Kako se pacijenti bliže kraju života, mogu pokazivati ​​povećanu pospanost, često ostajući spavati ili biti u polusvjesnom stanju dulje vrijeme. Ova faza može trajati danima, au određenim slučajevima čak i tjednima, obično se podudara sa smanjenom željom za hranom i tekućinom. Julie naglašava da je u to vrijeme ključno da članovi obitelji ponude emocionalnu podršku kroz utješne riječi i nježne dodire.


Julia smatra da palijativna skrb ne uključuje samo fizičko liječenje, već i pružanje emocionalne i psihičke podrške kako pacijentima tako i njihovim obiteljima. Ona nastoji pomoći pojedincima u razumijevanju progresije bolesti i potencijalnih transformacija koje se mogu pojaviti tijekom posljednjih trenutaka života.

Prema Julie, proces umiranja obično obuhvaća nekoliko faza koje prolazi većina pacijenata. U ovom trenutku mnogi pojedinci smatraju da hrana gubi svoju privlačnost, a žeđ se smanjuje jer se tijelo počinje gasiti, preusmjeravajući energiju na bitne funkcije. Iako se obitelji mogu osjećati tjeskobno tijekom ove faze, važno je da prepoznaju da je to prirodan dio iskustva umiranja. Jedna fraza koju Julie često čuje je “Volim te”, koja služi kao izraz srca prema obitelji i prijateljima, često posljednja misao pacijenta. Dodatno, neki pacijenti izražavaju osjećaj smirenosti, što ukazuje na to da se osjećaju spokojno, spremni za nastavak života i pomireni s napuštanjem sadašnjeg života.

Julie ocrtava faze uključene u proces umiranja, detaljno opisujući kako osoba doživljava to putovanje. U početku mnogi pojedinci prestanu konzumirati hranu i piće, a na kraju tijelo dođe do točke u kojoj više ne može funkcionirati, što rezultira nedostatkom energije potrebne za održavanje procesa povezanih s jelom i pićem, što dovodi do gubitka apetita. Iako bi neki mogli preispitati svoje postupke u ovoj fazi, takve su misli potpuno prirodne.

Tijekom završne faze, disanje postaje plitko i nepravilno. Julie objašnjava što se naziva “agonalnim disanjem”, koje je često popraćeno nepravilnim uzdasima ili prazninama između udisaja. Ovaj trenutak može biti nevjerojatno izazovan za obitelj; međutim, kao što Julie primjećuje, pacijent obično nije svjestan tih promjena i ne osjeća bol.

Tijekom završne faze, obrasci disanja se mijenjaju i postaju plitki i nepravilni. Julie objašnjava fenomen koji se često naziva agonalnim disanjem, a koji je obično popraćen neujednačenim uzdasima ili prazninama između udisaja. Ovo razdoblje često predstavlja značajne izazove za obitelj; međutim, Julie naglašava da je pacijent općenito nesvjestan ovih promjena i ne osjeća nikakvu bol.
Julie je jako zainteresirana za temu smrti i nastoji razjasniti proces umiranja. Prema njezinim riječima, brojni pojedinci ne razumiju što se događa kada njihovi najmiliji preminu. Taj nedostatak znanja samo pogoršava tugu i stres s kojima se već moraju suočiti.

U svojim videozapisima Julie često pomaže obiteljima da se emocionalno pripreme za gubitak i osiguraju da njihovi voljeni imaju najispunjenije iskustvo tijekom svojih posljednjih dana. “Volim educirati pacijente i obitelj o tome što mogu očekivati ​​od palijativne skrbi i što mogu očekivati ​​od određene bolesti od koje umiru”, kaže Julie. Ovo naglašava važnost znanja i spremnosti za ono što je pred nama. Za Julie, njezin je cilj ponuditi podršku i suosjećanje onima koji se susreću s najizazovnijim trenucima u životu. Crpeći iz opsežnog iskustva i duboke empatije, ona nastoji olakšati lakši proces umiranja i za pacijente i za obitelji, dopuštajući im da se usredotoče na ljubav, draga sjećanja i mir u svojim posljednjim trenucima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here