Oglasi - Advertisement

Tema današnjeg članka je spavanje , i proučavanje poza u kojima spavate . Poznato je da obično biramo položaj koji nam je najudobniji. Međutim, moguće je da naš preferirani položaj spavanja može dovesti do zdravstvenih problema , te do toga da iako spavate 7 sati dnevno i dalje se budite umorni.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Odabir pravog položaja za spavanje ključan je za cjelokupno zdravlje, jer može poboljšati dobrobit i smanjiti šanse za rane ozljede kostiju, mišića ili živaca.

Suprotno tome, mnogi se pojedinci pitaju zašto se sve više osjećaju umorno čak i nakon duljeg sna. Ti se osjećaji često mogu pripisati nepravilnom ili neprikladnom položaju za spavanje, iako vrsta madraca – pretvrd ili premekan – također može pridonijeti problemu.

Koja su četiri položaja spavanja koja liječnici ne savjetuju?

Položaj 1: Fetalni položaj

Fetalni položaj karakterizira spuštanje glave prema naprijed, zakrivljena leđa, savijeni kukovi i koljena. Ovaj se položaj smatra posebno štetnim za zdravlje jer može negativno utjecati na različite dijelove tijela. Dugotrajno spavanje u ovom položaju može povećati rizik od zdravstvenih problema, navodi bolnički portal “Samitway.

 

Položaj 2: Ležeći na trbuhu

Spavanje na trbuhu smatra se nezdravim zbog potencijala da ometa disanje i stvara abnormalnu zakrivljenost kralježnice. Kada okrenete glavu na jednu stranu u ovom položaju, to pogoršava tu zakrivljenost. To može rezultirati upalom i nelagodom u mišićima vrata, zajedno s bolovima u leđima. Iz tih razloga općenito se ne preporučuje spavanje na trbuhu. Ako morate spavati na ovaj način, preporučljivo je ograničiti trajanje i staviti jastuk ispod prsa ili trbuha za dodatnu udobnost.

3. položaj: poluležeći i polusjedeći položaj.

Kada koristite telefon, čitate knjigu ili gledate televiziju dok sjedite u poluzabačenom položaju na krevetu ili kauču s jastukom koji podupire donji dio leđa, uobičajeno je savijati ili spuštati vrat dulje vrijeme. Često ponavljanje ovog položaja može dovesti do povećanog opterećenja kralježnice, potencijalno uzrokujući bol i otekline u ramenima, zajedno s nelagodom u donjem dijelu leđa koja je posljedica zakrivljenosti kralježnice povezane s ovim položajem.

Pozicija 4: Stavljanje glave na nadlakticu.

Kada naslonite glavu na nadlakticu ili prekrižite ruke na površini poput naslona stolca, radijalni živac koji se nalazi u tom području može biti stalan pritisak. Ako ovaj pritisak potraje dulje vrijeme, može dovesti do oštećenja živaca. Najčešći rezultat takvog pritiska je stanje koje se naziva “pad zgloba”, koje otežava mogućnost podizanja ruke na zahvaćenoj strani. Ovo stanje, koje je posljedica dugotrajnog pritiska na radijalni živac, također je poznato kao “paraliza subotnje večeri” ili “paraliza medenog mjeseca”. Na sreću, većina slučajeva nije teška i obično se povuku sami od sebe bez potrebe za liječenjem.

Trajanje oporavka obično traje od tri do četiri tjedna. Tijekom ove faze oporavka, uobičajeno je da liječnici predlažu vježbe usmjerene na jačanje mišića zapešća, šake i podlaktice kako bi se izbjegla atrofija mišića i ukočenost zapešća.

  • Pojmovi “paraliza subotnje večeri” i “paraliza medenog mjeseca” odnose se na situacije u kojima pojedinci, nakon što su poprilično popili, drijemaju s glavom naslonjenom na nadlakticu u baru ili gdje netko u novoj vezi dopusti svom partneru da nasloni glavu na nadlakticu, da bi se probudili s “mrtvom” šakom i nemogućnošću podizanja ruke.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here