Pravoslavna crkva i njeni sljedbenici 18. januara obilježavaju jedan od najvećih praznika – Krstovdan. Čak i oni koji ne praktikuju post uzdržavaju se ovog dana od masne hrane. Po drevnom pravoslavnom običaju, dane zimskog prelaza treba da prati takozvani suvi post – suvi hleb i voda jedu se samo jednom dnevno.
Pravoslavlje vas takođe moli da ovaj dan posvetite poniznosti i praštanju i da se molite Časnom Krstu najmanje dva puta dnevno, ujutro i uveče: „Slava tvome slavnom krstu, Gospode! Neka vaskrsne Bog, neka se rasprše neprijatelji njegovi, neka pobjegnu od njegovog prisustva oni koji ga mrze. Neka nestanu kao dim, i kao vosak se topi u peći; zato neka đavo propadne pred onima koji ljube Boga i pokriju se znakom krsta, i sa radošću govore: Raduj se, prečasni Gospode, život- darodavca krsta, kojim je progonio đavola snagom Gospoda našega.
Isus Hrist je razapet i sišao u pakao, uništivši silu demona i davši tebe, Njegov Časni Krst, nama da progonimo svakog neprijatelja. O, časni, životvorni Krste Gospodnji, pomozi mi da uvek budem sa Svetim Vladarom, Presvetom Bogorodicom i svim svetima. Amen. „Pošto Božić nije grimizno slovo, kućni poslovi nisu zabranjeni, a običaj da se na ovaj dan pere sav prljav veš i čisti kuća ukorijenjen je u ljudima od davnina – i zato što postoje tri praznika kada to treba da bude. preskočen Nastavni rad: Bogojavljenje, Jovanjdan i nedjelja. Na Božić su naši preci često nudili bosiljak, koji se čuvao u kućama tokom cijele godine kako bi zaštitio porodicu od negativnih energija. Ako je na Božić oblačno, uglavnom se očekuje povratak snijega, a ako je sunčano, bit će hladnih dana, ali bez snijega. Pročitajte i na kojoj ruci se nosi brojanica.