Vjerujemo da većina ljudi uživa u konzumiranju krem supi , i gustih čorbi. Međutim , sastojci koji su potrebni d bi se jedna supa zgusnula često nisu nimalo zdravi za naš organizam. U današnjem članku vam donosimo nekoliko savjeta kako na zdrav način da pravite odličnu krem supu.
Savršen umak trebao bi imati divnu glatkoću i ne bi trebao biti prerijedak. Najjednostavnija metoda za postizanje gušće konzistencije uključuje dodavanje brašna. Ipak, ovaj će članak pokazati da je moguće pripremiti umak bez dodavanja brašna. Slijedeći smjernice portala gotowanie, može se stvoriti umak koji je zdraviji i bogate, kremaste teksture. Osim brašna, postoje i alternativni načini zgušnjavanja umaka.
Razmatrajući ove zdravije opcije, otkrit ćete da služe kao izvrsno sredstvo za izradu ukusnog kremastog umaka. Koji su neki od načina zgušnjavanja umaka bez korištenja brašna?
Iako je brašno izvrstan zgušnjivač, njegov nutritivni doprinos je zanemariv, a znatno povećava kalorijski sadržaj jela. Stoga se odabir zamjene može pokazati kao mudar izbor. Postavlja se pitanje: koji alternativni sastojak odabrati? Postoje brojne mogućnosti, ovisno o specifičnom jelu koje se priprema. Na primjer, kada pripremate umak ili gustu juhu od svježeg ili smrznutog povrća, praktičan pristup odricanju od brašna je pire od dijela kuhanog povrća.
Nakon toga u juhu umiješajte izmiksanu mješavinu povrća kako biste postigli optimalnu konzistenciju. Od povrća posebno se preporučuje krumpir zbog sadržaja škroba koji služi za učinkovito zgušnjavanje umaka ili juha. Alternativno, krumpir se može koristiti u sirovom stanju tako da se sitno nariba, ubaci u jelo prije kuhanja, a zatim smjesa kuha nekoliko minuta uz stalno miješanje.
Osim krumpira, odlični zgušnjivači su mrkva, leća, peršin i bundeva. Ovi sastojci doprinose prekrasnoj kremastoj teksturi umaka, pružajući mogućnost miješanja različitih komponenti umjesto da se ograničite na jedan jedini izbor. Kako bi se povećala gustoća juhe, također se može razmisliti o korištenju alternativa kao što su brašno od graška ili brašno od slanutka umjesto uobičajenog bijelog brašna. Iako ove opcije nude hranjiviju alternativu, važno je voditi računa o većem sadržaju kalorija koji mogu unijeti. Naravno, dodatak vrhnja ili jogurta dat će bogat i kremast umak.
Ključno je biti oprezan pri dodavanju mliječnih proizvoda kako se umak ne bi zgrušao. Umjesto dodavanja vrhnja ili jogurta u ljuti umak odjednom, preporučuje se prvo uzeti dio umaka iz tave i prebaciti ga u manju zdjelicu. Nakon toga umiješajte vrhnje ili jogurt i tu smjesu postepeno umiješajte u preostali umak.
Dodatno, tekstura određenih jela može se poboljšati korištenjem zobenih pahuljica kao sredstva za zgušnjavanje; međutim, bolje je odabrati mekše sorte u odnosu na konvencionalne pahuljice.
Mljevene sjemenke lana služe kao zgušnjivač; međutim, ključno je prepoznati da to može dati umak s teksturom poput želea. Upotrijebite bilo koju od ovih metoda za povećanje gustoće umaka i otkrit ćete da je rezultat izniman.
Dodatni tekst:
Kulinarske tradicije Afrike su zamršene i raznolike, a na njih je tijekom stoljeća utjecalo mnoštvo kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. U srcu afričke prehrane leži široka lepeza hrane lokalnog porijekla, koja je duboko oblikovana posebnom klimom i običajima koji prevladavaju u različitim regijama. Na primjer, u zapadnoj Africi klima se kreće od tropske do sušne, što rezultira prehranom koja prvenstveno sadrži žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak.
- Ove se žitarice obično koriste u pripremi osnovnih jela, uključujući “banku” i “fufu”. Fufu, jelo koje uživa široku konzumaciju, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili kasava. Nasuprot tome, banku, koji se obično priprema od kukuruza ili prosa, često se služi kao prilog. Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne napore. Nadalje, prehrana u zapadnoj Africi u velikoj mjeri uključuje mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice.