Pet desetljeća nakon njegove prave smrti, tijelo Ri Kalofa Ettingera ostaje sačuvano u bačvi napunjenoj tekućim dušikom, nalik kapsuli iz svemirske postaje. Otprilike deset godina bila je jedini “pacijent” u postrojenju za krioprezervaciju kojim je upravljao Institut za krioniku.

  • Dana 23. rujna 1977. godine, njezino “oživljavanje”, koje je podrazumijevalo umotavanje njezinog tijela u suhi led, izvedeno je u skladu sa željama Ri i njezinog sina Roberta, koji se smatra pionirom pokreta krioprezervacije. Denis Kovalski, predsjednik Instituta za “Metro”, navodi da bi Ri ostala nepokolebljiva čak i kad bi se našla u svijetu prepunom izazova, uspoređujući to s ratnim godinama koje je proživjela. “Vjerujem da bi Ri bio očaran i očaran stanjem ovog veličanstvenog svijeta”, napominje, a zatim nastavlja: Bacila bi pogled na pesimiste i skeptike, potičući ih da prestanu s pritužbama, jer nisu imali pojma koliko su stvari bile teške u njenom razdoblju.

Kao i kod svih krioprezervisanata, ona utjelovljuje optimističan duh posvećen brizi za svoje voljene. Ri pripisuje svoju “obustavu” svom sinu Robertu, čija je fascinacija znanstvenom fantastikom tijekom njegova djetinjstva inspirirala koncept očuvanja klinički preminulih osoba za potencijalno buduće oživljavanje, u nadi značajnog napretka u medicinskoj znanosti.

Dok je služio u američkoj vojsci tijekom Drugog svjetskog rata, pionir krioprezervacije zadobio je ozljede u borbi, što je rezultiralo produljenom fazom oporavka. Tijekom svog oporavka zadubio se u temu vječnog života i kasnije napisao knjigu pod naslovom “Perspektiva besmrtnosti”, koja se smatra značajnim postignućem u potrazi za pobjedom nad smrću. Kovalski objašnjava da je Robertova majka, Ri, služila u topništvu tijekom Drugog svjetskog rata i sudjelovala u bitci kod Bulgea.

Tijekom nadolazećeg topničkog udara koji je rezultirao smrću svih u blizini, zadobio je ozbiljne ozljede. Dok se oporavljao u vojnoj bolnici, iskusio je tada novonastalu tehnologiju poznatu kao presađivanje kostiju, koja mu je spasila noge i istaknula brzi napredak medicine. Kao profesor fizike i strastveni čitatelj znanstvene fantastike, iskoristio je svoje znanje da bi napisao knjigu pod naslovom ‘Pogled na besmrtnost’, u kojoj je predstavio ideju krioprezervacije. Velik dio njegova rada u 1960-ima vrtio se oko filozofskih istraživanja, ali tek je 1970-ih, nakon smrti svoje majke, poduzeo opipljive korake osnivanjem Krioničkog instituta i očuvanjem svoje majke smrzavanjem.

Uostalom, tko bi se mogao bolje brinuti za nju od njega? Robertova obitelj emigrirala je u Sjedinjene Države iz Odese dok je još bila pod ruskom kontrolom. Godine 1918. Ree se udala za Alfreda, njemačkog državljanina, i poželjela Robertu dobrodošlicu na svijet u Atlantic Cityju, New Jersey, prije nego što se preselila u Detroit, gdje je njezin suprug vodio trgovinu namještajem.

  • Prema časopisu New Yorker, institut još uvijek čuva albume koji pripadaju Riu koji sadrže fotografije Robertovih ranih godina i slike drugih rođaka. Sada, njezina pripovijest utjelovljuje teoriju primijenjenu u stvarnosti, budući da je Robertova prva žena, Elene, postala druga pacijentica Instituta desetljeće kasnije, 1987. Nakon toga, pionirova druga žena, Me, također će biti podvrgnuta krioprezervaciji, a pionir sam će naknadno ući u proces odmah nakon svoje zakonske smrti 2011., u dobi od 92 godine. “Planiram svojim trudom i štednjom postati vječni Superman”, napisao je u jednom trenutku.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here