Zdravstveni simptom poznat kao nokturija ili noćno mokrenje ima veliku važnost. Poremećaj sna i otežano svakodnevno funkcioniranje mogu biti posljedica česte potrebe za buđenjem tijekom noći radi mokrenja. Urolozi naglašavaju da je ovaj problem prisutan kod osoba svih spolova.

Iako je tipično posjetiti kupaonicu jednom ili možda dvaput tijekom noći, osobito nakon konzumiranja večere s puno tekućine, traženje liječničke pomoći postaje neophodno kada se noću često javlja potreba za mokrenjem. Uzroci iritacije mjehura: Konzumacija prekomjerne količine tekućine tijekom dana može dovesti do učestalog noćnog mokrenja. Osim toga, alkohol i pića s kofeinom djeluju kao iritansi mjehura, potičući mokrenje zbog svojih diuretičkih svojstava.

Uporni nagon za mokrenjem može biti posljedica čestih kontrakcija mokraćnog mjehura, poznatog kao preaktivan mokraćni mjehur. Ovaj se osjećaj može pojaviti čak i kada su razine urina niske. Infekcije koje zahvaćaju mokraćni mjehur, mokraćni trakt i bubrege također mogu dovesti do učestalog mokrenja, praćenog simptomima poput peckanja, nelagode i vrućice.

Dijabetes, ozbiljno zdravstveno stanje, može se manifestirati kroz simptome poput učestalog mokrenja, osobito u slučajevima kada dijabetes ostaje nedijagnosticiran ili neliječen. Muškarci, s druge strane, mogu doživjeti noćno mokrenje zbog pritiska koji na mjehur vrši povećana prostata. Problem mogu pogoršati poremećaji spavanja kao što su apneja i nesanica.

Noćno mokrenje također mogu potaknuti određeni lijekovi, uključujući diuretike, beta blokatore, antidepresive i antispazmodike. Kako bi potaknuli promjenu navika, stručnjaci preporučuju ograničiti unos tekućine prije spavanja i suzdržati se od konzumacije kave i alkohola navečer.

Preporučljivo je isprazniti mjehur neposredno prije spavanja i ostaviti dovoljno vremena da diuretici počnu djelovati.

Otok se može ublažiti nošenjem kompresivnih čarapa i podizanjem nogu. Ako ovi problemi potraju, nužno je zakazati pregled kod urologa. Problem noćnog mokrenja česta je pojava među osobama u dobi od 30 godina i više, a pogađa otprilike jednu trećinu populacije. Kako pojedinci stare, učestalost ovog problema raste, pogađajući i muškarce i žene. Međutim, muškarci imaju tendenciju da se s ovim problemom susreću u ranijoj dobi u odnosu na žene, koje se obično susreću s njim nakon što navrše pedesetu godinu.

BONUS TEKST:

Primarna briga pacijenata koji traže liječničku pomoć je problem noćnog mokrenja. Nokturiju, koja je odgovorna za nedostatak sna i ima negativan učinak na cjelokupno zdravlje i kvalitetu života, treba prepoznati, riješiti i pomno pratiti kao neovisni problem kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje pacijenata.

Šuplji mišićni organ poznat kao mjehur odgovoran je za skupljanje i izbacivanje urina. Sastavljen od dvije komponente, mokraćni mjehur uključuje tijelo koje se sastoji od mišića detruzora i trigona, malog trokutastog područja glatkih mišića kroz koje prolaze ureteri i uretra. Mokraćni i živčani sustav igraju ključnu ulogu u sposobnosti zadržavanja urina. Neophodno je imati odgovarajuću anatomiju i fiziologiju za ovu funkciju. Dodatno, osoba mora posjedovati kognitivnu i fizičku sposobnost da prepozna nagon za mokrenjem i kontrolira ispuštanje urina.

Tipično, pojedinci mokre oko 8 puta dnevno. Tijekom dana u mjehuru se nakuplja urin, a na pojedincu je da odluči kada ga je prikladno isprazniti. Proces mokrenja sastoji se od dvije različite faze: faze punjenja i zadržavanja, nakon koje slijedi faza pražnjenja mjehura.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here