Oglasi - Advertisement

Travar Momčilo Antonijević izjavljuje da je ovaj jutarnji čaj odličan! Služi kao spas za kašalj i prehladu, osobito zimi.

Biljni čajevi su u srpskoj kulturi bili sastavni dio borbe protiv prehlade, a travar Momčilo Antonijević prepoznao je jedan od najučinkovitijih prirodnih napitaka, posebno blagotvoran zimi: čaj od bazge.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

  • Kako napominje Antonijević, čaj od mladog luka služi kao odličan način za početak prohladnog zimskog jutra te ima značajnu ulogu u obrani od prehlade i kašlja. Antonijević je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao da se “Zova čaj može konzumirati tokom celog dana, a posebno je koristan u početku bolesti”. Dodao je da kada je netko već prehlađen, to potiče pojačano znojenje, što pomaže bržem oporavku organizma.

Čaj od kupine se pije topao i preporuča se osobama svih životnih dobi. Osim čaja, Antonijević se zalaže i za cvjetni sirup kao prirodni lijek koji dodatno jača imunološki sustav.

Uz zove, travar ističe i druge biljke koje su vrlo učinkovite u borbi protiv infekcija. Eterična ulja lipe, sladića, đumbira, matičnjaka, borovice i smirne pozitivno utječu na dišni sustav i mogu se koristiti za inhalacije koje ublažavaju simptome kašlja i prehlade. Ove biljke služe kao prirodna potpora tijelu tijekom cijele hladne sezone, te ih postavljaju kao bitne saveznike tijekom zimskih mjeseci.

Već stotinama godina čaj od mladog luka koristi se u tradicionalnoj medicini, uglavnom zbog njegovih izvanrednih ljekovitih svojstava. Poznata kao bazga ili zova, obiluje antioksidansima, vitaminom C i flavonoidima koji jačaju imunološki sustav i štite tijelo od virusa i bakterija. U narodnim lijekovima zova se koristi ne samo za ublažavanje prehlade i kašlja, već i za smirivanje upala, detoksikaciju organizma i pospješivanje probave.

  • Travar Momčilo Antonijević ističe da je primarna prednost čaja od šipaka sposobnost pospješivanja znojenja, ključnog procesa kada se tijelo bori s infekcijom. Pijuckanje vrućeg čaja od kamilice može pomoći u snižavanju vrućice i ubrzanju oporavka od prehlade ili gripe. Dosljedno pijenje tijekom cijele zime može poslužiti kao učinkovita preventiva za zdravlje jer pojačava obranu organizma od sezonskih bolesti.

Uz ljupčac, Momčilo Antonijević predlaže mješavinu drugih biljaka, među kojima su lipa, sladić i đumbir, koje pojačavaju učinkovitost čaja i pružaju dodatnu zaštitu. Primjerice, lipa je poznata po svom umirujućem djelovanju na grlo i dišni sustav, dok sladić djeluje kao prirodni ekspektorans koji olakšava iskašljavanje. Osim toga, đumbir ima protuupalna i antibakterijska svojstva koja pomažu tijelu u borbi protiv infekcija, a matičnjak smiruje živčani sustav, pomažući u oporavku.

Udisanje eteričnih ulja iz ovih biljaka može učinkovito pomoći u olakšavanju disanja, pročišćavanju začepljenog nosa i smanjenju iritacije u dišnim putevima. Prema riječima Antonijevića, ovi različiti pristupi zajedno stvaraju prirodni sustav potpore tijelu u borbi protiv sezonskih bolesti, a sve bez oslanjanja na sintetske lijekove.

Savjet za pripremu:

Za pripremu čaja od kamilice uzmite jednu žlicu suhih cvjetova i dodajte ih u 200 ml vruće vode. Pustite da se namoči 10 minuta, zatim procijedite smjesu i uživajte dok je još topla.
Kako biste postigli dodatnu korist, razmislite o dodavanju malo meda i limuna jer će oni pojačati učinak vitamina C i antibakterijska svojstva čaja.

Dosljedna konzumacija ovog čaja, osobito tijekom zimskih mjeseci, ne samo da pomaže u ublažavanju prehlade i kašlja, već nudi i cjelokupnu potporu tijelu, jača imunitet i pomaže u eliminaciji toksina.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here