Oglasi - Advertisement

Za optimalno zdravlje bitno je da svaki organ u našem tijelu bez problema obavlja svoju funkciju. Među ovim organima, jetra igra ključnu ulogu u pretvaranju prehrambenih masti u oblike koje tijelo može pohraniti i iskoristiti. Međutim, kada dođe do poremećaja u razgradnji masti, to rezultira stanjem koje se naziva masna jetra.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Masnu jetru karakterizira nakupljanje neutralnih masti, posebno triglicerida, unutar stanica jetre. Kao rezultat toga, jetra može doživjeti blago do umjereno povećanje veličine. Medicinski izraz koji se obično koristi za označavanje ovog stanja jetre je steatoza. Kada ćelije jetre akumuliraju višak od 5% svoje mase u masti, to se kategoriše kao bolest poznata kao masna jetra. Ovo stanje, bilo privremeno ili kronično, može poslužiti kao indikacija osnovnog poremećaja u tijelu. Ako se ne liječi, može postati faktor rizika za druge bolesti. Međutim, identificiranje i rješavanje uzroka može dovesti do oporavka. Masna jetra često može ostati neprimećena tokom dužeg perioda. U teškim slučajevima, jetra se može povećati do tri puta u odnosu na normalnu veličinu, što rezultira bolom i osjetljivošću pri kontaktu. Trigliceridi, oblik uskladištene masti u tijelu, koriste se za proizvodnju energije i stanica. Razgradnja masti u jetri može biti poremećena usled različitih faktora, što dovodi do nagomilavanja masti unutar organa, objašnjava Ivana Đurović. Zbog svoje tipično bezbolne prirode, masna jetra često ostaje nedijagnostikovana tokom značajnog perioda.

 

 

 

 

 

Razvoj masne jetre prvenstveno se može pripisati alkoholizmu, jer prekomjeran unos alkohola remeti normalan metabolizam i skladištenje masti. Ovo stanje dodatno pogoršava hronična pothranjenost koju često doživljavaju alkoholičari. Međutim, nealkoholnu masnu bolest jetre karakterizira nakupljanje masti u jetri koje nije povezano s konzumiranjem alkohola. Ova specifična vrsta masne jetre sve je češća među teško gojaznim ženama, trudnicama i osobama s dijabetesom. U posljednje tri decenije primjetan je porast pojave nealkoholne masne bolesti jetre. Ovo se u velikoj mjeri može pripisati ubrzanoj prirodi modernog života, koji pojedincima ostavlja malo vremena da daju prioritet hranljivoj ishrani.

 

Glavni pokretač ovog trenda je prekomjerna potrošnja slatkih gaziranih pića, pekarskih proizvoda, slatkiša i sličnih proizvoda. Zapanjujuće je da jedna od četiri osobe širom svijeta boluje od nealkoholne bolesti masne jetre. Ako se ovo stanje ne riješi pravovremeno, može dovesti do razvoja ciroze jetre i, u težim slučajevima, do totalne disfunkcije organa. Osim toga, osobe koje pate od ove bolesti imaju povećan rizik od razvoja raka jetre. Ipak, postoji razlog za nadu jer postoje mogućnosti prevencije i liječenja ove bolesti. Ivana Đurović, registrovani dijetetičar i nutricionista, ističe sve veću povezanost između nealkoholne bolesti masne jetre i metaboličkog sindroma, složenog stanja koje karakterišu visceralna gojaznost, insulinska rezistencija i povišen krvni pritisak.

 

 

 

 

Za osobe sa masnom jetrom postoje tri vrste čaja koji nude potencijalne prednosti.

• Broćica i kičica: Ove biljne infuzije imaju izuzetna ljekovita svojstva za jetru. Mogu se kuhati ili kao mješavina u jednakim proporcijama ili odvojeno. Pijte 3-4 šoljice čaja dnevno tako što ćete jednu kašičicu mešavine potopiti u 2 dl vode na pari, a zatim procijediti nakon desetominutnog perioda infuzije.

Kako bi poboljšali rad jetre i pomogli u uklanjanju toksina i masti, mogu se skuhati razni biljni čajevi od sastojaka kao što su breza, timijan, neven, listovi oraha, pravi pelin, peršun, majčina dušica, potočarka, listovi i korijenje maslačka. , čičak, ruzmarin (poznat po svojstvima stimulacije jetre) i žalfija. Proces pripreme ovih čajeva podrazumeva potapanje kašičice osušene biljke u 2 dl vrele vode, da odstoji deset minuta, a zatim proceđivanje pre nego što je po želji zasladite medom. Za optimalne rezultate savjetuje se konzumiranje šoljice čaja od šipka tri puta dnevno, najbolje petnaest minuta prije jela, kako biste u potpunosti uživali u njegovim blagodatima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here