Oglasi - Advertisement

Kasno prepoznavanje  demencije je veoma često , budući da nepovoljno utječe na kvalitetu života bolesnika i njegove porodice. Demencija, koja se općenito odnosi na pad pamćenja, kognitivnih sposobnosti i vještina donošenja odluka, predstavlja značajan izazov u području socijalne skrbi i zdravstvene zaštite.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Pojava demencije može biti oblikovana različitim utjecajima, kao što je pokazalo nedavno istraživanje koje su proveli istraživači sa Sveučilišta Exeter i Sveučilišta Maastricht. Ova studija, objavljena u cijenjenom časopisu JAMA Neurology, identificira društvenu izolaciju kao značajan faktor rizika.

Posebno je usredotočeno na pojavu demencije prije dobi od 65 godina. Važnost ovog istraživanja leži u njegovom cilju da se točno utvrde čimbenici rizika povezani s razvojem demencije prije ove dobne granice. Preko 350.000 pojedinaca iz Ujedinjenog Kraljevstva sudjelovalo je u ovoj opsežnoj istraživačkoj inicijativi.

Rezultati istraživanja otkrili su ukupno 15 čimbenika koji mogu utjecati na ranu pojavu demencije. Ohrabrujuće, iako je utvrđeno da je podskup ovih čimbenika genetski uvjetovan, većina se može promijeniti modifikacijama izbora životnog stila.

Ukupno 15 čimbenika rizika zahtijeva razmatranje. Studija je istraživala 39 potencijalnih čimbenika rizika, otkrivajući da 15 od njih značajno pridonosi potencijalnoj pojavi demencije prije dobi od 65 godina. Dolje je popis ovih 15 čimbenika:

Društvena izolacija, ograničeno formalno obrazovanje i pojedinci koji se suočavaju s ekonomskim nedostacima značajni su čimbenici. Dodatno, prisutnost dviju kopija gena za apolipoprotein E (APOE), povezane s pojavom Alzheimerove bolesti, vrijedna je pažnje u ovom kontekstu. Ostali elementi koji doprinose uključuju nedostatak vitamina D, oštećenje sluha, pretjeranu konzumaciju alkohola i odluku da se suzdrže od alkoholnih pića.

Vježbanje za kardiovaskularne bolesti: dr. Arman Fesharaki-Zadeh, ugledni psihijatar i neurolog povezan s Medicinskim fakultetom Yale, zalaže se za tri preventivne mjere usmjerene na smanjenje vjerojatnosti razvoja demencije prije 65. godine života. Glavna preporuka je bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću. Dr. Fesharaki-Zadeh tvrdi da dosljedna dnevna tjelovježba značajno poboljšava neurokognitivnu funkciju. Dobrobiti tjelesne aktivnosti protežu se na poticanje razvoja novih neurona i sinapsi, uz poticanje stvaranja novih krvnih žila, što zajedno dovodi do značajnog poboljšanja općeg raspoloženja.

Mediteranska prehrana: Nakon tjelesne aktivnosti, kritični čimbenik koji slijedi je održavanje zdrave prehrane. Dr. Fesharaki-Zadeh identificira mediteransku prehranu kao primjerni model. Ovaj pristup prehrani naglašava konzumaciju zelenog lisnatog povrća, maslinovog ulja, morske ribe i bobičastog voća. Obiluje vitalnim neuroprotektivnim komponentama, uključujući vitamine, omega-3 masne kiseline i antioksidanse.

Kognitivni angažman: Kako bi se osiguralo da kognitivne funkcije ostanu na najvišoj razini, liječnik preporučuje sudjelovanje u kognitivnim i društvenim aktivnostima uz poticanje pozitivnog emocionalnog stanja. Dr. Fesharaki-Zadeh ukazuje na to da se kognitivna stimulacija može postići različitim aktivnostima, uključujući usvajanje novog jezika, uživanje u glazbi ili upis na tečaj plesa.

Svaki oblik mentalnog angažmana može igrati značajnu ulogu u promicanju općeg blagostanja. Suprotno tome, poboljšanje raspoloženja obuhvaća upravljanje stresom i poticanje opuštanja kroz prakse kao što su joga, šetnje prirodom i druženja s prijateljima. Pravi osobni razvoj i ispunjenje proizlaze iz konstruktivnih interakcija s drugima. Dr. Fesharaki-Zadeh potiče nas da aktivno tražimo značajne veze s drugima kroz zanimljive dijaloge i izravnu, osobnu angažiranost.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here