Posljednjih nekoliko godina , svjedoci smo velikih klimatskih promjena, što dokazuje sve veća učestalost ekstremnih vremenskih pojava, kao što su sparna ljeta i znatne poplave. Nedavno su ozbiljne poplave pogodile nekoliko europskih gradova, od Beča do Jablanice. U svjetlu toga sada ispitujemo karakteristike nadolazeće zime.

Nakon razdoblja blagog vremena, obilježenog temperaturama između 2 i 3°C uz povremene snježne padaline, Moskva i europski dio Rusije sada doživljavaju utjecaj polarnog hlađenja koje dolazi iz sjevernih i polarnih područja. Večeras su temperature u Moskvi pale na -15°C, a prognoze ukazuju na dodatni pad na hladnih -22°C do jutra. Istodobno, sjeverni teritoriji Rusije svjedočili su padu temperatura ispod -30°C. Meteorolozi iu narednim danima najavljuju trajni pad temperature zraka.

  • Očekuje se da će se Moskva sredinom tjedna suočiti s dosad neviđeno niskim temperaturama, pri čemu se predviđa da će najviša dnevna temperatura pasti na oštrih -33°C, a najniža noćna temperatura na -25°C. Te su temperature znatno niže od tipičnih prosjeka za siječanj, gdje jutarnja očitanja uglavnom ostaju oko -8°C, a vrhunske dnevne temperature dosežu oko -4°C. Naime, u narednim danima prognoziraju se temperature od 20 do 25 stupnjeva ispod normale.

Predviđanja pokazuju da će se regije smještene sjeverno od Moskve vjerojatno susresti sa znatno nižim temperaturama, s jutarnjim očitanjima koja bi potencijalno mogla pasti na -40°C, a najviša dnevna jedva da bi dosezala -30°C. Očekuje se da će europski dio Rusije pretrpjeti jedan od najjačih zabilježenih polarnih udara, dok se u azijskom području, koje obuhvaća Sibir, uglavnom zimske temperature kreću u rasponu od -30 do -40 °C, a u regiji Jakutska temperatura se povremeno spušta do -50 ili čak -60 °C.

Stanovnicima ovih regija savjetuje se oprez. Nadolazeći ledeni val predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti ljudi, naglašavajući potrebu za budnošću. Naime, u istočnoj Europi očekuju se značajne temperaturne varijacije tijekom sljedećih nekoliko dana. U sjevernoj i zapadnoj Rusiji temperature bi mogle pasti do -35°C, dok se predviđa da će u Ukrajini i južnim regijama Rusije temperature prelaziti 0°C.

Dok se Rusija bori s teškim hladnim uvjetima, polarne regije smještene sjeverno od Islanda i Skandinavije uživaju znatno blažu klimu, s tipičnim temperaturama koje se kreću oko 0°C i povremeno prelaze pet stupnjeva više, što je rezultat umjerenog utjecaja Golfske struje. Ova pojava prvenstveno je posljedica prevladavanja toplih zračnih masa koje potječu iz područja Atlantika i Sredozemlja. Ipak, očekuje se povećanje količine oborine zbog učestale prisutnosti ciklona. U Srbiji se predviđaju maksimalne temperature od 16 do 17°C, što je osjetno 10 do 15 stupnjeva više od prosjeka.

  • Ovog nadolazećeg vikenda očekuje se da će hladna zračna masa iz Rusije utjecati na Ukrajinu i baltičke države prije nego što se postupno kreće prema Poljskoj u nešto blažim uvjetima. Nakon dužeg razdoblja neuobičajeno toplog vremena tijekom prvih 7 do 8 dana siječnja, predviđa se stalan pad temperatura diljem Europe i Srbije. Unatoč tome, prognoza pokazuje da će temperature vjerojatno ostati blizu sezonskog prosjeka, uz predviđene snježne padaline u određenim regijama i nižim područjima.

BONUS TEKST:

Hrana služi kao temeljni uvjet za preživljavanje; međutim, brojni pojedinci pravi su znalci koji cijene njegove raznolike okuse. Postizanje željene teksture u umacima i juhama ne uključuje nužno stvaranje mješavine brašna. Umak treba pokazivati ​​izuzetnu glatkoću uz zadržavanje odgovarajuće gustoće. Jedna od najjednostavnijih metoda za postizanje gušće konzistencije je dodavanje brašna.

Ovaj članak će pokazati da se umak doista može pripremiti bez oslanjanja na brašno. Pridržavajući se smjernica koje donosi portal gotowanie, moguće je stvoriti umak koji je ne samo hranjiviji, već se može pohvaliti i bogatom, kremastom konzistencijom. Osim brašna, postoje razne alternativne metode za zgušnjavanje umaka. Istražujući ove zdravije alternative, netko može otkriti da nude izvanredan način za izradu ukusnog kremastog umaka. Koje su tehnike dostupne za zgušnjavanje umaka bez brašna?

Iako je brašno učinkovito sredstvo za zgušnjavanje, njegove nutritivne prednosti su minimalne, a znatno povećava broj kalorija u mnogim receptima. Stoga odabir alternative može biti razborit izbor. To postavlja pitanje: koji zamjenski sastojak odabrati? Mogućnosti su brojne i ovise o specifičnom jelu koje se priprema. Na primjer, u pripremi umaka ili guste juhe od svježeg ili smrznutog povrća, praktičan pristup za izbjegavanje upotrebe brašna je pasiranje dijela kuhanog povrća.

Ubacivanjem ovog pirea od povrća u juhu može se postići željena gustoća. Među raznovrsno povrće preporučljivo je uvrstiti krumpir zbog sadržaja škroba koji je neophodan za postizanje optimalnog zgušnjavanja umaka i juha. Osim toga, krumpir se može koristiti iu sirovom stanju tako da se sitno nariba i umiješa u jelo prije kuhanja uz neprestano miješanje nekoliko minuta. Uz krumpir, učinkoviti zgušnjivači su mrkva, leća, peršin i bundeva.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here