Oktobar mjesec je vrijeme posvećeno priči o raku dojke i borbama s kojima se suočavaju žene s ovom dijagnozom. Profesorica dr. Jagoda Jorga na “Zdravstvenoj konferenciji lijepih i sretnih žena” govorila je o načinu prehrane prije dijagnoze karcinoma, kao i o mogućnostima prehrane nakon borbe s rakom dojke.

Prema dr. Jorgi, najučinkovitiji način prevencije raka je izbjegavanje pretilosti s 18 godina i suzdržavanje od konzumiranja alkohola.

Ključni aspekt prevencije je i pravilna prehrana, koja uključuje unos raznovrsnog povrća i voća, uz 750 grama mesa tjedno. Ako je potrebno, ograničite se na samo jednu traku suhomesnatih proizvoda odjednom. Ribu je preporučljivo jesti dva puta tjedno. Smjernice su jednostavne i ne uključuju ništa neobično ili egzotično.

“Prema riječima nutricionistice Jagode Jorge, najbolja opcija je fokusirati se na pravilnu prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost.

Liječnik tvrdi da je sirova hrana prenaglašena i preporučuje da oboljeli od raka umjesto toga konzumiraju kuhano povrće.

  • Osoba koja se liječi od raka može imati povećanu osjetljivost, a konzumiranje sirovog povrća može dovesti do crijevne infekcije. Stoga preporučujem da ova osoba osigura da 99% njihove hrane bude kuhano.

Oboljeli od raka često traže čudotvoran lijek za hranu, no ja predlažem terapeutsku dijetu koju možete “skinuti” na web stranici Instituta za onkologiju.

Dr. Jorga zaključuje: “Preporučam da se radije odlučite za dobar komad mesa nego za kilogram cikle kako biste povratili snagu u tijelu.

Na stranicama Instituta za onkologiju navodi se da je zdrava prehrana vrlo korisna za oporavak organizma.

Evo nekoliko opcija prehrane koje treba razmotriti nakon operacije:

  • Nakon operacije, savjetuje se da se držite podalje od gaziranih pića i hrane koja može dovesti do stvaranja plinova, kao što su grah, grašak, brokula, kupus, zelena paprika i krastavac. Ako smatrate da vam nedostaje apetita, razmislite o manjim obrocima svakih 12 sati umjesto tri veća i poduzmite dodatne korake kako biste povećali apetit i osigurali unos osnovnih nutrijenata.

Kako biste pospješili brže zacjeljivanje rana, preporučljivo je konzumirati hranu bogatu proteinima i kalorijama. Prikladne opcije uključuju jaja, sir, mlijeko, sladoled, lješnjake, kikiriki, meso, piletinu i ribu. Kalorijski unos može se povećati i različitim dodacima, poput umaka.

Nakon kemoterapije:

-Odlučite se za plastične tanjure i staklene čaše. Razmislite o žvakanju žvakaće gume ili bombona bez šećera.
-Odlučite se za svježe ili smrznuto voće i povrće radije nego za konzervirane vrste. -Eksperimentirajte s aromatičnom hranom uključivanjem začina i bilja kao što su češnjak, ljuta papričica, bosiljak, origano, ružmarin, senf, kečap i menta kako biste poboljšali svoje iskustvo okusa.
-Za optimalan okus vaše hrane, prije svakog obroka isperite usta mješavinom sode bikarbone, soli i vodice za usta. Obavezno temeljito protresite otopinu prije nego što je ispljunete.
-Kako biste izbjegli loš zadah, češće perite zube. Osim toga, mariniranje mesa može pomoći da ono brže omekša.
-Ako crveno meso, koje je bogato proteinima, uzrokuje neugodan okus, razmislite o zamjeni s drugim opcijama bogatim proteinima kao što su mliječni proizvodi, jaja, gljive ili mahunarke. Kako biste smanjili mirise, prelijte pića tekućinom i koristite slamku; također, suzdržite se od jela u vrućim i zadimljenim okruženjima.
-Eksperimentirajte s različitim okusima hrane kad god se osjećate dobro i ne osjećate mučninu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here