Najbolji srpski tenisač Novak Đoković se po ko zna koji put naišao na osudu javnosti. Više informacija o ovom problemu možete pronaći u nastavku današnjeg članka…

Novak Đoković, priznat kao prvi tenisač svijeta, odlučio je pokušati oživjeti osjećaj zajedništva i bliskosti s publikom u razdoblju kada se svijet borio s neizvjesnošću pandemije. U skladu s tom vizijom pokrenuo je Adria Tour – humanitarni turnir koji za cilj ima ne samo promociju sporta već i vraćanje radosti pojedincima nakon dugog razdoblja izolacije i strogih javnozdravstvenih mjera.
Koncept je imao za cilj ponovno približiti tenis stanovništvu kroz niz mečeva koji se održavaju u gradovima bivše Jugoslavije. Uz sudjelovanje elitnih igrača iz regije i svijeta, događaj je imao i humanitarni aspekt, a dio prihoda namijenjen je onima kojima je to najpotrebnije. Turnir je brzo izazvao značajan interes, što je rezultiralo prepunim tribinama – pojava koja se u to vrijeme činila kao simbol nade i povratka u normalu.
No, nisu svi dijelili oduševljenje. Adria Tour je, posebice u međunarodnim krugovima, naišao na značajne kritike. Brojni zapadni novinari i komentatori izrazili su svoje ogorčenje. Među prvima koji su oštro osudili turnir bio je Nick McCarvell, novinar iz Seattlea.
Izrazio je užasnutost scenama koje su se vidjele tijekom događaja – tisuće okupljenih pojedinaca bez maski, uključujući djecu, prijatelje, obožavatelje i novinare, koji nisu održavali fizičku distancu. Njegove su riječi odavale nepogrešiv bijes: “Ne mogu vjerovati da ovo rade. To je neodgovorno i nepromišljeno.” Nadalje je primijetio da je svatko tko je dopustio tako bliski kontakt između pojedinaca jednostavno “izgubio orijentir”.
Daljnje kritike iznio je Stuart Fraser, britanski novinar i suradnik The Timesa. Nakon što je pogledao snimke s tribina, primijetio je da izgledaju nadrealno, podsjećaju na snimke od prije nekoliko godina, kada je pandemija tek trebala izbiti. U svom komentaru izrazio je zabrinutost zbog oštrog kontrasta između situacije u Srbiji i ostatku Europe, gdje su ograničenja puno stroža.
- Novak je ove primjedbe uputio sabranim i zamišljenim držanjem. Pojasnio je da je metodologija koja se primjenjuje u Srbiji i okruženju u odnosu na pandemiju drugačija od one u drugim zemljama te da mjere koje se provode omogućavaju organizaciju ovakvih događaja. “Naša situacija je drugačija. “Pridržavamo se lokalnih propisa i smjernica i slijedili smo ih u planiranju turnira”, rekao je tada Đoković.
Njegovo objašnjenje izazvalo je niz mišljenja. Dok su jedni hvalili njegovu inicijativu i Adria Tour vidjeli kao simbol prkosa strahu i ograničenjima, drugi su tvrdili da niti jedan koncept, koliko god bio humanitaran ili dobronamjeran, ne može nadmašiti opasnost od pandemije.
Mnogim pojedincima u regiji Novakova predanost i aktivno sudjelovanje poslužili su kao dokaz njegove istinske brige za pomaganje drugima, revitalizaciju sporta i vraćanje vitalnosti tenisu. Mnogi su ga vidjeli kao svjetionik nade i katalizator pozitivne transformacije. No, javnost je i dalje polarizirana, uhvaćena između želje za povratkom u normalu i straha od mogućih posljedica.
- Unatoč obilju negativnih povratnih informacija, Đoković je inzistirao da su sve radnje poduzete s krajnje dobrim namjerama. Naglasio je da nije bilo želje da se bilo kome naudi ili da se ignoriraju zdravstveni problemi. Naprotiv, cilj je bio poručiti da se uz poštivanje propisa i odgovorno ponašanje život može nastaviti, iako na modificiran način.