Kako biste osigurali svoju sigurnost, ključno je vjerovati svojim instinktima. Ako primijetite bilo kakve promjene u njegovom ponašanju, poput emocionalnog ili fizičkog povlačenja, riješite to odmah. Zdrav odnos izgrađen je na povjerenju, a bez njega male su šanse za smislenu zajedničku budućnost.
Ako ste doživjeli nevjeru, vjerojatno ste naišli na brojna opravdanja osobe koja je iznevjerila vaše povjerenje. Iako se ove klišeizirane primjedbe mogu činiti pokušajima da se racionalizira ili prebaci krivnja, one često otkrivaju značajnije probleme unutar karaktera i odnosa varalice.
U nastavku su neke od tipičnih izjava varalica i razlozi da im pristupite sa skepsom.
Izgovor koji se često čuje je “nema smisla”. Ova izjava nastoji umanjiti težinu prijevare, sugerirajući da djelo nije imalo stvarnog utjecaja.
Ovo postavlja važno pitanje: ako to doista nema nikakvog značaja, zašto bi ta osoba riskirala vašu vezu zbog onoga što se čini kao manji problem? Sam čin ugrožavanja vaše veze, čak i zbog nečega što se čini emocionalno beznačajnim, ukazuje na nedostatak brige za ono što bi potencijalno mogli izgubiti.
Nakon toga slijedi izjava: “Nikad više to neću učiniti.” Stara poslovica kaže da je lažljivac uvijek lažov, a ako je osoba spremna jednom izdati vaše povjerenje, postoji mogućnost da to učini opet. Sljedeći put će možda biti oprezniji i suptilniji u prikrivanju svojih postupaka. Nakon što budu razotkriveni, prevaranti često poboljšavaju svoje vještine prijevare i treba ih promatrati s oprezom.
Neizbježno se čuje rečenica “Žao mi je”. Dok se isprika može činiti kao korak prema popravljanju odnosa, često je osoba koja izražava žaljenje jednostavno uzrujana što je otkrivena. Da je iskreno cijenio vas i vaše emocije, do prijevare ne bi došlo. Mnogi pojedinci, osobito oni koji pokazuju narcisoidne kvalitete, koriste ovaj izraz kako bi izbjegli odgovornost i projicirali sliku empatije, unatoč tome što njihovi postupci pokazuju suprotno. Kao odgovor na takvu ispriku mogli biste reći: “Žao mi je što sam uzalud gubio vaše vrijeme. Krenut ću naprijed.”
Vrlo opasan izgovor koji se često susreće je “ti si me natjerao na to.” Ovaj izraz prebacuje krivnju na vas, sugerirajući da ste vi odgovorni za njihovo ponašanje. Nijedna žena, bez obzira na probleme u vezi, ne može natjerati svog partnera na nevjeru. To odražava njegov pojam prava, vjerujući da zaslužuje sve što poželi, čak i ako to prelazi granice postavljene vezom ili brakom. Takav izgovor otkriva dublju karakternu manu; čovjeku koji osjeća pravo na sve, bez obzira na posljedice, nedostajat će poštovanja prema svojoj partnerici.
Izraz “depresivan sam” često služi kao obrazloženje za pojedince koji varaju. Iako je depresija doista značajan problem koji zahtijeva suosjećanje i podršku, ne bi se trebala koristiti kao opravdanje za nevjeru. Ako netko navodi depresiju kao razlog za svoju prevaru, razmislite kako bi mogao riješiti slične probleme u budućnosti. Hoće li potražiti drugu osobu kad god se osjeća potišteno? Ovakvo ponašanje obično ukazuje na to da osoba koja se izgovara nema dovoljno razumijevanja o tome kako se nositi s emocionalnim i relacijskim izazovima.
Naposljetku, izraz “umoran sam od tvoje melodije zvona” često se pojavljuje. Ova izjava služi kao način da se odgovornost prebaci na ženu, implicirajući da je njeno ponašanje dovelo do nevjere. Istina, nikakva razina prigovaranja ne može natjerati čovjeka na prevaru. Ako odluči potražiti drugog partnera, to proizlazi iz njegovih vlastitih mana i lošeg karaktera, a ne iz bilo kakvih pritužbi ili sporova koje možda imate.