Odmrzavanje mesa stavljanjem izravno iz zamrzivača na kuhinjsku površinu nije najučinkovitiji pristup. Dok je svježe meso preferirani izbor, postoje trenuci kada korištenje smrznutog mesa postane neophodno, au takvim slučajevima, oprezan proces odmrzavanja je bitan kako bi se izbjeglo širenje bakterija.

Na temperaturama nižim od četiri stupnja Celzijusa bakterije se ne razmnožavaju. Međutim, kada se meso ostavi na sobnoj temperaturi, stvara se savršeno okruženje za rast bakterija. Da biste to spriječili, ključno je osigurati da meso i druge namirnice ne ostanu na sobnoj temperaturi dulje od dva sata.

Odmrzavanje mesa u vodi uobičajena je praksa, neki se odlučuju za toplu vodu, dok drugi preferiraju hladnu. Međutim, nije preporučljivo koristiti vruću vodu jer može rezultirati djelomičnim kuhanjem vanjskih slojeva mesa. Umjesto toga preporuča se koristiti hladnu vodu, ali je važno paziti da voda ne dodiruje izravno meso.

Osim toga, vodu je potrebno mijenjati svakih 30 minuta dok se meso potpuno ne otopi. Dok mikrovalna pećnica opremljena funkcijom odmrzavanja može poslužiti kao brža alternativa, optimalan pristup podrazumijeva dopuštanje mesu da se postupno odmrzne unutar granica hladnjaka. Iako ova metoda može zahtijevati do 24 sata, ona osigurava sigurnost i potiče dosljedno odmrzavanje cijelog komada mesa.

BONUS TEKST:

Meso, kao vrlo osjetljiva namirnica, zahtijeva postupno odmrzavanje. Razlog tome je što meso tijekom odmrzavanja ispušta sokove koji stvaraju povoljno okruženje za brzo razmnožavanje bakterija. Kako bi se očuvao okus i spriječio razvoj bakterija, bitno je smanjiti vrijeme koje meso provodi u tim sokovima.

Za optimalne rezultate preporuča se večer prije izvaditi govedinu, svinjetinu, janjetinu i perad iz zamrzivača i baciti ambalažu. Zatim stavite meso na perforiranu površinu kao što je rešetka, pazeći da bude podignuto iznad dubokog tanjura ili zdjele. Ova postavka sprječava da meso dođe u kontakt s odmrznutom tekućinom. Osim toga, pokriti meso i pohraniti ga u hladnjak ključno je kako bi se spriječilo upijanje neželjenih mirisa. Kako biste sačuvali sočnost, mekoću i aromu mesa, najbolje ga je polagano odmrzavati jer na taj način minimalno ispušta tekućinu.

Polagano odmrzavanje također služi kao preventivna mjera protiv razvoja bakterija, osiguravajući da meso ostane svježe ako se koristi na vrijeme. Važno je napomenuti da ponovno zamrzavanje odmrznutog mesa nije preporučljivo jer može ugroziti kvalitetu, okus i rok trajanja, a također povećava rizik od zaraze salmonelom.

Ako se nađete u situaciji da trebate brzo odmrznuti meso, možda zato što ste naletjeli na primamljiv recept za mljeveno meso i želite ga odmah pripremiti, važno je voditi računa o potencijalnom negativnom utjecaju na kvalitetu mesa.

Međutim, ako je vrijeme od presudne važnosti, evo nekoliko metoda koje možete upotrijebiti da biste ubrzali proces odmrzavanja: Kako biste osigurali da voda ne uđe u meso, dobro ga zatvorite u vrećicu za zamrzavanje. Nastavite zagrijavati vodu u loncu, pazeći da ne prijeđe 60 °C. Nakon što voda postigne željenu temperaturu, pažljivo uronite vrećicu s mesom u lonac.

Ostavite da odstoji 10 do 12 minuta. U slučaju da meso ostane smrznuto jednostavno ponovite postupak. Ključno je naglasiti važnost održavanja točne temperature. Čak i ako vam je strpljenje pri kraju, nemojte prelijevati meso kipućom vodom. Ova pogrešna radnja rezultirat će time da vanjski dio mesa postane mekan, dok će unutrašnjost ostati smrznuta. Takav ishod može imati štetne učinke na ukupnu kvalitetu mesa, uzrokujući da ono postane suho i, u najgorem slučaju, izgubi svoj ugodan okus.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here