Danas se prisjećamo žene koja je rođena u bogatoj i moćnoj porodici ali joj to nije donijelo sreću nego naprotiv samo muku i bol. Iako nogi maštaju o takvom životu on je pun obaveza i odricanja koje moraju podnijeti članovi ovakvih dinastija.
Djetinjstvo Fawzije, egipatske princeze, ima mnogo sličnosti s bajkom. Poput kultnih ljepotica Hedy Lamarr i Vivien Leigh, odisala je glamuroznom aurom filmske zvijezde, a odrasla je u slikovitoj palači Ras el-Tin u Aleksandriji, gdje je doživjela neizmjernu ljubav i radost. Cecil Beighton, umjetnik kojeg je 1942. naručio “Time magazine”, opisao ju je kao zadivljujuću ‘azijsku Veneru’ s besprijekornim licem u obliku srca i zadivljujućim blijedoplavim očima.
Međutim, njezin život nije bio bez izazova. Osvrćući se na svoje putovanje, oplakivala je gubitak ne samo jedne, već dvije krune, jer se financijska stabilnost njezine obitelji urušila nedugo nakon njezine udaje za iranskog šaha. Rođena 5. studenog 1921., prvorođeno dijete sultana Fuada I. od Egipta i Sudana (koji će kasnije postati kralj Fuad I.) i njegove druge žene, Nazli Sabri, posjedovala je jedinstvenu mješavinu egipatskog i albanskog nasljeđa, što je bilo očito u njoj upečatljiva kombinacija tamne kose i plavih očiju.
Školovavši se u Švicarskoj, naučila je tri jezika – arapski, engleski i francuski. Blagoslovljena golemim bogatstvom, odanim suprugom i fizičkom privlačnošću koja oduzima dah, činilo se da posjeduje sve što se može poželjeti. Ipak, bezvremenska izreka “Čuvajte se ljubomore koju njegujete” služi kao snažna opomena da ostanemo nesvjesni skrivenih istina koje se nalaze unutar zidova doma našeg najdražeg suputnika.
Cecil Beaton, poznati fotograf, vjerovao je da bi Botticelliju, kad bi mu se pružila prilika da rekreira svoju čuvenu Veneru, nedvojbeno odabrao princezu i kraljicu Fawziu Fouad kao izvor inspiracije, zamišljajući je s afričkim naslijeđem. Beaton je bio očaran njezinim licem u obliku srca, upečatljivim plavim očima, primamljivim usnama i besprijekornim kestenjastim pramenovima, razmišljajući o tome kako bi ti atributi bili vješto uhvaćeni na platnu.
Zapravo, Beaton je otišao tako daleko da ju je proglasio utjelovljenjem ljepote, dodijelivši joj prestižnu titulu “najljepše žene na svijetu”. Odrastajući u okruženju punom raskoši i neprestanog divljenja, obožavali su je svi članovi obitelji. Dogovoreni brak podrazumijeva spajanje dviju osoba na način vođen vanjskim utjecajima, umjesto da se oslanja isključivo na osobne preferencije. Iz političkih motiva vjenčao ju je mladoženjin otac, što je bilo od velike važnosti zbog njezine udaje za Mohammada Rezu Pahlavija, budućeg nasljednika iranskog prijestolja.
Ovo je jedinstvo poslužilo kao konvergencija dviju različitih kraljevskih loza – dugogodišnje kuće Alija, koja je vladala Egiptom više od jednog stoljeća, i relativno nedavne loze prinčeva oca, koji je preuzeo vlast u Iranu vojnim udarom prije samo nekoliko godina. desetljećima prije. Konkretno, svadba je spojila sunitsku princezu i šijitskog muslimanskog princa, naglašavajući vjersku raznolikost unutar njihove zajednice.
Ipak, unatoč prvim uvjeravanjima, činilo se da je ovaj brak od samog početka predodređen za propast. U početku se šah suočio s otporom kralja Farouka, Fawzijinog brata i sestre, u njegovoj nemilosrdnoj potrazi za odobrenjem njihove zajednice. Međutim, pod vodstvom svojih savjetnika, koji su prepoznali potencijalne prednosti učvršćivanja regionalnog položaja Egipta kroz ovaj savez, kralj Farouk je nevoljko pristao na brak.
- Par se imao priliku sresti samo jednom, u raskošnoj palači Abdeen u Kairu, prije njihovog vjenčanja 15. ožujka 1939. Odražavajući Faroukov afinitet prema ekstravagantnom isticanju bogatstva, njihova raskošna ceremonija uključivala je izvanredan banket od 20 slijedova. Slavlje se proširilo i na Teheran, gdje se na stadionu odigralo veliko slavlje. Godine 1941., nakon anglo-sovjetske invazije na Iran, Fawzia je preuzela ulogu carice kada je njezin suprug preuzeo prijestolje umjesto svog oca u egzilu.
Neizbježan raspad njihova braka bio je rezultat brojnih kulturnih i međuljudskih sukoba. Fawzijin prijelaz s bratova raskošnog dvora u Egiptu na novi život u Iranu predstavljao je oštar kontrast u načinu života. Izrazila je razočaranje francuskom kuhinjom posluženom na njihovom vjenčanju u Teheranu, smatrajući da joj nedostaje okusa, te je smatrala da palačama nedostaje veličanstvenost na koju je navikla.