U narodnoj medicini biljka vrijesak je prepoznata po brojnim prednostima. Služi za čišćenje krvi, a učinkovit je i u borbi protiv reume, artritisa, gihta, kao i infekcija koje zahvaćaju bubrege, mokraćni mjehur i mokraćne puteve. Osobito se cijeni njegova sposobnost otapanja različitih vrsta kamenja.

Za najbolje rezultate savjetuje se svakodnevno konzumiranje čaja od vrijeska nekoliko mjeseci. Vrijesak je koristan u liječenju reume, artritisa i gihta, jer potiče izlučivanje mokraće i vode iz tijela te pospješuje metabolizam. Osim toga, pokazuje pozitivne učinke na upale koje zahvaćaju bubrege, mokraćni mjehur, mokraćne kanale, prostatu, jajovode i jajnike.

Vrijesak pospješuje cirkulaciju krvi, snižava razinu šećera i masnoća u krvotoku, a pokazao se blagotvornim u borbi protiv ateroskleroze, neadekvatne cirkulacije u nogama i promjenjivog krvnog tlaka. Kad se koriste izvana, kupke od vrijeska mogu pomoći u liječenju kožnih osipa, različitih oblika ekcema, prištića, lišajeva i gljivičnih infekcija. Osim toga, oblozi od vrijeska učinkoviti su za liječenje upale oka, glaukoma i konjunktivitisa.

 

BONUS:

Glavobolja nakon buđenja može biti uznemirujuća pojava koja prekida očekivano pomlađivanje i odmor povezan sa snom. Iako ovaj problem utječe na brojne pojedince, temeljni uzroci mogu se značajno razlikovati, a neki mogu zahtijevati pozornost i potencijalno liječenje.

Dr. Nasima Shadbehr, neurologinja i ravnateljica Klinike za glavobolje u Medicinskom centru Cedars Sinai, napominje da su jutarnje glavobolje česte i da mogu biti posljedica nekoliko različitih uzroka.

Apneja za vrijeme spavanja: Kronične glavobolje nakon buđenja često su povezane s migrenom ili tenzijskim glavoboljama. Simptomi migrene sastoje se od pulsirajuće boli lokalizirane na jednoj strani glave, uz osjetljivost na svjetlo i osjećaj mučnine.

Loša kvaliteta sna može dovesti do jutarnjih glavobolja, a tome pridonose problemi poput nesanice, učestalih buđenja tijekom noći ili buđenja s osjećajem umora. Čimbenici poput konzumiranja alkohola, stresa ili tjeskobe mogu rezultirati lošim snom.

Pretjerana uporaba lijekova protiv bolova: Konzumacija lijekova protiv bolova često ili u velikim količinama može dovesti do glavobolje. Medicinski stručnjaci savjetuju da se ovi lijekovi ne smiju uzimati duže od deset dana u mjesecu.

Hrana i piće: Određena hrana može izazvati migrene kod osoba s alergijama ili preosjetljivosti. Mentalno zdravlje: Oni koji imaju migrene često se bore s tjeskobom ili depresijom, što može rezultirati glavoboljom nakon buđenja.
Smjernice za prevenciju i liječenje Prepoznavanje temeljnog uzroka glavobolje ključno je za odgovarajući odgovor. Razmotrite sljedeće savjete:

Usredotočite se na kvalitetu sna tako što ćete svake večeri ići u krevet u isto vrijeme i smanjiti konzumaciju alkohola. Također, razmislite o smanjenju upotrebe lijekova protiv bolova; ako često koristite ove lijekove, posavjetujte se sa svojim liječnikom o alternativnim mogućnostima.

Vodite dnevnik hrane: dokumentirajte svoje obroke i pića kako biste odredili potencijalne okidače migrene. Pomoć kod tjeskobe i depresije: ako vjerujete da bi vaše glavobolje mogle biti povezane s tjeskobom ili depresijom, obratite se stručnjaku za savjet.

Zaključak
Probuditi se s glavoboljom može biti prilično neugodno, no prepoznavanje i razumijevanje temeljnih razloga ključno je za pronalaženje lijeka. Ako često imate jutarnje glavobolje, posavjetujte se s liječnikom kako biste istražili moguće uzroke i odredili odgovarajući tretman.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here