Nakon trijumfalne borbe s rakom debelog crijeva, Ljubiša Jovanović i njegova obitelj usmjerili su svoje napore ka što većem uzgoju crvenog voća u niškom kraju. Ispunjen dubokim cijenjenjem, odlučio je krenuti u veći pothvat upustivši se u područje proizvodnje goji bobica, prepoznajući ključnu ulogu koju su te bobice imale na njegovom putu oporavka.

U južnoj regiji Srbije, obitelj koju čine muž, žena i njihovi sinovi, Nemanja i Nikola, krenula je u misiju stvaranja plantaže i rasadnika specijaliziranog za ljekovito bobičasto voće. Njihova stručnost u uzgoju voća odigrala je presudnu ulogu u njihovom pothvatu. Njihova predanost obuhvaćala je različite aspekte, uključujući podizanje plantaže, opsežna istraživanja, analizu tržišta te prodaju kako voća tako i sadnica. O ovoj neobičnoj priči izvijestio je Agroklub. Biljka goji buja i širi se, tvoreći gustu strukturu poput stabla koja doseže maksimalnu visinu od dva do tri metra.

Da biste postigli željeni izgled kišobrana, neophodno je izvršiti potrebnu rezidbu tijekom proljetne sezone. Plodovi su jarke narančasto-crvene boje, sočne teksture i izduženog oblika koji mogu dosezati do tri centimetra.

Osim toga, mogu se pohvaliti posebnim profilom okusa koji skladno spaja slatkoću s suptilnim dodirom kiselosti. U svom rasadniku i izložbenom nasadu uspješno su uzgojili impresivan asortiman od 11 varijanti goji bobica. Među njima je rijetka crna goji bobica, vrlo tražena biljka poznata po svojim ljekovitim svojstvima i obećavajućim ekonomskim izgledima. Kao jedini vlasnici ovog izuzetnog primjerka na cijelom europskom kontinentu, u ekskluzivnom su vlasništvu nad ovom jedinstvenom sortom. Prema Ljubišinim riječima, postoji vrsta biljke koja ima izvanredna ljekovita svojstva, što je čini rijetkom i izuzetno vrijednom.

Međutim, ova biljka ostaje uglavnom neistraženo područje u smislu istraživanja i istraživanja. Kako bi se spriječilo istjecanje soka i oksidacija, tijekom berbe njegovih crnih bobica primjenjuje se pedantna metoda. Ovaj zamršeni postupak uključuje upotrebu pinceta opremljenih ručkom za nježno trganje bobica. Kupine se mogu pohvaliti impresivnim sadržajem od 3690 mg na 100 grama, što ih čini izdašnim izvorom antocijanina i oligomernih proantocijanidina (OPC).

Ovaj prirodni antioksidans poznat je po svojoj izvanrednoj sposobnosti da brzo i učinkovito iskorjeni štetne slobodne radikale iz tijela, učvršćujući svoju poziciju jednog od najjačih dostupnih antioksidansa.

Osim toga, kupine obiluju željezom, zajedno s nizom vitalnih vitamina i minerala, što ih čini vrijednom i hranjivom dijetalnom opcijom. Savjetuje se dnevna konzumacija od tri do šest grama ovog hranjivim tvarima bogatog voća. Bujanje goji bobica ovisi o povoljnim uvjetima kao što su tlo bogato hranjivim tvarima, učinkovita drenaža i dovoljno sunčeve svjetlosti. Ove bobice posebno dobro uspijevaju na nadmorskim visinama od 100 do 1000 metara. Prema Ljubišinim riječima, pojedinci ovu kulturu uzgajaju ili na velikim plantažama ili u vlastitim vrtovima kako bi zadovoljili vlastite potrebe. Sadnja se može obaviti u bilo koje vrijeme od ožujka do kraja jeseni.

Savjetuje se održavati razmak između biljaka u redu od jednog metra, s razmakom između redova od 2,5 metra. Za uspostavu uspješne plantaže neophodno je nekoliko ključnih komponenti: stupovi, potporne žice (šiljci), sustav navodnjavanja kap po kap i protugradna mreža. Biljka prolazi kroz fazu cvatnje od lipnja do studenog, što se podudara s postupnim sazrijevanjem plodova. Kako bi se zaštitili od moguće štete, berba se pedantno obavlja ručno, u malim spremnicima.

  • Ako je potrebno, voće se može čuvati dulje vrijeme putem zamrzavanja. Za proces sušenja voće se pažljivo raširi u tankom sloju i izloži hranjivim sunčevim zrakama. U prvoj godini uzgoja biljka daje svoj prvi urod, dok u narednoj godini svako stablo daje približnu težinu od jednog kilograma ploda.

U trećoj godini svako stablo daje tri kilograma ploda, a kako vrijeme prolazi, rodnost se godišnje utrostručuje. Za zaradu od oko 60.000 eura po hektaru do treće godine treba zasaditi 4000 sadnica po hektaru i prodati ih po pet eura po kilogramu. I svježe i sušene, goji bobice su divna i estetski ugodna poslastica. Dnevna preporučena konzumacija crvenih goji bobica obično je između 20 i 50 grama, dok se crne goji bobice preporučuju u količinama od tri do šest grama.

  • Podrijetlom s Tibeta, goji bobice imaju cijenjen status svete biljke zbog svoje izvanredne sposobnosti da potiču iscjeljenje. Ove se bobice mogu pohvaliti visokom koncentracijom vitamina A, što ih čini vrijednim sredstvom za bilo koji režim prehrane. Goji bobice, poznate po svojoj iznimnoj nutritivnoj vrijednosti, obiluju vitalnim aminokiselinama, vitaminom C, elementima u tragovima, željezom, bakrom, kalijem i cinkom. Osim toga, ovaj izvor je bogat dobavljač vitamina A i karotenoida.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here