Domaćice često misle da je njihova veš mašina već čista, ali često je zapravo leglo bakterija i ostataka od prethodnih pranja. Redovno čišćenje veš mašine ključno je jer se u njoj nakupljaju prljavština i bakterije koje mogu negativno uticati na kvalitet pranja. To može rezultirati neprijatnim mirisom veša nakon pranja ili pojavom bijelih fleka na tkanini.


  • Važno je redovno održavati veš mašinu kako biste uklonili nečistoće i ostatke deterdženata koji se nakupljaju tokom vremena. Počnite čišćenje od fioke u koju se sipa prašak za veš. Izvadite je iz mašine i temeljno je operite sa svih strana jer se u njoj može nakupiti prašina i ostaci deterdženta koji mogu uzrokovati mrlje na vešu.

Nakon toga, očistite donji filter na mašini koji se nalazi u donjem dijelu. Često se tu nakupljaju ostaci tkanina i ostale nečistoće koje treba redovno uklanjati.

Dodatno, dezinfikujte unutrašnjost vrata veš mašine sa alkoholom kako biste uklonili bakterije i osigurali higijensko pranje veša.Jednom mjesečno preporučuje se pokretanje praznog ciklusa pranja na visokoj temperaturi, oko 90 stepeni Celzijusa. U fioku za deterdžent stavite sodu bikarbonu ili sok od limuna (ili sirće) kako biste očistili unutrašnjost mašine od naslaga i nečistoća.


Ovi koraci će značajno poboljšati higijenu vaše veš mašine i produžiti njenu funkcionalnost, osiguravajući da vaš veš bude čist i mirišljav nakon svakog pranja. Redovnim održavanjem štedite novac i vrijeme, sprječavajući neželjene probleme sa pranjem veša.

BONUS TEKST

Često zanemarujemo čišćenje veš mašine jer pretpostavljamo da je dovoljno što redovno peremo veš. Međutim, ova navika može dovesti do nakupljanja bakterija, prljavštine i ostataka deterdženata unutar mašine, što može negativno uticati na kvalitet pranja i dugotrajnost uređaja. Evo kako možete efikasno očistiti svoju veš mašinu i održavati je u optimalnom stanju.

Prvo, redovno čistite fioku u koju sipate prašak za veš. Ova fioka je često sklonište za prašinu, ostatke deterdženta i omekšivača koji se talože tokom vremena. Izvadite fioku iz mašine i operite je temeljno sa svih strana kako biste uklonili sve naslage.

Nakon čišćenja fioke, obratite pažnju na donji filter veš mašine. Ovaj filter se obično nalazi u donjem dijelu mašine i služi za hvatanje sitnih čestica tkanine i ostalih nečistoća koje se mogu nakupiti tokom ciklusa pranja. Redovno čišćenje ovog filtera pomaže u održavanju efikasnosti mašine i sprječava začepljenja.

Da biste temeljno dezinfikovali unutrašnjost veš mašine, koristite alkohol ili specijalizirani dezinfekcijski proizvod. Fokusirajte se na vrata mašine i druge površine koje dolaze u kontakt sa vešom, jer ovdje bakterije često mogu formirati kolonije.

Jednom mjesečno, preporučuje se pokretanje praznog ciklusa pranja na visokoj temperaturi, idealno oko 90 stepeni Celzijusa. Ovo će pomoći u uklanjanju naslaga bakterija i nečistoća unutar mašine. Dodavanjem sode bikarbone ili soka od limuna (ili sirćeta) u fioku za deterdžent, dodatno ćete očistiti i osvježiti unutrašnjost mašine.

Redovno čišćenje veš mašine ne samo da poboljšava higijenske uvjete pranja veša, već i produžava životni vijek uređaja. Održavanjem čiste veš mašine, osiguravate da vaš veš bude čist, mirisan i bez neželjenih mrlja. Ovo je posebno važno za porodice sa osjetljivom kožom ili alergijama, gdje čista veš mašina može smanjiti rizik od iritacija kože.

Ukratko, ulaganje vremena u redovno čišćenje veš mašine je ulaganje u kvalitet vašeg svakodnevnog života i dugotrajnost vašeg kućnog aparata.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here