U današnjem članku ćemo izazavati osjećaj nostalgije za nekim prijašnjim boljim vremenima kada je bila veća ljepota i napredak. Fotografija objavljena na jednoj stranici a koja svjedoči da su ta vremena bila obilježena boljim zdravljem i opuštenijim stanovništvom.

Među onima koji žive u bivšoj Jugoslaviji dominantan je osjećaj nostalgije za prošlim danima, jer se prisjećaju tradicije, kulinarskih užitaka, odijevanja, filma, glazbe i mode koji su karakterizirali to razdoblje. Korisnici društvenih mreža nedavno su iskoristili priliku podijeliti svoja sjećanja na odmore provedene u bivšoj Jugoslaviji, skrećući pozornost na osjetne razlike u odnosu na suvremeno doba.
Međutim, označavaju li ove razlike napredak ili pad podložno je individualnom tumačenju, procjenu koju povjeravamo vašem pronicljivosti. Nedavni zapis na Facebook stranici Nostalgije prikazuje upečatljivu fotografiju snimljenu na hrvatskoj plaži 1980-ih. Ova izvanredna slika prikazuje vrijeme kada su pojedinci odisali aurom slobode i opuštenosti. Naime, na fotografiji se vidi nedostatak ležaljki, a brojni posjetitelji plaže nemaju čak ni ručnike.
Tijekom razdoblja prije pojave interneta, ljudi su njegovali istinske ljudske odnose, uspostavljajući spokojno okruženje oslobođeno pritiska nadmetanja za najbolja mjesta na plaži ili kupnje ulaska u obalna područja. Fotografija je dobila blizu 1.000 lajkova i izazvala mnoštvo komentara koji su odjeknuli sličnim osjećajima.
Promatrači su primijetili rašireni osjećaj mira i naglasili da plaže ispunjavaju ulogu koja nadilazi puko stvaranje profita.
Naglašeno je da svi pojedinci imaju jednak pristup plažama, zbog čega je ideja iskorištavanja turista preko pretjeranih naknada za sunčanje nezamisliva. Postoji dovoljno prostora za smještaj svih posjetitelja. Jedan je korisnik primijetio: “Kad izađete iz oceana, zavalite se na pješčanu obalu, još uvijek vlažnu. Nevjerojatno, cijenite trenutak.” Još jedan sudionik dao je doprinos raspravi izjavom: “Ovako sam uživao u ljetu bez ležaljki i suncobrana i bilo je zaista divno.”
Uslijedilo je mnoštvo komentara: “Nije bilo ni ručnika, ni ležaljki, ni krema s visokim faktorom, ni suncobrana.” Unatoč tome, četiri osobe okupljene na kompaktnom madracu nisu ostale ni neudobne ni sputane. Uronjeni u dijalog, smijeh i društveni angažman, njihova je pažnja bila u potpunosti usmjerena jedno prema drugome.
Osjećali su duboko zadovoljstvo dok su se s nostalgijom prisjećali prethodnog razdoblja obilježenog većom ljubaznošću i obiljem, slično idiličnoj razglednici. Ovaj osjećaj prikladno je artikulirao korisnik koji je primijetio: “Nepostojanje ležaljki i suncobrana omogućilo je naglašavanje značaja mora, dok je sunce pružalo pravi užitak.”
Zajednički konsenzus može se naći među mnogima koji tvrde da su postigli osjećaj ispunjenosti, čak i bez obilja materijalnog bogatstva. Jedan je pojedinac primijetio: “Naše je iskustvo bilo ugodno, vrijeme mira i normalnosti koje bi moglo ostati bez premca u budućnosti. Iako možda nije bilo sasvim dovoljno, ipak smo pronašli zadovoljstvo.” Drugi je pojedinac pridonio: “Okruženje je bilo gostoljubivo, prikladno za svakoga bez obzira na njihovu ekonomsku situaciju i lišeno komodificirane udobnosti poput ležaljki ili suncobrana.”
DODATNI TEKST
Konzumacija čaja za čišćenje bubrega pomaže u procesu detoksikacije, smanjuje vjerojatnost nastanka pijeska i bubrežnih kamenaca, ublažava upale i poboljšava funkcionalnost mokraćnog sustava. Osim toga, ima sposobnost reguliranja krvnog tlaka, podizanja razine energije i optimiziranja probave. Istraživanja pokazuju da je čaj za čišćenje bubrega koristan u liječenju raznih oblika upala, a ima i preventivnu ulogu.
Ključno: Prije korištenja bilo koje botaničke biljke u terapeutske svrhe, ključno je potražiti savjet od kvalificiranog zdravstvenog stručnjaka. Koji su postupci pripreme čajne mješavine? Potrebne komponente čine 15 grama preslice, znanstveno poznate kao Equisetum arvense; 15 grama koprive, znanstveno poznate kao Urtica dioica; i 8 grama triskota, znanstveno označenog kao Polygonum aviculare.
Općenito, gospina trava, ili Hypericum perforatum u znanstvenoj nomenklaturi, primjenjuje se u dozi od 6 grama.
Kopriva je poznata po svojim detoksikacijskim svojstvima koja su posebno usmjerena na bubrege, što je čini značajnom biljkom za promicanje zdravlja bubrega. Priprema uključuje spajanje male količine dobivene smjese sa 125 mililitara vruće vode i ostavljanje da kuha 10 minuta. Nakon toga, smjesu treba procijediti u drugu posudu pomoću cjedila. Potom dobiveni talog prelijte s 250 mililitara vruće vode i kuhajte još 10 minuta.