Idemo pogledati! Postići i održati svoju idealnu težinu – točku u kojoj se osjećamo najudobnije, najlakše i nedvojbeno lijepo, sa svakim komadom odjeće koji pristaje kako treba – univerzalna je želja.

Ipak, nakon što postignemo ovaj cilj, često ostajemo nesvjesni našeg uspjeha, samo da bi nas omesti najnoviji trend koji nas ostavlja u želji da skinemo koji kilogram više. To nas dovodi do istraživanja brojnih brzih dijeta koje na kraju ne daju nikakve rezultate, zarobljavajući nas u krugu hitnosti. Postoji li onda čarobna jednadžba koju možemo primijeniti da odredimo svoju optimalnu težinu u kilogramima? Nutricionistkinja Branka Mirković za Blic Ženu je ispričala da iako postoji, vaga često može dati pogrešne informacije. Na primjer, mršava žena može se klasificirati kao klinički pretila ako je izgubila mišićnu masu, a ne masnoću tijekom dijete.

To je razlog zašto osobe s povoljnim omjerom mišića i masnoće obično izgledaju zdrave i zategnute, dok one s većim udjelom masti (čak i uz nižu težinu) mogu izgledati mlohavo. Osim toga, važna mjera tjelesne masti je omjer visine i težine, zajedno sa značajem pravilne prehrane i tjelovježbe.

  • Nutricionistica naglašava posebnost svakog pojedinca, naglašavajući da su naša tijela različito građena te da ono što je nekome idealno može biti daleko od poželjnog za drugoga. Ipak, tjelesna težina može poslužiti kao grubi pokazatelj jesmo li u dobroj formi ili trebamo više paziti na svoje prehrambene navike i cjelokupno zdravlje. Nutricionistica ističe da je ideja o tome što predstavlja idealnu težinu evoluirala, osobito tijekom posljednja dva desetljeća, što je dovelo do očekivanja da bismo svi trebali biti vitkiji nego što se prije smatralo privlačnim.

Ovo je osobito važno za starije odrasle osobe, budući da se mišićna masa smanjuje s godinama, što zahtijeva postupno smanjenje težine i dnevnog unosa kalorija. – zaključuje Branka Mirković, dok samo stručnjak može točno procijeniti odgovarajuću težinu za pojedince, postoji jednostavna metoda koju možemo isprobati kod kuće. Za one s uskim zglobovima idealna težina bi trebala biti ispod prosjeka, dok oni sa zglobovima srednje širine trebaju težiti srednjoj vrijednosti. Ako netko ima vrlo širok zglob i posjeduje atletsku tjelesnu građu sa značajnom mišićnom masom, može razmotriti težine u višem rasponu normalnih vrijednosti.

Od 18 do 25 godina: 61 kg. Mlade žene u dvadesetima obično uživaju u dobrom metabolizmu, no preporučuje se uključivanje redovite tjelovježbe tri do četiri puta tjedno. Idealne aktivnosti uključuju kardio i aerobne vježbe, vožnju bicikla, brzo hodanje i plivanje. Nutricionistica Branka Mirković predlaže da je primjerena težina za vitkije osobe u ovoj dobi 55 kg, dok bi oni srednje građe trebali imati 61 kg, a oni krupnije građe 67 kg.

Za održavanje ove idealne težine preporučuje se prehrana bogata ribom i mesom, nešto masnijim mliječnim proizvodima, cjelovitim žitaricama, voćem i povrćem. Za one koji uživaju u slatkišima, povremeno je dopušteno počastiti se čokoladom.

Dob od 25 do 40 godina: 62,5 kg Žene u tridesetima postupno primjećuju usporavanje metabolizma, što dovodi do debljanja koje se događa nešto brže, iako je skidanje tih viška kilograma i dalje podnošljivo. Za vitkije žene ove dobne skupine idealna težina je 56,5 kg; za one prosječne građe iznosi 62,5 kg, a za one prirodno veće 68,5 kg. Za održavanje tih brojki neophodna je uravnotežena prehrana s naglaskom na umjerenu prehranu i blago smanjenje unosa visokokalorične hrane, masnih mliječnih proizvoda i slatkiša.

Važna je tjelesna aktivnost tri puta tjedno, uključujući plivanje, brzo hodanje i umjerenu vožnju bicikla. Od 40. godine, a posebno nakon 45. godine, žene bi trebale značajno smanjiti konzumaciju masnog mesa i mliječnih proizvoda jer se kilogrami mogu brzo nakupljati i teže ih je skinuti u odnosu na tridesete.

Zbog toga je bitno voditi računa o prehrani već od 40. godine jer se metabolizam počinje usporavati. Preporučena hrana uključuje nemasno meso, ribu, nemasne mliječne proizvode i obilje svježeg voća i povrća, dok je unos kruha, tjestenine, krumpira i riže minimalan. U ovoj fazi, vitke žene trebale bi imati težinu od 58 kg, one prosječne građe trebale bi težiti 64 kg, a krupnije osobe trebale bi težiti težini od 70 kg. Bavljenje jogom i plivanjem dva do tri puta tjedno može pomoći u postizanju i održavanju ovih ciljeva.

U dobi od 50 do 60 godina, žene obično teže oko 66 kg dok prelaze u menopauzu. U tom razdoblju dolazi do primjetnog pada hormona i metabolizma, što rezultira dnevnom potrebom od 350 do 500 kalorija manje kako bi se održala prethodna razina težine. Preporučljivo je konzumirati četiri do pet manjih obroka tijekom dana, uz smanjenje unosa mesa i ribe, preferirajući dnevno nemasno meso i plavu ribu. Preporučuju se lagani mliječni proizvodi, a kruh, tjesteninu, rižu i krumpir treba ograničiti na samo dva do tri puta tjedno, u malim porcijama. Uključivanje voća i povrća u manje porcije je neophodno, idealno je uživati ​​u obliku salate.

Poslastice poput kolača i čokolade trebale bi biti rezervirane samo za posebne prilike. Za održavanje idealne težine od 60 kg za vitkije žene, 66 kg za one srednje građe i 72 kg za krupnije osobe, preporučuju se svakodnevne aktivnosti poput hodanja, plivanja, joge i vježbi primjerenih dobi. *sve se odnosi na žene prosječne visine 170 cm.

  • Kako ljudi stare, imaju tendenciju gubitka mišićne mase i usporavanja metabolizma, što znači da je preporučljivo smanjiti potrošnju kalorija kako starite. Koja je idealna težina u kilogramima za ženu prosječne visine? Žena koja stoji na tipičnoj visini od 170 centimetara: ispod 53,5 kg – neadekvatna težina u rasponu od 53,5 do 72 kg – zdrava težina Od 72 kg do 86,5 kg označava povećanje tjelesne težine, dok se preko 86,5 kg klasificira kao prekomjerna tjelesna težina.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here