojem također žive galebovi, otkrilo je da je ovo drveće odgovorno za propast dvadeset pet posto svih bijelih čigri i gotovo deset posto tropskih galebova.

Prizor je bio doista stravičan jer su ptice postale potpuno obavijene sjemenkama i smolom, naposljetku uginuvši od gladi. Njihova osušena tijela potom su obješena o grane drveća. Iznenađujuće, ljepljivo sjeme ptičjeg stabla nema nikakvu vidljivu svrhu u smislu evolucije. Čini se da su izvanredna adhezivna svojstva sjemenki evoluirala kao sredstvo za sprječavanje uklanjanja od strane morskih ptica, čime se pomaže njihovo širenje na velike udaljenosti. Zapanjujuće, ovaj naizgled bezopasni otok u oceanu zapravo je utočište za ptičje žrtve koje ništa ne sumnjaju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here