Pojava moždane magle često se može pripisati i stresu i raznim zdravstvenim stanjima. Ovo se stanje može prepoznati po smanjenju kognitivnog funkcioniranja, što rezultira slabljenjem pamćenja, smanjenim izvršavanjem zadataka i padom ukupne izvedbe. Moždana magla može nastati iz različitih uzroka, uključujući stres i hormonsku neravnotežu.

Kada je tijelo pod kroničnim stresom, ono izaziva otpuštanje hormona stresa, što može imati izravan utjecaj na kognitivne funkcije. Uz to, moždana magla se također može manifestirati kao simptom određenih bolesti, kao što su multipla skleroza, depresija, dijabetes, anemija i hormonske fluktuacije.

Pojedinci s kognitivnim poremećajima mogu pokazivati ​​simptome kao što su smanjena koncentracija, oslabljen fokus, smanjena motivacija, poremećeni obrasci spavanja i neorganizirano razmišljanje. Osobito je opasno za osobe s problemima ravnoteže, jer je mogućnost pada znatno povećana. Kako biste pomogli u procesu oporavka od problema s pamćenjem, korisno je ići sporije i ponavljati ključne informacije više puta. Osim toga, minimiziranje količine zadataka koje obavljate istovremeno može ublažiti opterećenje mozga. Održavanje organizacije i minimiziranje stresa i zaboravljivosti može se postići korištenjem planera i bilježenja.

Kognitivne funkcije mogu se poboljšati redovitom tjelesnom aktivnošću i boravkom na otvorenom. Proces oporavka od kognitivnog oštećenja, osobito nakon Covida-19, može trajati više mjeseci. Ključno je zadržati strpljenje i suzdržati se od ubrzavanja procesa oporavka. Ključno je prepoznati da je moždana magla privremeno stanje, iako može biti prilično razdražujuće.

Vježbanjem strpljenja i provođenjem gore navedenih prijedloga, može se napraviti značajan napredak prema oporavku i poboljšati ukupnu kvalitetu života. Međutim, ako simptomi potraju ili se pogoršaju tijekom duljeg razdoblja, nužno je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom za pomoć.

BONUS TEKST:

Fenomen koji se obično naziva “moždana magla” nije medicinski izraz, već prije kolokvijalni izraz koji se koristi za opisivanje stanja mentalne letargije koja ometa kognitivne funkcije, uključujući koncentraciju i prisjećanje.

koja je ispitivala jezik korišten za opisivanje moždane magle identificirala je disocijaciju, umor, zaboravljivost i pretjerani mentalni napor kao ključne deskriptore. Kada se ovi simptomi spoje, pojedinci često dožive osjećaj sličan kao da su obavijeni metaforičkom izmaglicom.

Dok moždana magla vjerojatno postoji od osvita ljudske inteligencije, moderni stilovi života i rastući pritisci svakodnevnog stresa, zajedno s rastućom prevalencijom sindroma izgaranja, ponovno su skrenuli pozornost na ovaj prastari kognitivni izazov. Pandemija COVID-19 odigrala je značajnu ulogu u sve većoj raspravi oko moždane magle posljednjih godina.

Točnije, kako su se pojedinci oporavljali od infekcije, mnogi od njih počeli su doživljavati prevladavajući i dugotrajni kognitivni problem – dugotrajnu moždanu maglu. Posljedično, to je potaknulo brojna istraživačka nastojanja usmjerena na stjecanje dubljeg razumijevanja ovog posebnog kognitivnog izazova.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here