Oglasi - Advertisement

Čak i kratko izlaganje može rezultirati infekcijom na području lica.

Nedavna objava jednog dermatologa razjasnila je promjenu kože koja je sasvim tipična za struku. Iako ovaj fenomen nije neuobičajen, onima koji nisu upoznati s temom može se činiti prilično neprofesionalnim. Naš razgovor je usredotočen na Demodex, parazit koji obitava na ljudskoj koži, što može rezultirati izrazito uznemirujućim i estetski neugodnim simptomima, kao što su svrbež, peckanje, crvenilo i pojava malih mjehurića, papula i srodnih problema.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Najiskrenije se ispričavam pacijentici kod koje sam dermoskopom uočio značajnu prisutnost Demodex grinja na koži lica. Iako je pokazala veliko zanimanje da ih vidi i stekne znanje o ovom parazitu, možda ju je to iskustvo ostavilo u trajnoj emocionalnoj nevolji. U svom izvješću o detaljima susreta, izjavila je: “Ovo je Demodex,” u odnosu na parazite o kojima je liječnik govorio.

Iskreno se ispričavam pacijentici kod koje je pregledom lica dermoskopom utvrđena značajna prisutnost grinja Demodex. Iako sam namjeravao priopćiti svoja saznanja i razjasniti pojedinosti o ovom parazitu, vjerojatno je da će ovaj susret rezultirati trajnom traumom za nju.

S obzirom na relativnu prevalenciju ove bolesti, korisno je upoznati se s njezinim simptomima kako bi se spriječilo pogrešno dijagnosticiranje drugih stanja.

Demodex follicularum—ovi minijaturni organizmi borave na našoj koži cijeli životni vijek.

Dugi samo 0,3 milimetra, ovi organizmi izlaze iz pora tijekom noći u potrazi za novim folikulom kože, koji služi kao mjesto za parenje i razmnožavanje.

Istraživanje koje je provelo Sveučilište u Readingu pokazuje da grinje prolaze kroz degradaciju DNK, što implicira da su možda na rubu izumiranja.

Kako je izjavila dr. Alejandra Perotti sa Sveučilišta u Readingu, trebali bismo izraziti “zahvalnost” za priliku da stvorimo stanište za grinje i potaknemo tako intimnu, osobnu vezu s njima.

Ova bića su minijaturna i šarmantna, stoga nema razloga za brigu, jer pomažu u čišćenju naših pora.

Koautor studije na Newsbeat Radio 1 artikulira da se umjesto izražavanja zabrinutosti treba utješiti činjenicom da ovi mikroorganizmi postoje uz vas, jer ne predstavljaju nikakvu prijetnju.

Studija ne samo da naglašava našu blisku povezanost s ovim mikroorganizmima, već također pokazuje da oni pokazuju jedinstveni genetski raspored u usporedbi sa svojim srodnim vrstama.

Kao posljedica njihove prilagodbe na zaštićeni život unutar pora, potpuno je eliminiran gen koji osigurava zaštitu od UV zraka, pa ova grinja pokazuje noćno ponašanje. Posljedično, mirna razdoblja nisu moguća zbog njegovih noćnih aktivnosti.

Pokazatelji infestacije demodexom.

Manifestacije demodex infekcije mogu biti različite, ali najčešće uočeni simptomi uključuju svrbež, crvenilo kože i prisutnost osipa. Obično se ova infekcija javlja na licu, osobito u područjima oko očiju, nosa i usta. Nadalje, u nekim slučajevima natečene žlijezde mogu postati vidljive na koži.

Demodex u novorođenčadi

Demodex se rijetko otkriva kod djece mlađe od pet godina, iako može doći do prijenosa s roditelja na dijete. Nakon početka puberteta, povećanje aktivnosti žlijezda lojnica rezultira većom prevalencijom ove grinje. Vjerojatnost da ćete se susresti s Demodexom raste s godinama, pri čemu je otprilike pedeset posto osoba starijih od 50 godina pozitivno na testu, a često ne pokazuju simptome. Otisak kože Demodex.

Najučinkovitija metoda za procjenu prisutnosti Demodexa na vašoj koži je provođenje testa otiska kože. Ovaj postupak za dobivanje otiska kože je brz i lišen nelagode. Mikroskopski pregled može lako identificirati prisutnost ovih grinja. Možete očekivati ​​rezultate istog ili sljedećeg dana.

Prijenos grinja Demodex.

Prijenos Demodexa može se dogoditi izravnim kontaktom, uključujući interakciju koža na kožu između pojedinaca, kao i dijeljenjem predmeta poput ručnika, igračaka i kozmetičkih proizvoda. Osim toga, kozmetički saloni koji ne održavaju odgovarajuće higijenske prakse mogu djelovati kao potencijalni izvori Demodex infekcija.

Liječenje infestacije demodexom.

Bitno je priznati da postojanje Demodexa na koži nije samo po sebi povezano s manifestacijom bolesti ili simptoma. Neki pojedinci mogu prirodno držati minimalne količine ovih grinja bez ikakvih problema. Suprotno tome, kada dođe do infekcije demodexom, koja se naziva demodikoza, naknadni simptomi mogu biti izrazito uznemirujući i zahtijevati odgovarajuće liječenje.

  • Neophodan je kontakt s dermatologom koji će procijeniti kliničku sliku kako bi odredio odgovarajuću terapiju, prvenstveno s naglaskom na lokaliziranom liječenju. U nekim slučajevima može biti potreban oralni lijek za potpuno uklanjanje grinja s kože.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here