Oglasi - Advertisement

Crveni konac nose mnoge osobe oko ruke , ali pravi značaj ovog vjerovanja često ostaje nepoznat. Ovim običajem se vode mnoge osobe , prihvataju ga čak i poznate ličnosti , a najviše bake koje crveni konac vežu unucima oko ruke , najviše protiv uroka.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Bezbrojnim generacijama naši su preci čvrsto vjerovali u zaštitnu moć crvenog konca, smatrajući ga zaštitnikom od bilo kakvog oblika čaranja. U brojnim kulturama diljem svijeta postoji shvaćanje da osoba može drugome nanijeti zlo pukim mislima ili ljubomornim pogledom. Ta se šteta može prikazati kao bolest, ozljeda ili čak smrt.

  • Koncept podsjeća na strijelu odapetu iz zlobnog i zavidnog duha, usmjerenu na predmet njihove ljubomore. Ponekad ova strijela uspješno pogađa svoju metu, dok ponekad promašuje. Zajedničko vjerovanje među Židovima, posebice kabalistima, kao i budistima i hinduistima, predstavlja “crvena nit”, sveti amblem koji pruža zaštitu, ispunjava duhovne težnje i učvršćuje obveze.

Obično se smatra da običaj nošenja crvenog konca na lijevom zapešću, koji se na hebrejskom naziva “rojte bindele”, štiti od negativnih utjecaja urokljivog oka. Obično izrađena od fine vune, ova nit je oblikovana u narukvicu namijenjenu odbijanju nesreće. U blizini Betlehema, mjesto ukopa Rahele, vrlo cijenjene biblijske ličnosti, ponekad je ukrašeno znatnim količinama crvenih niti koje potječu iz Izraela. Vjeruje se da ove crvene niti imaju izuzetnu moć, jer se smatra da donose sreću i pružaju božansku zaštitu onima koji ih nose.

Kako bi zaštitili svoju djecu od mogućih štetnih uroka i tražili Božju zaštitu, neki Židovi slijede drevnu tradiciju pričvršćivanja crvenog konca na krevetić, vjerujući da će to zaštititi od zlih utjecaja i prizvati božansku milost. Slično tome, sveta hinduistička nit poznata kao Kalava, ili “mauli” na hindskom, ima veliko značenje u raznim hinduističkim ritualima, uključujući Yajnu, Puju i sankalpu.

Tijekom ovih molitvenih obreda, svećenik veže ovu nit oko ruku sudionika. Dok ga muškarci i neudane žene nose na desnoj ruci, udate žene ga nose na lijevoj ruci. Ovaj čin vezanja kalava simbolizira opredijeljenost pojedinca da ispuni svoje duhovne zavjete. U Sjedinjenim Državama tijekom kasnih 1990-ih, trend nošenja crvenog konca postao je popularan među poznatim osobama u glazbi i filmu, poput Madonne, Michaela Jacksona i Rosie O’Donnell.

  • Ovaj je trend kasnije utjecao na mlađe generacije u Hollywoodu. Iako postoje brojni mitovi u vezi s ovom praksom, narodna medicina je u osnovi ono za što se predstavlja. Uvriježeno je mišljenje da omotavanje crvenog konca oko zgloba može ublažiti bolove u zglobovima i poboljšati cirkulaciju krvi. Korištenje vunenog konca može utjecati na cirkulaciju izazivanjem upalne reakcije koja smanjuje protok krvi. Osim toga, vunena nit stvara niže razine statičkog elektriciteta. Kada je u pitanju higijena, vuna je idealna za regulaciju tjelesne temperature.

Njegova karakteristična svojstva olakšavaju pravilnu ventilaciju kože, a istovremeno imaju terapeutske prednosti. Povijesno gledano, ljudi su se okretali pravoj, netretiranoj vuni koja se izravno nanosila na neugodna područja za ublažavanje zubobolje, glavobolje i bolova u leđima. Nadalje, nedonoščad su često bila umotana u mekanu toplinu ovčjeg runa. Naše su bake vjerovale da se vunenim koncem mogu učinkovito liječiti bradavice.

Za korištenje ovog tretmana crveni vuneni konac se omota oko zgloba ako se bradavica nalazi na prstu ili oko gležnja ako se pojavi na nozi. Ova nit mora biti uključena neprekidno dva tjedna. Nakon tog razdoblja, odjeća nošena tijekom tog vremena se skida i zakopava pod zemlju. Vjeruje se da će bradavica također nestati kako se nit raspada tijekom otprilike mjesec dana.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here