Ako namjeravate izbivati ​​iz svog prebivališta na dulje vrijeme, bilo da je riječ o odmoru, vikendu ili bilo kojoj drugoj svrsi, i želite održavati dosljednu i pouzdanu opskrbu električnom energijom tijekom svoje odsutnosti, postoji zgodan riješenje.

Jednostavno uzmite čašu i napunite je vodom, zatim stavite stari novčić na površinu vode u čaši. Po povratku usmjerite pozornost na novčić, a njegov će položaj otkriti događaje koji su se odvijali u vašoj odsutnosti. Ako novčić ostane na vrhu leda u čaši, budite uvjereni da je nestanak struje izbjegnut i da je vaša hrana ostala netaknuta.

Suprotno tome, ako promatrate novčić kako leži na dnu šalice, to znači ili prekid napajanja ili kratku odsutnost koja nije omogućila da se led otopi i zatim ponovno zamrzne. Moguće je da su predmeti pohranjeni u vašem zamrzivaču doživjeli djelomično odmrzavanje nakon čega je uslijedilo ponovno zamrzavanje. Važno je razumjeti da hrana koja je prošla ovaj proces ne mora nužno pokazivati ​​vidljive znakove kvarenja, ali potencijalno može sadržavati opasne bakterije.

Kako bi se osigurala sigurnost, preporuča se koristiti prozirnu staklenu čašu ili posudu koja omogućuje jednostavno promatranje svih promjena u ispitnom materijalu, kao što su promjene u stanju vode i kovanica. U slučaju da primijetite da se novčić nalazi na sredini ili ispod ruba čaše, to znači da je vaš zamrzivač doživio djelomično odmrzavanje nakon čega je uslijedilo ponovno zamrzavanje u određenoj točki. Iako je vaša hrana sigurna za konzumaciju, postoji mogućnost da je njezina kvaliteta ugrožena. U takvom scenariju budite oprezni i prosudite.

BONUS TEKST:

Upuštanje u rigoroznu rutinu vježbanja trčanja preko 120 kilometara tjedno, ukupno 10 sati, smatra se ekstremnim pothvatom. Međutim, nedavna studija sugerira da gurajući svoja tijela do apsolutnog ruba izdržljivosti, olimpijski sportaši i drugi profesionalci u tom području potencijalno mogu produljiti svoj životni vijek.

Studija je ispitala zdravstvene kartone otprilike dvjesto pojedinaca koji su u svojim pedesetim, šezdesetim ili sedamdesetim godinama uspjeli pretrčati milju za manje od četiri minute (ekvivalentno 1,6 kilometara). Nalazi zajedničke studije koju su proveli znanstvenici iz Kanade i Australije otkrili su da su ovi iznimni trkači uživali u životnom vijeku koji je premašio životni vijek njihovih kolega za gotovo pet godina.

Ovo otkriće dovodi u pitanje široko rasprostranjeno uvjerenje da pretjerana tjelovježba ima štetne učinke na dugoročno zdravlje. Iako brojna epidemiološka istraživanja pokazuju da pojedinci koji se bave višom razinom tjelesne aktivnosti imaju tendenciju nadživjeti svoje sjedeće kolege, još uvijek nedostaju konačni dokazi koji bi poduprli ideju da je prekoračenje preporučenih smjernica za vježbanje korisno. Prema određenim istraživačima, kardiovaskularno zdravlje elitnih sportaša koji sudjeluju u zahtjevnim fizičkim naporima poput trčanja maratona, vožnje bicikla na duge udaljenosti ili triatlona može izgledati pod značajnim opterećenjem, potencijalno povećavajući njihovu osjetljivost na preranu smrt.

Iako je istina da se pojedinci koji vode aktivan stil života suočavaju s inherentnim rizicima od ozljeda i zdravstvenih komplikacija koje proizlaze iz intenzivnog vježbanja, važno je napomenuti da iskusni sportaši mogu drugačije reagirati na snažnu tjelesnu aktivnost. Prema studiji koju je provelo sveučilište Harvard 2022. godine, pojedinci koji premašuju preporučene razine tjelesne aktivnosti mogu smanjiti rizik od smrtnosti za 30%, što je 10% više od onih koji se pridržavaju smjernica.

U nizu epidemioloških studija, Stephen Foulks, kardiolog sa Sveučilišta Alberta, zajedno sa svojim kolegama, ispitivao je dugovječnost pojedinaca koji su sudjelovali u raznim atletskim događajima poput Tour de Francea, Olimpijskih igara i veslačkih natjecanja. Zanimljivo je da su njihova istraživanja pokazala da su ovi sportaši imali duži životni vijek u usporedbi s prosječnom populacijom.

Ovaj fenomen nije bio ograničen samo na bicikliste i veslače, jer su znanstvenici također potvrdili da najbrži trkači na jednu milju imaju istu prednost u pogledu dugovječnosti. Pojedinci koji posjeduju sposobnost prevaliti udaljenost od 1,6 kilometara za manje od četiri minute jedinstvena su skupina, poznata po tome što izazivaju ne samo svoj respiratorni, kardiovaskularni i metabolički sustav, već i svoj mišićno-koštani sustav do najvećeg kapaciteta.

Kako bi postigli takvu brzinu, trkači redovito sudjeluju u rigoroznim treninzima visokog intenziteta. Tijekom tri desetljeća u nedavnom istraživanju kardiologa ispitan je značajno veći uzorak. Nalazi su otkrili da su ovi trkači, u usporedbi s općom populacijom, imali prosječni životni vijek koji je bio 12 godina dulji u 2018. godini.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here