Svaka osoba je barem jednom u životu osjetila žgaravicu u želucu. Naime , to se većinom dešava nakon jela neke teže probavljive hrane . Mnoge osobe i hronično pate od žgaravice , što dalje može ukazivati da imaju čir na želucu ili neko drugo oboljenje , ukoliko se ne liječi na vrijeme.

Prisutnost želučane kiseline može predstavljati značajne poteškoće, što rezultira nelagodom. Ukoliko ste se susreli s neugodnim peckanjem u trbuhu, sljedeći prirodni lijekovi mogu vam pomoći u ublažavanju ovog problema. Optimalni prirodni lijekovi za žgaravicu: učinkovite strategije i tehnike za ublažavanje žgaravice. Žgaravica, koja se često naziva refluks kiseline, je stanje definirano povratom želučane kiseline u jednjak. Ova pojava obično proizlazi iz slabosti mišića koji okružuju donji dio jednjaka, koji trebaju ostati zatvoreni nakon što hrana uđe u želudac.
Kada ti mišići ne funkcioniraju ispravno, kiselina može iscuriti iz želuca u jednjak, što rezultira nelagodom i osjećajem peckanja. Osim slabosti mišića, brojni drugi čimbenici također mogu pridonijeti pogoršanju ovog stanja. Dok je gastroskopija najpouzdanija tehnika za utvrđivanje uzroka, postoje prirodni lijekovi koji mogu ublažiti simptome povezane sa žgaravicama i prekomjernom kiselinom u želucu.
Elementi koji utječu na proizvodnju želučane kiseline nadilaze propadanje donjeg ezofagealnog sfinktera.
Nekoliko dodatnih čimbenika koji olakšavaju kretanje želučane kiseline u jednjak uključuju pretjeranu konzumaciju hrane, usku odjeću koja vrši pritisak na želudac, trudnoću i njezine hormonalne promjene, povećanu tjelesnu težinu, specifične lijekove poput aspirina i nesteroidnih protuupalnih lijekova, emocionalni stres te brzo uzimanje ili gutanje hrane. Pušenje i ležanje ubrzo nakon jela također doprinose. Prije nego što se odlučite za lijekove, mudro je istražiti različite prirodne lijekove i tehnike koje mogu ublažiti žgaravicu i želučanu kiselinu. Na primjer, žvakaće gume bez šećera mogu biti korisne poticanjem proizvodnje sline, koja ima alkalna svojstva i sposobna je neutralizirati želučanu kiselinu.
Iako ovo možda neće u potpunosti eliminirati refluks kiseline u jednjak, može znatno ublažiti osjećaj pečenja. Nakon obroka preporuča se izbjegavati ležanje na kauču ili u krevetu. Održavanje uspravnog položaja je poželjno, jer pomaže u probavi hrane i pomaže u održavanju želučane kiseline na mjestu. I sjedenje i stajanje mogu umanjiti šanse da doživite refluks kiseline.
Umjesto obilnih obroka koji mogu preopteretiti želudac, preporučljivo je odlučiti se za četiri do pet manjih obroka tijekom dana. Ova metoda potiče bolju probavu i smanjuje pritisak na mišiće jednjaka, čime se smanjuje vjerojatnost refluksa kiseline. Osim toga, nošenje uske odjeće može vršiti pritisak na trbuh, pogoršavajući simptome žgaravice.
Preporučljivo je birati širokiju i udobniju odjeću te tako ublažiti pritisak na želudac. Pretilost i prekomjerna težina su među glavnim uzročnicima žgaravice. Postizanje gubitka težine može rezultirati primjetnim smanjenjem učestalosti i intenziteta simptoma, jer smanjenje masnog tkiva dovodi do smanjenog pritiska na želudac. Može se konzumirati mješavina male količine sode bikarbone u kombinaciji s vodom. Mehanizam djelovanja sode bikarbone uključuje neutralizaciju želučane kiseline, pružajući olakšanje od osjećaja pritiska i žgaravice.
Bitno je suzdržati se od pretjeranog unosa ove otopine jer prevelika količina sode bikarbone može rezultirati daljnjim probavnim komplikacijama. Voće poput jabuka i banana može učinkovito pomoći u ublažavanju žgaravice. Dok jabuke imaju sposobnost smirivanja želuca, banane doprinose smanjenju kiselosti. Za najbolje rezultate i ublažavanje simptoma, preporučljivo je konzumirati ovo voće uz vodu.
Nelagoda i osjećaj pečenja često su povezani sa želučanom kiselinom; unatoč tome, postoje brojne prirodne metode za ublažavanje ovih problema. Usvajanjem odgovarajućih prehrambenih navika, promjenom načina života i korištenjem prirodnih lijekova, pojedinci mogu značajno smanjiti i učestalost i intenzitet žgaravice. Međutim, ako simptomi potraju ili se pogoršaju, nužno je konzultirati liječnika, jer mogu ukazivati na ozbiljnije temeljno stanje unutar probavnog sustava.