Priprema zimnice kod kuće uglavnom je gotova, a neizbježna salata je kiseljenje kupusa. Ovaj kiseli kupus može imati višestruke uloge u kulinarstvu, dobro funkcionira i kao salata i kao glavno jelo.
U ovim krajevima kiseli kupus je prepoznat kao najomiljenija salata. Njegov predivan okus doprinosi njegovoj popularnosti, a može se uživati ne samo kao salata, već iu varivima ili kao kuhano jelo. Nadalje, rasol od kupusa je koristan za zdravlje jetre i pomaže cjelokupnom probavnom sustavu. Ako ove godine razmišljate o pokretanju zimnice, listopad je savršen mjesec za početak procesa kiseljenja kupusa.

Trenutačno se brojne domaćice odlučuju za kupovni kiseli kupus umjesto da ga rade kod kuće, jer proces može biti dosta naporan i sumnjaju u kvalitetu domaće verzije, navodi Stvarukus.
Bilo da ove godine prvi put pokušavate napraviti kiseli kupus ili imate prethodnog iskustva s projektima “uradi sam”, možda niste sigurni koja je točna količina soli koju treba pomiješati s vodom i koja je ispravna metoda za pravljenje salamure.
Za učinkovito kiseljenje kupusa, pogledajte smjernice u nastavku u vezi s količinom soli potrebnom za 10 litara vode. Preferencije za kiseli kupus su različite; neki pojedinci uživaju u slanijem okusu, dok drugi biraju blaži okus. Unatoč tome, postoji preporučena optimalna količina soli za korištenje. Na svakih 10 litara vode treba dodati 400 grama soli. Ako koristite posudu od 20 litara, jednostavno udvostručite količinu soli.
Odabir prave soli je ključan; za aromatično kiselo zelje preporuča se krupna morska sol, pazite da se potpuno otopi u vodi prije dodavanja u bačvu. Bitan je i odabir odgovarajuće posude za kiseljenje kupusa. Najbolje opcije su glinene, drvene ili staklene posude, dok metalne i plastične treba izbjegavati zbog mogućih problema s oksidacijom. Važno je da posude za kiseljenje budu temeljito čiste i suhe, stoga ih prethodno operite toplom vodom, sodom bikarbonom i octom.
Temeljito osušite spremnike i provjerite ima li na njima pukotina ili ogrebotina. Nakon što su spremnici pripremljeni, stavite kupus unutra i dodajte slanu otopinu dok ne bude potpuno potopljen. Prije nego što zatvorite posudu, razmislite o tome da u kiseli kupus dodate malo šećera ili meda jer će ti sastojci poboljšati okus i pomoći u održavanju kiselosti. Da bi se kupus ispravno ukiselio i ostao svjež, mora se držati na odgovarajućem mjestu gdje su neophodna tri posebna uvjeta.
Idealno temperaturno područje za čuvanje kiselog kupusa je od 0 do 5 stupnjeva Celzijusa. Ako temperatura prijeđe ovaj raspon, kupus bi mogao postati pretjerano kisel ili suh. S druge strane, preniske temperature mogu dovesti do smrzavanja kupusa ili smanjenja njegovih korisnih svojstava, pišu Novosti Magazin. Osim toga, preporučljivo je čuvati kiseli kupus na tamnom mjestu jer izloženost svjetlosti može negativno utjecati na njegov okus i izgled.
- Pazite da se kupus drži podalje od izravnog sunčevog svjetla i umjetnih izvora svjetlosti. Za kiseli kupus neophodna je odgovarajuća vlažnost. Ključno je izbjegavati stavljanje kupusa u suhe ili previše prozračene prostore. Osim toga, redovito pratite razine slane vode u spremnicima i po potrebi ih dopunite.
S obzirom na postojeće vremenske uvjete, kupus se može fermentirati lako i brzo, ostavljajući dovoljno vremena za pripremu. Obično proces fermentacije kiselog kupusa traje oko četiri tjedna, što znači da ćete, ako počnete krajem rujna, moći uživati u ukusnom kiselom kupusu i do listopada ili početkom studenog.