Oglasi - Advertisement

Godinama su geolozi bili zbunjeni istočnoafričkim rascjepom, koji nosi titulu najvećeg kontinentalnog rova ​​na našoj planeti. Međutim, studija objavljena sredinom juna prošle godine naizgled je razotkrila ovu misteriju koristeći kombinaciju satelitskih GPS podataka i kompjuterskih modela.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

 

 

Kada se tektonske ploče odvoje, uzrokujući topljenje i rastezanje gornjeg sloja Zemlje poznatog kao litosfera, nastaju pukotine ili rasjedi. Obično ove pukotine rezultiraju deformacijama površine koje su usklađene s vertikalnim kretanjem ploče. Ipak, Istočnoafrički rov pokazuje jedinstvenu karakteristiku – njegove deformacije se javljaju okomito i odgovaraju kretanju ploče. Geolozi su primijetili da se čini kao da se rov vuče iz više pravaca istovremeno. Nalazi nedavne studije, podržani trodimenzionalnim modelima, sugeriraju da je ova deformacija posljedica “afričkog superpluma”. Ovaj intrigantan fenomen uključuje značajno podizanje vrućeg omotača iz dubine Zemlje, prenoseći toplotu na površinu, prema izvještaju Science Alert.

 

 

 

 

 

Kako se polutekuće stijene dižu, one stvaraju proširenje od jugozapada do sjeveroistoka diljem Afrike. Ovo proširenje postepeno postaje pliće i utiče na tok Zemljinog omotača ispod njega. Geofizičar Tahiri Rajaonarison sa Tehnološkog instituta u Novom Meksiku sugerira da ovaj tok plašta ima potencijal da izazove neobične deformacije na sjeveru, teče paralelno s rascjepom. Abnormalna seizmička anizotropija uočena ispod Istočnoafričkog rova ​​vjerovatno se pripisuje afričkom superplumu, koji utiče na reakciju stijena na geološke pritiske u plaštu. Nedavna istraživanja pokazuju da su paralelne deformacije u ovoj regiji rezultat dubljih procesa koje pokreće afrički superplam. Ove deformacije su olakšane litosferskim uzgonom, koji se javlja kada se litosfera kreće prema gore zbog svoje manje gustine u odnosu na plašt. Ova uzgona također doprinosi stvaranju vertikalnih pukotina koje se obično uočavaju u tom području. Rajaonarison potvrđuje da je naše prethodno razumijevanje sila iza litosferskog uzgona u riftingu potvrđeno, ali naše istraživanje nudi novu perspektivu otkrivanjem pojave anomalnih deformacija u istočnoj Africi.

 

 

 

 

 

 

Kako navodi Science Alert, predviđa se da će Istočnoafrički rov, koji se proteže oko 6.400 kilometara, na kraju podijeliti Afriku na dva različita dijela tokom miliona godina. Stanje i rastezanje litosfere u ovoj regiji dovodi do eskalacije i seizmičke aktivnosti i lomljenja stijenskih formacija. Predviđanje značajnih geoloških transformacija poput ove predstavlja veliki izazov. Da bi istražio različite istovremene deformacije, istraživački tim ispituje kit natopljen silikonskim polimerom. Geofizičarka Sara Stemps iz Virginia Tech razjasnila je da se ova supstanca može lomiti i cijepati pod snažnim udarom, ali se rasteže kada je podvrgnuta postepenom odvajanju. Shodno tome, Zemljin plašt pokazuje različita ponašanja u različitim vremenskim prekretnicama.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here